Zakup instalacji PV. Dlaczego warto postawić na sprawdzonego dostawcę?

Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która zwraca się nawet w pięć lat i może pracować bez znaczącej straty mocy aż 30 lat. By tak się stało, nie warto kupować najtańszych produktów od nieznanych dostawców. Przesadna oszczędność może mieć bowiem zgubne skutki. Czym kierować się podczas zakupów, by instalacja PV była opłacalna i cieszyła niezawodnością przez długi czas?

Odwiedzając popularny serwis sprzedażowy i wpisując w wyszukiwarkę hasło „panele fotowoltaiczne”, pojawi nam się ponad 500 ofert. Ceny są różne: od 130 zł do 739 zł za jeden panel. Czasami różnica w cenie jest zrozumiała – w tym konkretnym przypadku najtańszy moduł ma prawie trzykrotnie mniejszą moc od najdroższego. Porównując jednak panele PV o podobnej mocy, ceny tych pochodzących od rozpoznawalnych marek również mogą być wyższe od nieznanych szerzej firm.

fot. AS ENERGY

– Nabywanie najtańszych paneli i inwerterów od zupełnie nieznanych dostawców jest ryzykowne. Przy inwestycji planowanej na co najmniej 30 lat znaczenie ma bowiem nie tylko cena, ale także marka producenta, długość gwarancji, sieć serwisowa i parametry techniczne urządzeń. Trzeba też pamiętać o profesjonalnym montażu całej instalacji, który wpływa na wydajność i bezpieczeństwo użytkowania – radzi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy firmy RuckZuck, właściciela marki AS Energy, która jest dystrybutorem paneli Jinko Solar, inwerterów Solis oraz konstrukcji firmy K2.

Z tych względów zamiast korzystać z ofert „budżetowych”, warto nawiązać współpracę z renomowanym dystrybutorem, a podczas zakupu kierować się kilkoma innymi czynnikami poza ceną.

Po pierwsze: wielkość sprzedaży. Firmy znane, z dużym zapleczem naukowym, dobrym marketingiem, rozwiniętą siecią sprzedaży oferują produkty sprawdzone przez miliony inwestorów. I to już jest poważna rekomendacja. Dla wielu – najważniejsza.

Po drugie: długość gwarancji. Dobre firmy na panele PV oferują 12 lat gwarancji, która obejmuje awarie, uszkodzenia czy nieprawidłowe funkcjonowanie. Bardzo istotna jest także gwarancja na ich wydajność, która powinna wynieść 25 lat – oznacza to, że po tym czasie będą miały określony uzysk (z reguły jest to działanie na ok. 80%). W przypadku inwerterów warte zainteresowania są produkty z minimum 5-letnią gwarancją.

fot. AS ENERGY

Po trzecie: stabilność finansowa producenta. To szczególnie ważne w przypadku długiej gwarancji. Jeśli firma zniknie z rynku za kilka lat, gwarancja będzie tylko zapisem na kartce papieru. Trudno też będzie kupić jakiekolwiek podzespoły w przypadku awarii.

Po czwarte: jakość i parametry techniczne. Znani producenci ujawniają dane o wydajności, skuteczności i wytrzymałości. Specjalistyczne testy niezawodności PVEL 2020 mogą być traktowane jak testy zderzeniowe Euro NCAP dla samochodów. Dobre noty gwarantują wysoką niezawodność. Średnia wydajność urządzeń mieści się w zakresie 14-23 proc. Wybór efektywniejszych paneli znacznie szybciej się zwróci, ponieważ droższe moduły, w porównaniu do ich tańszych odpowiedników, zwykle tracą z czasem mniej mocy. Koniecznie sprawdźmy też, czy produkty posiadają certyfikaty potwierdzające spełnianie wymogów.

Po piąte: opłacalność. Instalacja PV to inwestycja, która zwraca się już nawet po pięciu latach, a średnio po sześciu lub siedmiu. Tempo tego zwrotu zależy także od rodzaju zakupionych produktów. Nie warto przepłacać, gdyż będziemy musieli czekać na zwrot 10 lat, ale należy uważać na podejrzanie tanie oferty.

# # #

Informacje o AS Energy:

AS Energy to marka działająca na rynku odnawialnych źródeł energii, która oferuje wszystkie potrzebne elementy do montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie. Dzięki współpracy ze światowymi liderami sektora energetyki słonecznej (K2, Jinko Solar, Solis) proponuje szeroki wybór komponentów najwyższej jakości. Oferta produktowa skierowana jest do klientów biznesowych: instalatorów, firm wykonawczych, biur projektowych, sklepów oraz hurtowni solarnych.

Więcej informacji na stronie: www.asenergy.pl


Data publikacji: 2021-06-28

Podobne technologie i poradniki


31.10.2023 | Energia ekologiczna
Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy...
22.09.2023 | Energia ekologiczna
Zbudowana w dzielnicy Połęże (wschodnia część Gdańska)...
29.06.2023 | Energia ekologiczna
Wraz ze wzrostem popularności instalacji PV, na...
14.06.2023 | Energia ekologiczna
Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, o które najczęściej,...
22.05.2023 | Energia ekologiczna
Panele fotowoltaiczne dobieramy koncentrując się na ich...
27.02.2023 | Energia ekologiczna
Kupując systemy montażowe pod panele fotowoltaiczne wybieramy...
21.12.2022 | Energia ekologiczna
Firma RECA SOLAR zbudowała instalację fotowoltaiczną na...
26.08.2022 | Energia ekologiczna
Wysoka jakość i pełne bezpieczeństwo Profesjonalne podejście...
14.07.2022 | Energia ekologiczna
W niepewnych czasach warto postawić na bezpieczne...
19.01.2022 | Energia ekologiczna
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych...