REWERSYJNE GRZEJNIKI REGULUS®-system – ŚCIENNE I KANAŁOWE DO OGRZEWANIA I CHŁODZENIA

Posiadacze pomp ciepła mogą wykorzystać je latem do chłodzenia pomieszczeń, pod warunkiem że dysponują odpowiednimi grzejnikami. W miarę ocieplania się klimatu i wzrostu dynamiki zjawisk pogodowych, grzejniki rewersyjne staną się nieodłącznym elementem nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania zimą i centralnego chłodzenia latem. Ich posiadanie zapewnia bezpieczeństwo cieplne wobec zróżnicowanych warunków klimatycznych. Grzejniki rewersyjne o bardzo małej bezwładności cieplnej tworzą elastyczny pod względem możliwych strategii użytkowania system grzewczo-chłodzący. Jeden system – wiele opcji. Jest rozwojowy, modyfikowalny, łatwo sterowalny. Budynek jest dla nas, a nie my dla budynku. Nasz dom powinien być naszym partnerem i na bieżąco reagować na nasze potrzeby i dostosowywać się do nich. Inteligentny dom jest możliwy jedynie przy zastosowaniu urządzeń szybkich, bezzwłocznie odpowiadających na wszelkie, możliwe do spełnienia, oczekiwania.

fot. REGULUS ®

Grzejniki REGULUS®-system, jak żadne inne grzejniki, mogą być stosowane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Z racji swej budowy (cały grzejnik stanowi wymiennik miedziano-aluminiowy o dużej powierzchni wymiany) są rewersyjne, czyli mogą działać jako klimakonwektory. O ile proces grzania odbywa się w drodze konwekcji oraz promieniowania z powierzchni grzejnika, to do efektywnego chłodzenia grzejnik musi być wyposażony w wentylator. Po to by przyspieszyć ogrzewanie i podnieść moc grzejnika, w grzejnikach typu E-VENT, można zamontować wentylator (w regulusach jest to cicho pracujący wentylator poprzeczny 24V lub 220V). Montaż na magnesach sprawia, że wpięcie lub wypięcie wentylatora jest bardzo proste. Wentylator podwyższa moc grzejnika od 30% do 60%. Posiadacze standardowych regulusów ściennych (nie E-VENT) mogą także wzmocnić ich efekt grzewczy poprzez umieszczenie pod nimi bezpiecznego zestawu wentylatorowego. Zatem wszystkie grzejniki REGULUS®-system można wykorzystywać do grzania i chłodzenia pomieszczeń, jednakże specjalnie przystosowane do obu funkcji są grzejniki z typoszeregu E-VENT – posiadające wewnątrz, u dołu fabrycznie wykonane wnęki do montażu wentylatorów. Proponowane gdzieniegdzie chłodzenie powietrza przy pomocy ogrzewania podłogowego współpracującego z pompą ciepła jest mało efektywne. WAŻNE: nie da się efektywnie chłodzić pomieszczeń bez wspomaganej wentylatorem cyrkulacji powietrza poprzez grzejnik.

fot. REGULUS ®

NOWATORSKA KONFIGURACJA: Hybrydowa dystrybucja ciepła.

REGULUS®-system jest nie tylko dostawcą urządzeń do ogrzewania/chłodzenia pomieszczeń, jest także dostawcą rozwiązań i koncepcji.

Inwestorzy stawiani są przed wyborem „podłogówka” czy grzejniki ścienne. Błąd. Można bowiem połączyć obecnie formułowane pozytywy z posiadania obu tych systemów dystrybucji ciepła, zostawiając sobie niemal pełny wachlarz możliwych strategii grzania i możliwość podłączenia w przyszłości zmodyfikowanych urządzeń…
Otóż można skonfigurować system dystrybucji ciepła umieszczając w tym samym pomieszczeniu:

1/. „odchudzoną podłogówkę” dysponującą około 20-40% potrzebnej maksymalnej mocy grzewczej. Inwestycyjnie to znacznie tańsze rozwiązanie, gdyż zabudowane jedynie na otwartych połaciach podłogi i w ciągach komunikacyjnych. Taka lokalizacja stwarza efekt letniej posadzki dla osób, które taki właśnie efekt lubią. Druga korzyść to zdjęcie z „podłogówki” konieczności pełnego, stuprocentowego uzupełniania strat ciepła.

2/. maksymalnie szybko działający układ grzejników ściennych (REGULUS®-system), dysponujący 60-80% potrzebnej maksymalnej mocy grzewczej. W ciepłym domu zarówno ogrzewanie płaszczyznowe, jak i ogrzewanie grzejnikowe mogą bez problemu pracować w tej samej niskiej temperaturze zasilania. Przyłącze grzejników i pętle ogrzewania podłogowego rozprowadzone są w posadzce z tego samego rozdzielacza. Współczesne grzejniki ścienne bywają w odpowiednio dobranym do wnętrza kolorze, często mają formę ozdobną, można je umieszczać w dowolnym miejscu, a nie jak bywało dotychczas, jedynie pod oknem. Dobrą opcją jest umieszczenie szybko działającego grzejnika w posadzce (patrz: grzejniki kanałowe).

Grzejników ściennych, pracujących w niskich parametrach czynnika grzejnego, nie trzeba przewymiarować. Rolę przewymiarowania grzejnika spełnia właśnie „odchudzona podłogówka”, mająca niezbędną rezerwę mocy, by razem z grzejnikami sprostać potrzebom grzewczym w razie dużych, kilkudniowych spadków temperatury. Taka konfiguracja pozwala także szybko ograniczyć intensywność ogrzewania.

fot. REGULUS ®

Jakie są ewidentne korzyści z posiadania szybko reagujących grzejników? Gdy włączymy spięte z nimi dowolne źródło ciepła, zaczynają grzać niemal natychmiast. Możemy także szybko przerwać grzanie. Posiadając rewersyjną pompę ciepła możemy nimi chłodzić.

Panujemy nad temperaturą wnętrza, panujemy nad kosztami ogrzewania, panujemy nad komfortem cieplnym, panujemy nad przyszłością naszej instalacji, gdyż taka instalacja jest łatwa do sterowania i do modyfikowania (patrz: grzejniki rewersyjne REGULUS®-system).

REGULUS®-system Wójcik s.j.

ul. Grażyńskiego 51

43-300 Bielsko-Biała

www.regulus.com.pl

[email protected]


Data publikacji: 2020-04-07

Podobne technologie i poradniki


05.05.2021 | Grzejniki
Wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła oraz...
27.04.2021 | Grzejniki
Z przyjemnością zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej...
29.03.2021 | Grzejniki
fot. Regulus | Canal Nasze decyzje co...
25.03.2021 | Grzejniki
fot. REGULUS | Dubel Zdecydowanie warto im...
26.02.2021 | Grzejniki
Liczy się szybkość dostępu do ciepła! W...
26.01.2021 | Grzejniki
Coraz cieplejsze budownictwo, nowoczesne akumulujące ciepło materiały...
26.01.2021 | Grzejniki
Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza...
13.07.2020 | Grzejniki
W ostatnim czasie domowe zacisze nabrało zupełnie...
29.06.2020 | Grzejniki
Emanują harmonijnym designem, jubilerską precyzją wykonania oraz...
05.05.2020 | Grzejniki
Grzejniki kanałowe REGULUS®-system CANAL VENT (z cyrkulacją...