Dwie podstawowe cechy, którymi różnią się grzejniki pomiędzy sobą to masa i czynna powierzchnia grzewcza. Przykładowo przy tej samej mocy grzewczej, powierzchnia czynna spirali elektrycznej liczona jest w milimetrach kwadratowych, tymczasem grzejnika podłogowego w metrach kwadratowych. Masa spirali elektrycznej to wielkości podawane w gramach, natomiast masa grzejnika podłogowego to nawet 300 kg/m²… Grzejnik elektryczny pracuje z maksymalną mocą niemal natychmiast, w przeciwieństwie do grzejnika podłogowego, którego uruchomienie wymaga ogromnego wkładu energii i wielu godzin oczekiwania na efekt grzewczy. Wielkość powierzchni wymiany grzejnika warunkuje konieczną temperaturę jego pracy, z kolei masa grzejnika warunkuje czas dostępu do pożądanej ilości ciepła, możliwość sterowania procesem grzania z jego zastopowaniem włącznie, grzanie precyzyjne i maksymalnie efektywne.

GRZEJNIKI – KLASYFIKACJA
Aktualny podział grzejników wodnych ściennych zgodnie z którym wyróżnia się trzy grupy: grzejniki płytowe (panelowe), grzejniki żeberkowe (żeliwne, aluminiowe) i grzejniki konwektorowe jest błędny. Błąd tkwi w pomieszaniu dwóch zupełnie różnych cech będących podstawą tej kalsyfikacji – chodzi o budowę i sposób działania. Konwektory to grzejniki oddające ciepło przez konwekcję. W określeniu tym nie ma informacji o ich budowie. Prawidłowa nazwa trzeciej grupy grzejników powinna brzmieć: grzejniki lamelkowe lub rurowo-lamelkowe. Konwektory to grzejniki, których układ grzejny (wymiennik wodny lub spirala elektryczna) umieszczony jest w ich wnętrzu, bez styczności z ich obudową. Powierzchnia zewnętrzna konwektora jest chłodna i nie oddaje on ciepła przez promieniowanie.

GRZEJNIKI REGULUS®-SYSTEM
Grzejniki REGULUS®-system mają układ wodny zbudowany z rurek miedzianych, natomiast układ oddawania ciepła z lamelek aluminiowych. Często są błędnie określane jako „konwektory”. Jednak charakteryzuje je mieszany sposób oddawania ciepła: w drodze konwekcji oraz promieniowania, czyli identyczny jaki cechuje grzejniki panelowe. Regulusy są znacznie dynamiczniejsze i lepiej sterowalne od innych grzejników wodnych, gdyż ich mała masa całkowita oznacza małą bezwładność cieplną. Ich powierzchnia czołowa, promieniująca ciepłem na pomieszczenie, jest mocno pofalowana, a przez to znacznie większa niż powierzchnia niemal płaskich grzejników płytowych i żeberek.
Powielane przez lata opowieści o niekorzystnym rozkładzie temperatur przy ogrzewaniu grzejnikowym, przy obecnych technologiach i standardach obowiązujących w budownictwie, są całkowicie nieaktualne. W ciepłym domu ogrzewanym niskotemperaturowo grzejnikami ściennymi REGULUS®-system, różnica temperatur pomiędzy posadzką a sufitem jest minimalna i wynosi ułamki stopnia Celsjusza. Dodać należy, iż w ciepłym domu temperatura wnętrz jest stabilna, a grzejniki grzeją tylko chwilami.

OPTYMALNE, TANIE OGRZEWANIE
Bezwładność cieplna ma podstawowe znaczenie dla dynamiki grzania, dla precyzyjnej, gwarantującej optymalny komfort cieplny dystrybucji wytworzonego ciepła, dla możliwości realizacji różnych strategii grzania, czyli indywidualnego wyboru czasu i długości grzania oraz przerw w ogrzewaniu. Jak porównać efektywność grzewczą grzejników ściennych i podłogowych? 1 m² powierzchni każdego grzejnika przy dT wynoszącej 1ºC posiada moc grzewczą około 10W. Oznacza to, że w przybliżeniu taką samą moc grzewczą posiada 5 m² grzejącej posadzki z dT 1ºC jak 1 m² grzejnika REGULUS®-system z dT 5ºC.

Przy coraz mniejszych potrzebach grzewczych współczesnych domów, dystrybuowanie niezbędnej mocy grzewczej z niskotemperaturowych źródeł ciepła takich jak pompy ciepła, poprzez grzejniki ścienne takie jak regulusy, czyli grzejniki o relatywnie większej od innych powierzchni wymiany ciepła z otoczeniem, nie sprawia żadnej trudności. Coraz mniejsze potrzeby grzewcze oznaczają potrzebę posiadania coraz mniejszych grzejników. Grzejniki mogą być umieszczone w pomieszczeniu w dowolnym miejscu.
Jeśli zarówno produkcja ciepła, jak i jego ewentualne magazynowanie oraz jego dystrybucja przez grzejniki, odbywać się będą w sposób optymalny, wówczas można stwierdzić, że został osiągnięty cel: maksymalne poszanowanie energii. Optymalnie grzejąc, osiągniemy komfort cieplny za możliwie najniższą cenę. I o to chodzi!

REGULUS®-system Wójcik s.j.
ul. Grażyńskiego 51
43-300 Bielsko-Biała
www.regulus.com.pl
[email protected]


Data publikacji: 2019-05-23

Podobne technologie i poradniki


24.11.2023 | Grzejniki
Firma Purmo wprowadziła na rynek nową aplikację...
23.10.2023 | Grzejniki
Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania? To jedno...
18.06.2023 | Grzejniki
Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się...
14.06.2023 | Grzejniki
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych podejmuje decyzje...
16.04.2023 | Grzejniki
30 lat na polskim rynku to czas,...
23.03.2023 | Grzejniki
Kiedy w 1992 roku na polskim rynku...
17.03.2023 | Grzejniki
Grzejniki konwektorowe są bardzo popularne zarówno wśród...
06.02.2023 | Grzejniki
Grzejniki elektryczne RRH to użebrowane wysokowydajne grzejniki...
13.01.2023 | Grzejniki
Niezależnie od tego czy przeprowadzasz remont, czy...
12.12.2022 | Grzejniki
Rok 2022 jest wyjątkowy dla marki Purmo...
01.12.2022 | Grzejniki
Pytanie o to jak surowa będzie tegoroczna...