Wentylacja z odzyskiem ciepła: fakty i mity, cena – wszystko, co powinieneś wiedzieć o rekuperacji

Ceny energii grzewczej rosną, dlatego otwieranie okien, aby przewietrzyć pomieszczenia, zwyczajnie się nie opłaca (zwłaszcza zimą). Nic dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Fakty i mity krążące wokół tego tematu w dalszym ciągu stawiają wiele nowych pytań. Sprawdź co powinieneś wiedzieć, chcąc zainwestować w rekuperację.

Dziś, gdy rozwój technologii sprawia, że budynki są coraz bardziej szczelne, działanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej okazuje się nieskuteczne, dlatego powoli odchodzi ona do lamusa. Obecnie najlepszym rozwiązaniem, dającym gwarancję stałej wymiany powietrza w budynku, jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która jest standardem w przypadku domów energooszczędnych czy pasywnych. Z całą pewnością warto przeanalizować mnożące się fakty i mity na temat wentylacji z odzyskiem ciepła. Cena to także kwestia, która nie pozostaje bez znaczenia w poruszanym zagadnieniu.

fot. VASCO GROUP Sp. z o.o.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła- co to takiego i dla kogo?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperacją, zapewnia stały dostęp do świeżego, przefiltrowanego i wstępnie ogrzanego powietrza, bez konieczności otwierania okien, robienia przeciągów i tym samym – wychładzania wnętrza. Przekłada się to na oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, dlatego takie rozwiązanie zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dotyczy to zwłaszcza osób zamieszkujących bądź projektujących dom zgodnie z zamysłem nowoczesnego, energooszczędnego i pasywnego budownictwa. Jednak czy rzeczywiście taka metoda wymiany zużytego powietrza na świeże została stworzona tylko z myślą o domu energooszczędnym? Z całą pewnością to najczęstsze pytanie dotyczące wentylacji z odzyskiem ciepła oraz związanych z tym faktów i mitów, na które warto udzielić rzetelnej odpowiedzi. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, by nie zgubić się w gąszczu informacji.

fot. VASCO GROUP Sp. z o.o.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – fakty oraz mity w pigułce

Choć energooszczędna wentylacja mechaniczna z rekuperacją doskonale sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, warto podkreślić fakt, że może ona zostać zamontowana również w starszych budynkach. Jednak najpierw trzeba zadbać o ich maksymalną szczelność, by nie narazić się na niepotrzebne koszty.

Faktem jest też, że wentylacja z rekuperacją to niezawodny sposób na wprowadzenie realnych oszczędności w domowym budżecie, sięgających nawet 40%, a rekuperator, pomimo nieustannej pracy, pobiera znacznie mniejszą ilość prądu w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem. Na przykład wentylacja mechaniczna z systemami firmy VASCO gwarantuje zatrzymanie aż do 90% ciepła wewnątrz budynku. Ponadto dostarczane z zewnątrz powietrze zostaje przefiltrowane, dzięki czemu do pomieszczenia nie przedostają się żadne zanieczyszczenia.

fot. VASCO GROUP Sp. z o.o.

Wokół tego tematu powstało jednak również wiele mitów. Pierwszym z nich jest cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Często powtarzana opinia, że to kosztowna inwestycja, jest zasadniczo niesłuszna, bo zastosowanie wentylacji z rekuperatorem przynosi zarówno korzyści praktyczne, jak i ekonomiczne. Wśród pierwszych warto wymienić komfort przebywania w domu, w którym zawsze jest świeże powietrze. Z kolei na opłacalność wentylacji mechanicznej ma wpływ fakt, że przez otwarte okna nie ucieka ciepło i pieniądze. To także wyeliminowanie problemów z pleśnią, grzybami, których usuwanie z budynku wiąże się z wydatkami. Dzięki temu koszty zakupu wentylacji z rekuperacją zwracają się bardzo szybko. Ponadto nowoczesne i innowacyjne systemy dostępne obecnie na rynku – jak propozycje firmy VASCO – projektowane są tak, aby najwyższy standard techniczny łączył się z przystępną ceną.

fot. VASCO GROUP Sp. z o.o.

Za mit można też uznać często pojawiające się twierdzenie, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powoduje uporczywy hałas. Oczywiście nie jest to prawdą, o czym mogą świadczyć rekuperatory nowej generacji VASCO Silent Ventilation z 6-letnią gwarancją, wyposażone w specjalne kanały HRV, które skutecznie tłumią wszelkie hałasy podczas pracy systemu, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu użytkowania.

Nieprawdą jest też, że do montażu wentylacji z odzyskiem ciepła nie potrzebujemy projektu. Otóż wentylacja mechaniczna nie może zostać prawidłowo zamontowana bez wcześniejszego uwzględnienia specyfiki danego budynku. Prawidłowy dobór urządzeń, kanałów, długości odcinków, właściwe umiejscowienie rekuperatora, nawiewów ma kluczowe znaczenie dla cichej pracy wentylacji. Jeżeli rekuperacja zostanie wykonana bez projektu, najprawdopodobniej nie będzie działała prawidłowo. Posiadając taką świadomość, firma VASCO Group również w tym obszarze gwarantuje pełen profesjonalizm.

fot. VASCO GROUP Sp. z o.o.

Jak o każdym produkcie, który nie ma jeszcze kilkudziesięcioletniej tradycji na rynku, również na temat wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła krąży wiele mitów. Fakty jednak pokazują, że inwestycja, w której bilans wydatków i zysków zdecydowanie wypada na korzyść tych ostatnich, jest opłacalna z różnych względów. Zdrowe i czyste powietrze w domu, codzienny komfort, wyeliminowanie problemów z wilgocią, a do tego energooszczędność – to tylko niektóre z mocnych argumentów przemawiających na korzyść wentylacji z rekuperacją.

Więcej szczegółów dotyczących oferty można znaleźć na www. www.vasco.eu


Data publikacji: 2020-05-11

Podobne technologie i poradniki


10.04.2024 | Grzejniki
Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania...
24.11.2023 | Grzejniki
Firma Purmo wprowadziła na rynek nową aplikację...
23.10.2023 | Grzejniki
Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania? To jedno...
18.06.2023 | Grzejniki
Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się...
14.06.2023 | Grzejniki
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych podejmuje decyzje...
16.04.2023 | Grzejniki
30 lat na polskim rynku to czas,...
23.03.2023 | Grzejniki
Kiedy w 1992 roku na polskim rynku...
17.03.2023 | Grzejniki
Grzejniki konwektorowe są bardzo popularne zarówno wśród...
06.02.2023 | Grzejniki
Grzejniki elektryczne RRH to użebrowane wysokowydajne grzejniki...
13.01.2023 | Grzejniki
Niezależnie od tego czy przeprowadzasz remont, czy...
12.12.2022 | Grzejniki
Rok 2022 jest wyjątkowy dla marki Purmo...