Prosty sposób na osiągnięcie wyrównanego przepływu.
Tylko przy optymalnym zasilaniu grzejnika czynnikiem grzewczym z instalacji c.o., można – w sposób bezpośredni i efektywny – uzyskać konieczną dla danego pomieszczenia moc cieplną. Jest to zapewnione dzięki wyrównaniu przepływu w obiegach c.o. – także na wyższych piętrach budynku. W ten sposób, zgodnie z aktualnymi opracowaniami, oszczędzamy do 6% energii zawartej w źródle (czynnik grzewczy) i tym samym realne pieniądze. Wyrównanie przepływu nie jest koniecznością wynikającą jedynie z ekologii i ekonomii, jest to jedna z ostatnich procedur przeprowadzanych przed oddaniem instalacji HVAC do użytku.

Udana realizacja tego zadania jest niezbędna dla właściwej i ekonomicznej eksploatacji systemu. W Niemczech jest ono wymagane także w świetle Znormalizowanych Warunków Zlecania i Wykonywania Robót Budowlanych (tzw. VOB) oraz Rozporządzenia o oszczędności energii (EnEV). Aby wyrównać przepływ w instalacji, instalator musi nastawić hydraulicznie każdy zawór termostatyczny. Grzejniki Zehnder Charleston Completto – ze zintegrowanym zaworem termostatycznym, są nastawiane fabrycznie według przekazywanych przez instalatora parametrów projektowych, co ułatwia równoważenie hydrauliczne instalacji oraz dopasowanie przepływów projektowych do warunków rzeczywistych przy uruchomieniu instalacji.

Wyrównanie przepływu przy pomocy grzejników Zehnder Charleston Completto gwarantuje:
– grzejniki nastawione fabrycznie stosownie do projektowych parametrów instalacji
– grzejniki z precyzyjną nastawą, gotowe do pracy w instalacji
– podłączenie grzejnika do instalacji oraz regulacja
– spełnienie wymogów
– oszczędność energii cieplnej źródła do 6%
– szybkie i równomierne nagrzewanie
– brak uciążliwego hałasu w instalacji
– zadowolenie klientów

Do czego potrzebne jest wyrównanie przepływu?
Brak wyrównania hydraulicznego grzejników ma wpływ na utrudnienia w ogrzewaniu pomieszczeń znajdujących się w dalszej odległości od pompy obiegowej. Zwiększenie wydajności pompy obiegowej prowadzi do większego zużycia energii elektrycznej. Natomiast zwiększenie temperatury na zasilaniu powoduje wzrost temperatury na obiegu powrotnym oraz obniża wykorzystanie wartości opałowej źródła. Zastosowanie mocniejszej pompy nie stanowi sensownej alternatywy dla wyrównania przepływu. Zbyt duże prędkości przepływu w instalacji wywołują uciążliwy szum, na dodatek przy niepotrzebnym większym zużyciu energii elektrycznej.

Wyrównanie przepływu jest opłacalne.
Wyrównanie przepływu zapewnia równomierne i płynne nagrzewanie we wszystkich obiegach instalacji grzewczej. W tym celu konieczne jest odpowiednie ograniczenie przepływającej ilości czynnika grzewczego w poszczególnych grzejnikach oraz dostosowanie wydajności pompy jak też różnych oporów przepływu w całej instalacji. Na podstawie niezbędnych wyliczeń projektowych instalacji obliczane są wartości nastaw dla wszystkich zaworów. Następnie potrzebna jest jeszcze realizacja teoretycznych obliczeń. Firma Zehnder, wprowadzając grzejnik Charleston Completto z wbudowaną wkładką termostatyczną o odpowiedniej (zadanej) nastawie, zadbała o to, aby oszczędzić instalatorom część pracy związaną z wyrównaniem hydraulicznym grzejników.

1. Energia i ochrona środowiska. Zoptymalizowanie wydajności pompy obiegowej poprzez ustawienie odpowiedniego punktu roboczego, ma wpływ na mniejsze, nawet do 6%, zużycie energii potrzebnej na ogrzanie wody w instalacji. Można także zaoszczędzić do 25% energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania pompy obiegowej.
2. Wyrównanie przepływu zgodnie ze Znormalizowanymi Warunkami Zlecania i Wykonywania Robót Budowlanych (niem. VOB) oraz Rozporządzenie o oszczędności energii (EnEV), ma pozytywny wpływ na ocenę energetyczną budynku
3. Szybko i bezpiecznie. Grzejnik Zahnder Charleston Completto pomaga zaoszczędzić czas firmie instalacyjnej. Stanowi to również zabezpieczenie poprawnego wykonania instalacji na styku projektu i jego realizacji.
4. Wyższy komfort uzyskiwany jest dzięki lepszemu rozkładowi temperatur i optymalnemu oddawaniu ciepła. Dzięki najkorzystniejszej prędkości przepływu wody w instalacji grzewczej nie powstają uciążliwe szumy na zaworach termostatycznych.
5. Zadowoleni klienci. Mniej problemów oznacza mniej reklamacji. A oczywistym jest, że zadowolony klient powraca!

Wyrównanie przepływu „w pakiecie”. Grzejnik Zehnder Charleston Completto to idealna alternatywa dla „ręcznego” wyrównywania hydraulicznego. Można go stosować począwszy od pojedynczych mieszkań jednopoziomowych aż po duże instalacje w budynkach wielopoziomowych (budownictwo mieszkaniowe, przemysł, hotele itd.). Żadna instalacja nie jest powtarzalna, dlatego też każda z nich wymaga własnych obliczeń. Jeśli poważnie traktuje się kwestię oszczędności energii i wydajności systemów począwszy od ich tworzenia, aż po udostępnienie użytkownikowi, to znaczy, że nie można stosować półśrodków – obliczenie parametrów systemu dla wyrównania przepływu z punktu widzenia energetycznego jest obowiązkiem nie dowolnością. Obliczone wartości nastaw dla zaworów termostatycznych podawane są wraz z zamówieniem grzejnika Zehnder Charleston Completto. O resztę troszczymy się my.

Od nastawienia fabrycznego zaworu  do montażu.
Grzejnik Zehnder Charleston Completto posiada zintegrowany zawór termostatyczny, z lewej lub prawej strony, u góry lub na dole, występujący w kombinacji z różnymi pozycjami przyłącza, ale zawsze z tą samą wkładką zaworową – AV6 Oventrop nastawianą w skali 1-6. Zgodnie z podanymi przez instalatora wartościami nastaw, firma Zehnder wykonuje podłączenia Completto z nastawą dopasowaną do  każdego grzejnika Aby grzejnik został zamontowany we właściwym miejscu, w przeznaczonym pomieszczeniu, na opakowaniu grzejnika Zehnder Charleston Completto umieszczono naklejkę umożliwiającą szybkie  i dokładne przyporządkowanie – odbiorca, budynek, piętro, numer lokalu itd.

Dla instalatora oznacza to mniej pracy i więcej bezpieczeństwa.


Data publikacji: 2015-09-14

Podobne technologie i poradniki


10.04.2024 | Grzejniki
Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania...
24.11.2023 | Grzejniki
Firma Purmo wprowadziła na rynek nową aplikację...
23.10.2023 | Grzejniki
Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania? To jedno...
18.06.2023 | Grzejniki
Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się...
14.06.2023 | Grzejniki
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych podejmuje decyzje...
16.04.2023 | Grzejniki
30 lat na polskim rynku to czas,...
23.03.2023 | Grzejniki
Kiedy w 1992 roku na polskim rynku...
17.03.2023 | Grzejniki
Grzejniki konwektorowe są bardzo popularne zarówno wśród...
06.02.2023 | Grzejniki
Grzejniki elektryczne RRH to użebrowane wysokowydajne grzejniki...
13.01.2023 | Grzejniki
Niezależnie od tego czy przeprowadzasz remont, czy...
12.12.2022 | Grzejniki
Rok 2022 jest wyjątkowy dla marki Purmo...