Rodzaje paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

Panele są jednym z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznej. To one bowiem przechwytują promieniowanie słoneczne a następnie przetwarzają je na prąd. Dlatego tak istotnym jest nie tylko ich właściwy montaż, ale również m.in. wydajność oraz moc. Panele, które obecnie znajdują się w sprzedaży, dzielą się na dwa rodzaje. Jakie są najważniejsze techniczne różnice? Które warto wybrać?

Budowa i wydajność:

panele monokrystaliczne

Zasadnicze różnice pomiędzy panelami wynikają z ich budowy a konkretnie z zastosowania technologii produkcji pojedynczych płytek krzemu składających się na cały panel fotowoltaiczny. Z tego względu panele fotowoltaiczne dzielimy na monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Tym, co najważniejsze dla użytkownika, jest fakt, że panele monokrystaliczne charakteryzuje większa wydajność. Z jednego metra kwadratowego takiego modułu jesteśmy w stanie otrzymać o 3% – 4% wyższy uzysk. Dlatego są one wykorzystywane zwłaszcza w tych realizacjach, w których mamy do czynienia z ograniczoną powierzchnią dachu. Przy takim projekcie instalacja fotowoltaiczna musi bowiem posiadać mniejszą ilość paneli więc muszą one produkować nieco więcej prądu. Ich niekwestionowaną zaletą jest bardzo duża odporność na warunki atmosferyczne oraz trwałość. Za tak długą listą zalet stoi jednak również nieco wyższa cena.

panele polikrystaliczne

Z kolei panele polikrystaliczne powstają z połączenia cząstek krzemu z zabrudzeniami. Mają nieco inną, jaśniejszą barwę – niebieską. Panele polikrystaliczne mają tę przewagę nad panelami monokrystalicznymi, że lepiej pracują w sytuacji zacienienia (cień rzucany przez drzewo lub w pochmurne dni, kiedy światło słoneczne jest rozporoszone). Ze względu na nieco mniejszą wydajność instalacje z wykorzystaniem tych paneli wymagają większej powierzchni do zagospodarowania, dlatego nie w każdym przypadku mogą być wykorzystane. Nie zmienia to jednak faktu, że panele polikrystaliczne również są dość trwałe a ich cena jest nieco niższa niż w przypadku paneli monokrystalicznych.

fot. MDI SOLAR

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

ilość ogniw oraz obecność diod bocznikujących

Moduły przez okrągły rok są wystawione na bezpośrednie działanie różnych czynników atmosferycznych. Dlatego producenci dokładają wszelkich starań, aby zapobiegać ich awarii. Jedną z takich metod są diody bocznikujące. Ich obecność w modułach fotowoltaicznych zapobiega zjawisku odwróconej polaryzacji. Na czym to konkretnie polega? Moduły są zbudowane z ogniw. W przypadku częściowego zacienienia modułu (np. obecność liści lub też cień rzucany przez budynek) niektóre ogniwa fotowoltaiczne odbierają mniejszą ilość promieni słonecznych. Tym samym notują nieco słabszy przepływ prądu. Czerpią go wtedy z sąsiednich, lepiej oświetlonych ogniw a następnie tracą go. To z kolei może doprowadzić do ich przepalenia. Działanie diody bocznikującej ma za zadanie temu zapobiegać tym samym nie narażając użytkownika na bardzo kosztowną awarię oraz wymianę modułów. To jeden z tych elementów, dla których warto stawiać na panele wiodących producentów i kupować je z pewnego, sprawdzonego źródła.

2 panele w 1

Bardzo ciekawym i przede wszystkim praktycznym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne tzw. Half-Cell. Rozwiązanie to polega na budowie modułu w dwóch mniejszych. Taki system doskonale się sprawdza w przypadku, kiedy na część paneli padnie cień. Wtedy zacieniona połówka nie wpływa na wydajność tej drugiej, która z kolei pozostaje wystawiona na działanie promieni słonecznych bez żadnych przeszkód.

Stosowanie wysokiej jakości paneli nie jest zatem podyktowane wyłącznie chęcią większego zarobku przez firmy zajmujące się montażem. To przede wszystkim inwestycja kapitału. Im lepiej go wydamy, tym szybciej nam się zwróci nie narażając nas na kosztowne usterki oraz awarie. Dlatego warto wybierać panele fotowoltaiczne najlepszej jakości.

Jeżeli zatem interesuje Cię montaż instalacji fotowoltaicznej lub nie wiesz czy lepiej montować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy nie tylko odpowiedzą na każde pytanie techniczne. Udzielą również wszelkich informacji na temat finansowania instalacji fotowoltaicznej.

Naszą ofertę znajdziesz na stronie: www.mdisolar.pl

MDI Solar
Wał Miedzeszyński 608
03-994 Warszawa
+48 888 799 799
[email protected]


Data publikacji: 2021-08-27

Podobne technologie i poradniki


31.10.2023 | Energia ekologiczna
Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy...
22.09.2023 | Energia ekologiczna
Zbudowana w dzielnicy Połęże (wschodnia część Gdańska)...
29.06.2023 | Energia ekologiczna
Wraz ze wzrostem popularności instalacji PV, na...
14.06.2023 | Energia ekologiczna
Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, o które najczęściej,...
22.05.2023 | Energia ekologiczna
Panele fotowoltaiczne dobieramy koncentrując się na ich...
27.02.2023 | Energia ekologiczna
Kupując systemy montażowe pod panele fotowoltaiczne wybieramy...
21.12.2022 | Energia ekologiczna
Firma RECA SOLAR zbudowała instalację fotowoltaiczną na...
26.08.2022 | Energia ekologiczna
Wysoka jakość i pełne bezpieczeństwo Profesjonalne podejście...
14.07.2022 | Energia ekologiczna
W niepewnych czasach warto postawić na bezpieczne...
19.01.2022 | Energia ekologiczna
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych...