Efektywne ogrzewanie – grzanie z przerwami czy grzanie ciągłe?

grzejniki

Potrzeby cieplne współcześnie budowanych obiektów są znacznie mniejsze niż tych wznoszonych kilkadziesiąt lat temu. Wynika to z zastosowania nowoczesnych materiałów budowlanych i technologii, a także z coraz większego udziału procentowego zysków ciepła, będący następstwem działania różnych urządzeń domowych wytwarzających ciepło. Duże znaczenie w bilansie cieplnym budynków ma również nasłonecznienie, jednak ilość ciepła pozyskana w ten sposób jest trudna do określenia.

W dobrze akumulującym ciepło domu, można nagrzać wnętrze do pożądanej temperatury np. 20° i wyłączyć ogrzewanie na kilka godzin, a temperatura w tym czasie nie spadnie lub spadnie o ułamek stopnia. W takiej sytuacji najlepiej mieć w instalacji grzejniki o małej pojemności wodnej. Ich krótki czas rozruchu oraz szybkie stygnięcie po wyłączeniu oznacza łatwe sterowanie, planowane przerwy w grzaniu mogą być maksymalnie wydłużone, a okresy grzania maksymalnie skrócone. Przy ogrzewaniu opartym na systemie grzewczym o dużej bezwładności cieplnej zadana temperatura wnętrza często jest przekraczana i wówczas jedynym sposobem uzyskania pożądanej temperatury jest otwarcie okien. Takie rozwiązanie nie jest ani komfortowe ani energooszczędne. Tylko system grzejnikowy o małej bezwładności cieplnej umożliwia sytuację, w której górna granica temperatury określona przez użytkownika nie zostanie przekroczona. Mając nowoczesny dom o małych potrzebach grzewczych nie ma sensu dostarczać ciepło poprzez mało sterowalny system o dużej bezwładności cieplnej, w takiej sytuacji nie opłaca się również uruchamiać instalacji na krótkie dogrzewanie np. podczas zimniejszych dni latem.

Obowiązujące w budownictwie normy i dyrektywy dotyczące energooszczędności zbliżają współczesne budownictwo do cech budownictwa pasywnego, wskutek tego grzejników trzeba coraz mniej, a te które należy stosować powinny pracować maksymalnie dynamicznie. Tak właśnie działają grzejniki REGULUS®-system. Ich mała pojemność wodna, a w związku z tym mała masa własna, jak również mała masa całkowita (mała masa grzejników wraz z wodą), oznaczają małą bezwładność cieplną i gwarantują dużą dynamikę grzania. Grzejniki szybko reagują na sygnał ze sterownika, wnętrze jest dobrze ogrzane, a wyłączając ogrzewanie oszczędzamy energię.

Więcej na www.regulus.com.pl


Data publikacji: 2018-11-20

Podobne technologie i poradniki


26.02.2021 | Grzejniki
Liczy się szybkość dostępu do ciepła! W...
26.01.2021 | Grzejniki
Coraz cieplejsze budownictwo, nowoczesne akumulujące ciepło materiały...
26.01.2021 | Grzejniki
Współcześnie budowane ciepłe domy różni jedna zasadnicza...
13.07.2020 | Grzejniki
W ostatnim czasie domowe zacisze nabrało zupełnie...
29.06.2020 | Grzejniki
Emanują harmonijnym designem, jubilerską precyzją wykonania oraz...
05.05.2020 | Grzejniki
Grzejniki kanałowe REGULUS®-system CANAL VENT (z cyrkulacją...
07.04.2020 | Grzejniki
Posiadacze pomp ciepła mogą wykorzystać je latem...
06.12.2019 | Grzejniki
Remontując starą instalację c.o. lub planując nową...
22.07.2019 | Grzejniki
Dla większości użytkowników grzejniki kojarzą się z...