REGULUS MINIMAX – minimum wody, maksimum mocy

Coraz cieplejsze budownictwo, nowoczesne akumulujące ciepło materiały budowlane umożliwiają zmiany w sposobie ogrzewania budynków. Niewielkie potrzeby grzewcze współcześnie budowanych domów (maksymalnie 20-50 W/m²) sprawiają, że można skutecznie grzać niskotemperaturowo. Nauczyliśmy się również ograniczać wentylacyjne straty ciepła. Nastał nowy etap ewolucji systemów grzewczych.

Hybrydowa dystrybucja ciepła to rozwiązanie będące połączeniem w jednym obiegu, w jednym pomieszczeniu, komponentu o dużej bezwładności cieplnej (ogrzewanie podłogowe płaszczyznowe) z komponentem o znikomej bezwładności cieplnej i dużej efektywności grzewczej (grzejniki REGULUS®-system: ścienne, kanałowe i wewnatrzścienne). Hybrydowa dystrybucja ciepła w praktyce oznacza, że pomieszczenie ogrzewane jest poprzez ogrzewanie podłogowe (wykonane jedynie na odkrytym fragmencie podłogi np. części komunikacyjnej) oraz szybko reagujący grzejnik, czy też grzejniki (ścienne lub kanałowe). Zasilanie obu komponentów procesu grzania, zarówno grzejnika jak i „podłogówki”, wyprowadzone jest ze wspólnego rozdzielacza, czynnikiem grzejnym o tej samej temperaturze. „Podłogówka” jest zdecydowanie „odchudzona”, a przez to znacznie tańsza w wykonaniu. Proporcje te wynoszą dla „podłogówki” 20-40% mocy grzewczej (w zależności od rodzaju źródła ciepła oraz od strefy klimatycznej) do 60-80% mocy w grzejnikach.

fot. REGULUS

Posiadanie fragmentu instalacji grzewczej o dużej bezwładności cieplnej, lecz z niedoborem mocy, działa jak bufor ciepła, pozwalając ustabilizować pracę każdego dostępnego źródła ciepła. To od decyzji użytkownika zależy, czy w danym okresie grzewczym takiego bufora używać, czy też nie. Ogrzewanie powoli reagujące, wyłącznie podłogowe, to sposób ogrzewania bardzo jednostajny. Przy takim rozwiązaniu ciepła jest czasami za mało, a czasami za dużo – podane jest nie zawsze wówczas, gdy jest na nie zapotrzebowanie. Niemożliwe jest także szybkie wyłączenie grzania, wtedy gdy jest ono zbyteczne. Dlatego też inwestorzy coraz częściej wybierają ogrzewanie hybrydowe, łączące w jednej instalacji składową reagującą powoli oraz składową reagującą bardzo szybko. Czas uzyskania pożądanej temperatury lub zmiany temperatury w górę jest przy takiej opcji krótki, a wydatek energii niezbędny do uzyskania założonego celu grzewczego niewielki.

W systemie hybrydowej dystrybucji ciepła ogrzewanie podłogowe gwarantuje również ciepłolubnym domownikom efekt ciepłej podłogi, natomiast zadaniem grzejników jest precyzyjne uzupełnianie bieżących strat ciepła. Tak szeroko pojmowany komfort cieplny połączony z ekonomiką grzania, zapewnić mogą jedynie grzejniki o małej bezwładności cieplnej oraz dużej sprawności. Takie właśnie są miedziano-aluminiowe grzejniki REGULUS®-system, które mając bardzo mała pojemność wodną połączoną z dużą powierzchnią wymiany ciepła, skutecznie pracują również w instalacjach niskotemperaturowych.


Data publikacji: 2021-01-26

Podobne technologie i poradniki


05.05.2021 | Grzejniki
Wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła oraz...
27.04.2021 | Grzejniki
Z przyjemnością zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej...
29.03.2021 | Grzejniki
fot. Regulus | Canal Nasze decyzje co...
25.03.2021 | Grzejniki
fot. REGULUS | Dubel Zdecydowanie warto im...
26.02.2021 | Grzejniki
Liczy się szybkość dostępu do ciepła! W...
26.01.2021 | Grzejniki
Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza...
13.07.2020 | Grzejniki
W ostatnim czasie domowe zacisze nabrało zupełnie...
29.06.2020 | Grzejniki
Emanują harmonijnym designem, jubilerską precyzją wykonania oraz...
05.05.2020 | Grzejniki
Grzejniki kanałowe REGULUS®-system CANAL VENT (z cyrkulacją...
07.04.2020 | Grzejniki
Posiadacze pomp ciepła mogą wykorzystać je latem...