Efektywne ogrzewanie – grzanie z przerwami czy grzanie ciągłe?

grzejniki

Potrzeby cieplne współcześnie budowanych obiektów są znacznie mniejsze niż tych wznoszonych kilkadziesiąt lat temu. Wynika to z zastosowania nowoczesnych materiałów budowlanych i technologii, a także z coraz większego udziału procentowego zysków ciepła, będący następstwem działania różnych urządzeń domowych wytwarzających ciepło. Duże znaczenie w bilansie cieplnym budynków ma również nasłonecznienie, jednak ilość ciepła pozyskana w ten sposób jest trudna do określenia.

W dobrze akumulującym ciepło domu, można nagrzać wnętrze do pożądanej temperatury np. 20° i wyłączyć ogrzewanie na kilka godzin, a temperatura w tym czasie nie spadnie lub spadnie o ułamek stopnia. W takiej sytuacji najlepiej mieć w instalacji grzejniki o małej pojemności wodnej. Ich krótki czas rozruchu oraz szybkie stygnięcie po wyłączeniu oznacza łatwe sterowanie, planowane przerwy w grzaniu mogą być maksymalnie wydłużone, a okresy grzania maksymalnie skrócone. Przy ogrzewaniu opartym na systemie grzewczym o dużej bezwładności cieplnej zadana temperatura wnętrza często jest przekraczana i wówczas jedynym sposobem uzyskania pożądanej temperatury jest otwarcie okien. Takie rozwiązanie nie jest ani komfortowe ani energooszczędne. Tylko system grzejnikowy o małej bezwładności cieplnej umożliwia sytuację, w której górna granica temperatury określona przez użytkownika nie zostanie przekroczona. Mając nowoczesny dom o małych potrzebach grzewczych nie ma sensu dostarczać ciepło poprzez mało sterowalny system o dużej bezwładności cieplnej, w takiej sytuacji nie opłaca się również uruchamiać instalacji na krótkie dogrzewanie np. podczas zimniejszych dni latem.

Obowiązujące w budownictwie normy i dyrektywy dotyczące energooszczędności zbliżają współczesne budownictwo do cech budownictwa pasywnego, wskutek tego grzejników trzeba coraz mniej, a te które należy stosować powinny pracować maksymalnie dynamicznie. Tak właśnie działają grzejniki REGULUS®-system. Ich mała pojemność wodna, a w związku z tym mała masa własna, jak również mała masa całkowita (mała masa grzejników wraz z wodą), oznaczają małą bezwładność cieplną i gwarantują dużą dynamikę grzania. Grzejniki szybko reagują na sygnał ze sterownika, wnętrze jest dobrze ogrzane, a wyłączając ogrzewanie oszczędzamy energię.

Więcej na www.regulus.com.pl


Data publikacji: 2018-11-20

Podobne technologie i poradniki


24.11.2023 | Grzejniki
Firma Purmo wprowadziła na rynek nową aplikację...
23.10.2023 | Grzejniki
Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania? To jedno...
18.06.2023 | Grzejniki
Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się...
14.06.2023 | Grzejniki
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych podejmuje decyzje...
16.04.2023 | Grzejniki
30 lat na polskim rynku to czas,...
23.03.2023 | Grzejniki
Kiedy w 1992 roku na polskim rynku...
17.03.2023 | Grzejniki
Grzejniki konwektorowe są bardzo popularne zarówno wśród...
06.02.2023 | Grzejniki
Grzejniki elektryczne RRH to użebrowane wysokowydajne grzejniki...
13.01.2023 | Grzejniki
Niezależnie od tego czy przeprowadzasz remont, czy...
12.12.2022 | Grzejniki
Rok 2022 jest wyjątkowy dla marki Purmo...
01.12.2022 | Grzejniki
Pytanie o to jak surowa będzie tegoroczna...