Jak ogrzewać domy szkieletowe i domy z bala?

Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza cecha. Domy ciepłe (murowane z elementami betonowymi) posiadają dużą zdolność akumulowania ciepła. Natomiast domy bardzo ciepłe charakteryzuje niska lub bardzo niska akumulacyjność ciepła. Jak skutecznie je ogrzewać i jaki system ogrzewania wybrać?

Do domów bardzo ciepłych możemy zaliczyć domy kanadyjskie, czyli domy budowane techniką szkieletową i inne o konstrukcji drewnianej, które mają liczne grono zwolenników. Technologię szkieletową stosuje się do budowy dużych całorocznych obiektów, jak również domów letniskowych. Można je produkować systemem prefabrykacji. Prócz prostoty i szybkości w ich stawianiu, stwarzają one duże możliwości w tworzeniu zróżnicowanego kształtu ich bryły, zastosowaniu różnych technik wykończenia wnętrz i elewacji, łatwo jest w nich rozprowadzić instalacje wszelkiego przeznaczenia. Dokonywania w nich zmian, czy modyfikacji jest bardzo proste – przykładem może być różnorodna amerykańska i kanadyjska zabudowa podmiejska. Często podkreślaną zaletą tych konstrukcji są energooszczędność i łatwość ogrzania. Budowle szkieletowe są z natury ciepłe a jednocześnie słabo akumulują ciepło. Dlaczego? Użyte do budowy materiały (drewno, płyty g-k, materiały izolacyjne i ocieplające) posiadają niski współczynnik przenikalności cieplnej i małą pojemność cieplną, co oznacza małą energochłonność. Jedynym elementem o większej pojemności cieplnej jest, wykonywana czasem dla ich posadowienia, płyta fundamentowa.

• TECHNOLOGIA BUDOWY;
• STRATY WENTYLACYJNE;
• SPOSÓB OGRZEWANIA OBIEKTU- ŹRÓDŁO CIEPŁA, RODZAJ GRZEJNIKÓW;
• SPOSÓB UŻYTKOWANIA OBIEKTU
To elementy kluczowe dla zużycia energii dla celów grzewczych (oczywiście poza różną powierzchnią do ogrzania i różną kubaturą obiektu).

Ciepłe domy, słabo akumulujące jakiekolwiek nadwyżki ciepła, łatwo przegrzać.
System grzewczy, optymalny dla budownictwa ciepłego lecz o niskiej akumulacyjności musi być oparty o nieprzewymiarowane źródła ciepła posiadające bardzo małą moc minimalną. Powinny go cechować:

odpowiednie źródło ciepła – gwarantujące szybki do niego dostęp;
łatwo sterowalne grzejniki – gwarantujące minimalną bezwładność cieplną;
odpowiednie sterowanie pracą instalacji – z jak najmniejszą histerezą, dające możliwość szybkiego zatrzymania grzania i pełnego wykorzystania uzysków ciepła w bilansie cieplnym poszczególnych wnętrz.

Idealnym rozwiązaniem jest system grzewczy zapewniający komfort cieplny przy możliwie najniższym zużyciu energii. System, który szybko zareaguje na potrzeby grzewcze i niewielkim nakładem energii pozwoli w krótkim czasie i precyzyjnie uzyskać zadaną temperaturę. Dla budownictwa drewnianego będzie to system, który szybko ogrzeje i nie przegrzeje powietrza, o co bardzo łatwo w obiektach o niskiej akumulacyjności ciepła. Zastosowany w nich układ grzewczy może być centralny (wodny, elektryczny, nadmuchowy) lub niecentralny (elektryczny). Dom szkieletowy szybko się nagrzewa i równie szybko ochładza, gdyż ogrzewamy w nim powietrze, przegrody oraz elementy wyposażenia – wszystkie one mają małą pojemność cieplną.

fot. REGULUS

Jaki system grzewczy wybrać?

Źródło ciepła musi być maksymalnie sterowalne. Użytkownik musi mieć pełny wpływ na ilość wyprodukowanego ciepła (pompy ciepła, kotły gazowe w tym kondensacyjne, kotły elektryczne). Tylko dynamiczny system grzejnikowy gwarantuje precyzyjnie kontrolowaną emisję ciepła. Grzejniki, dystrybutory ciepła, powinny posiadać małą masę całkowitą (masa grzejnika oraz masa zawartej w nim wody). Założonego powyżej celu szybkiego i precyzyjnego grzania z pewnością nie spełnia posiadające ogromną bezwładność cieplną ogrzewanie podłogowe. Ponadto grzejnik podłogowy bardzo wolno reaguje na zmienne potrzeby grzewcze, co nie pozwala odpowiednio wykorzystać w bilansie cieplnym obiektu pojawiających się uzysków ciepła. Dobrym alternatywnym rozwiązaniem jest hybrydowa dystrybucja ciepła, w której gros ciepła emitowane jest przez dynamiczne grzejniki: 70-80%. Warunkiem jej zastosowania jest posiadanie posadzki betonowej, w części której (około 20-30% powierzchni – nie zajęta przez meble część pomieszczeń, ścieżki komunikacji, łazienki) umieszczone są elektryczne maty grzewcze lub znacznie odchudzone ogrzewanie podłogowe. Rozwiązanie takie pozwala zmagazynować nadwyżkę energii wyprodukowaną przez niskotemperaturowe źródło ciepła (pompa ciepła, kocioł kondensacyjny) i zminimalizować wahania temperatury, wówczas gdy nie mamy odpowiednich sterowników. Niekontrolowana emisja ciepła przez podłogówkę zawsze będzie się wiązać z pewnymi stratami energii (gdy instalacja ogrzewania podłogowego jest jedynie w części posadzki, straty są mocno ograniczone).

Charakterystyka grzejników REGULUS®-system. Wykonane w sposób zbliżony do chłodnicy, z materiałów gwarantujących szybkie nagrzewanie się i stygnięcie: miedzi i aluminium. Sposób działania (oddają ciepło poprzez konwekcję i szerokokątne promieniowanie) sprawia, że ciepło jest emitowane na pomieszczenie efektywnie i równomiernie. Różnica temperatur pomiędzy posadzką a sufitem jest minimalna i może się zamykać w dziesiątych częściach stopnia Celsjusza.

Lekkie grzejniki REGULUS®-system instalować można bezpośrednio na ścianach gipsowo-kartonowych, w dowolnym miejscu, bez konieczności montażu specjalnych wzmocnień.

Mała pojemność wodna oraz mała masa samych grzejników to mała bezwładność cieplna. Z kolei duża powierzchnia wymiany ciepła umożliwia efektywną pracę w szerokim zakresie temperatur czynnika grzewczego. Można je montować do posadzki na nóżkach (np. grzejniki niskie, wąskie, długie). W ofercie firmy są także grzejniki narożne.

Ciekawe, rozwiązania w ofercie REGULUS®-system

Grzejnik wewnątrz ściany – INSIDE-system

Unikalna propozycja: grzejniki umieszczone w płytkiej wnęce w ścianie, ukryte za estetyczną żaluzją. Rozwiązanie dyskretne, estetyczne i funkcjonalne. Grzejniki tego typu można wbudować w niemal każdą przegrodę. Zastosowanie: ściany kolankowe, szczytowe, przedsionki, wiatrołapy, można je umieszczać wewnątrz wąskich ścianek działowych z opcją jednoczesnego grzania dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. W takim przypadku żaluzje maskujące grzejnik będą zamontowane po obu stronach ściany (każda może być w innym kolorze). Rozwiązanie to można stosować w łazienkach np. grzejnik obudowany glazurą lub pod krawędzią wanny w jej obudowie (regulusy cechuje duża odporność na korozję). INSIDE sprawdzi się również w kuchni połączonej z salonem – grzejnik podszafkowy, czy w obudowie wyspy kuchennej. By żaluzje lepiej komponowały się z wnętrzem mogą być pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, np. kolor ściany, kafelek, mebli.

fot. REGULUS

Grzejniki w podłodze – zestawy ogrzewania kanałowego CANAL-system

System grzejników zabudowanych w kanale grzewczym w podłodze stanowi doskonałą alternatywę nie tylko dla grzejników ściennych lecz przede wszystkim dla ogrzewania podłogowego płaszczyznowego. Rozwiązanie stosowane w domach szkieletowych i drewnianych, szczególnie chętnie wykorzystywane jest w domach z bali (bardzo popularne na Podhalu). Nie stawia żadnych ograniczeń w rodzaju pokrycia posadzki – użytkownik może mieć podłogi drewniane: deski, parkiet panele, a także glazurę. Grzejniki kanałowe grzeją szybko i efektywnie, dystansując w tym względzie tradycyjne ogrzewanie podłogowe. Najpłytsze zestawy kanałowe mają zaledwie 8 cm głębokości – mieszczą się w warstwie ocieplenia wylewki.

Ogrzewanie kanałowe gwarantuje komfort cieplny i nie koliduje z żadnym specyficznym wystrojem wnętrza. Dogrzewa lub ogrzewa pomieszczenia samodzielnie. Kanały grzewcze rozmieszcza się przy przeszklonym wyjściu na taras lub przy dużych sięgających posadzki przeszkleniach, chronią wówczas pomieszczenie przed wnikaniem w głąb chłodnego powietrza, zapobiegając parowaniu okien, działając jak kurtyna ochronna z ciepłego powietrza. Nie ograniczają przestrzeni, a miejsce na ścianach przypisane grzejnikom ściennym można zagospodarować inaczej. Szeroka oferta ażurowych podestów pokrywających kanał grzewczy, w tym wykonanych z drewna, stanowi ich jedyny widoczny element i znakomicie wpisuje się w klimat domów z bali, dopełni także nowoczesny wystrój domów szkieletowych (podesty z aluminium malowanego proszkowo na wybrany kolor lub anodowane).

Grzejniki z wentylatorem – ścienne, wewnątrzścienne, kanałowe

By zwiększyć moc grzejników, nie powiększając ich wymiarów oraz by zwiększyć dynamikę ich działania, zastosować można grzejniki zaopatrzone w bardzo cicho pracujący wentylator (głośność na granicy szeptu 28 dBA, moc do 10W). Wszystkie grupy grzejników REGULUS®-system mają taką opcję, grzejniki ścienne (REGULLUS, SOLLARIUS), grzejniki wewnątrzścienne INSIDE-system oraz grzejniki kanałowe CANAL-system.

Wentylator zwiększa moc każdego grzejnika o 30-40%. Powietrze szybciej się nagrzewa, co ma znaczenie w domach weekendowych lub pomieszczeniach użytkowanych krótko lub rzadziej. Cichy trójbiegowy wentylator lub z płynnie modulowaną prędkością obrotów, gwarantuje wysoką efektywność tego sposobu ogrzewania oraz wysoki komfort użytkowania. Szczególnie duże znaczenie ma zastosowanie wentylatorów w ogrzewaniu kanałami grzewczymi, gdyż stwarzają one możliwość istotnego ograniczenia zarówno ich wielkość jak i głębokości.

Na uwagę zasługuje przystosowany fabrycznie do montażu wentylatorów typoszereg E-VENT – grzanie tradycyjne, grzanie z większą dynamiką (wentylator 230V) oraz typoszereg REVERS – grzanie tradycyjne, grzanie ze zwiększoną dynamiką oraz chłodzenie pomieszczeń (wentylator 24V). Te ostanie przeznaczone są do współpracy z pompami ciepła.

Regulusy jako dystrybutory ciepła to dobra inwestycja na lata, gwarantują efekty, które dla każdego inwestora są najważniejsze: możliwość zmiany strategii grzania, elastyczny poziom dynamiki grzania, niskie koszty grzania, wysoki komfort cieplny. By mieć to wszystko, optymalna produkcja ciepła i optymalna dystrybucja ciepła muszą iść w parze. To grzejniki na czasie.


Data publikacji: 2021-01-26

Podobne technologie i poradniki


10.04.2024 | Grzejniki
Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania...
24.11.2023 | Grzejniki
Firma Purmo wprowadziła na rynek nową aplikację...
23.10.2023 | Grzejniki
Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania? To jedno...
18.06.2023 | Grzejniki
Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się...
14.06.2023 | Grzejniki
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych podejmuje decyzje...
16.04.2023 | Grzejniki
30 lat na polskim rynku to czas,...
23.03.2023 | Grzejniki
Kiedy w 1992 roku na polskim rynku...
17.03.2023 | Grzejniki
Grzejniki konwektorowe są bardzo popularne zarówno wśród...
09.03.2023 | Grzejniki
Strefy Ex to obszary, w których ze...
06.02.2023 | Grzejniki
Grzejniki elektryczne RRH to użebrowane wysokowydajne grzejniki...
13.01.2023 | Grzejniki
Niezależnie od tego czy przeprowadzasz remont, czy...
12.12.2022 | Grzejniki
Rok 2022 jest wyjątkowy dla marki Purmo...