Siedemdziesiąt lat temu, w 1950 roku, przedsiębiorca, wynalazca i wizjoner Carl Klingspor opracował produkt, który radykalnie zmienił proces obróbki metalu. Projekt szybkoobrotowych tarcz do cięcia zrewolucjonizował proces cięcia i szlifowania metalu. Klingspor i gama tarcz Kronenflex to dziś synonim efektywności, szybkości i bezpieczeństwa pracy.

Cięcie metalu siedemdziesiąt lat temu…

W latach 50’ ubiegłego wieku nikt nie myślał nawet o tarczach szybkoobrotowych. W obróbce metalu stosowano tradycyjne tarcze o grubości od 6 mm do prawie półtora centymetra lub narzędzia ręczne. Wykonawcy nie zdawali sobie wówczas sprawy, jak skomplikowana i czasochłonna okaże się ich praca w porównaniu z nadchodzącą rewolucją. Zapotrzebowanie na nowe narzędzia jako pierwszy zauważył wynalazca C. Klingspor i wraz z producentami opracował pierwszą tarczę o dużej prędkości pod marką Kronenflex.

Po wynalezieniu pierwszej szybkiej szlifierki kątowej w 1952 roku tarcze Kronenflex mogły uzyskać pełną prędkość dochodzącą do nawet 13 tys. obrotów na minutę (dla średnicy Ø115). Dzięki takiej mocy cięcia nowy produkt zaczął zyskiwać coraz większą popularność w przemyśle. Przełomowa technologia zapewniała nie tylko większe bezpieczeństwo pracy, ale także szybsze tempo prac przy jednoczesnej redukcji zużycia narzędzi.

fot. Klingspor

… i dziś.

Obecnie tarcze Kronenflex to wciąż symbol wysokiej efektywności i bezpieczeństwa pracy. Oferta materiałów do cięcia i szlifowania metalu to szerokie spektrum rozmiarów i zastosowań w kilku grupach produktowych — do użycia ze szlifierkami kątowymi, przecinarkami stacjonarnymi i piłami spalinowymi. Klingspor stosuje spoiwa optymalnie dopasowane do rodzaju użytego ziarna ściernego. Gwarantuje to wysoką agresywność cięcia i długą żywotność. Wszystkie materiały spełniają restrykcyjne wymagania oSa oraz europejskich norm bezpieczeństwa (EN 12413).

— Kronenflex to marka tarcz O spoiwie żywicznym firmy Klingspor. Dobra wydajność i wysoka jakość sprawiają, że tarcze Kronenflex są pierwszym wyborem wielu użytkowników. I to już od siedemdziesięciu lat. Ze względu na swoją konstrukcję i charakterystykę pracy pozwalają uzyskać niewielki grat po cięciu i nie przegrzewają ciętego materiału, więc cała praca jest szybsza i bezpieczna — podsumowuje Marcin Grzesiak, Kierownik Rozwoju Sprzedaży i Doradztwa Technicznego Klingspor Polska.

fot. Klingspor

Klingspor — techniki cięcia i szlifowania

Od ponad 125 lat Klingspor wyznacza światowe standardy w branży narzędzi ściernych. W zakładach produkcyjnych przedsiębiorstwa produkuje się ponad 50 tysięcy artykułów przeznaczonych do różnych zastosowań, między innymi wyroby ścierne na podłożu, tarcze do cięcia i do szlifowania, ściernice listkowe talerzowe, ściernice listkowe nasadzane oraz narzędzia diamentowe. 36 rozproszonych po całym świecie zakładów produkcyjnych i handlowych, zatrudniających łącznie ponad 3 tysiące pracowników umożliwia elastyczne dopasowanie produkcji do potrzeb rynków regionalnych. Ponad 460 wysoko wykwalifikowanych doradców terenowych, techników i inżynierów pracuje na całym świecie w pionie doradztwa. W Polsce firma posiada dwa zakłady produkcyjne — Bielsku-Białej i w Kozach, w których łącznie pracuje prawie 900 osób. Kronenflex to marka tarcz do obróki metalu, należąca do Klingspor.

Maciej Nowak


Data publikacji: 2020-03-20

Podobne technologie i poradniki


Młotowiertarki to urządzenia, które znajdują się na...
Profesjonalne zakrętarki udarowe to narzędzia, które znacznie...
Wysokiej jakości wiertarko-wkrętarka to niezbędnik w każdym...
Niezależnie od tego, jakim narzędziem się pracuje,...
Podstawą dla każdego majsterkowicza jest dobrze wyposażony...
Prace remontowo-budowlane wymagają specjalistycznego sprzętu wysokiej jakości....
Grubościówka do drewna Metabo przydaje się nie...
Przy wykonywaniu codziennych obowiązków – niezależnie od...
Kompletując narzędzia do przydomowego warsztatu nie można...
Jednym z poważniejszych problemów związanym z koszeniem...