Panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie?

Kiedy decyzja o zakupie własnej instalacji jest już podjęta, pozostaje wybór miejsca na montaż. Mimo, że najczęściej panele fotowoltaiczne można zobaczyć na dachu, to istnieje również możliwość zainstalowania ich na gruncie. Jakie warunki muszą być spełnione dla każdego z tych rozwiązań? Które z nich posiada więcej zalet w codziennym użytkowaniu?

Widok paneli fotowoltaicznych już na dobre wpisał się w nasz krajobraz. Nic dziwnego, w końcu popularność fotowoltaiki rośnie jak na drożdżach. Przyczyniły się do tego srogie podwyżki cen prądu. Wiele osób posiadających swój dom czy też zabudowania rolne, poważnie zatem rozważa montaż instalacji fotowoltaicznej. Jednym z dylematów, przed jakim stają, jest wybór najlepszego miejsca na montaż. Czy lepiej montować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie?

Panele fotowoltaiczne na dachu

W naszym kraju to zdecydowanie częściej spotykane rozwiązanie. Panele usytuowane na dachu są bowiem lepiej wyeksponowane względem słońca, a co za tym idzie, ich praca jest bardziej efektywna. Nie zajmują również dodatkowego miejsca na działce i przez większość czasu pozostają dla nas niewidoczne. Komu zatem zależy na względach estetycznych, tego z pewnością będzie interesował właśnie ten wariant. Dach musi jednak spełniać szereg warunków, takich jak wystarczająca powierzchnia na daną ilość paneli, ukształtowanie, kąt nachylenia, rodzaj pokrycia oraz położenie względem słońca. To bowiem od nich zależy czy montaż paneli fotowoltaicznych będzie w ogóle możliwy. Wadą jest utrudniony dostęp do paneli fotowoltaicznych w celu zadbania o ich czystość. Należy wtedy zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy świadczącej usługi na wysokościach. Tylko taka firma posiada odpowiedni sprzęt i doświadczenie. Panele warto bowiem umyć, ale nie częściej niż dwa razy do roku.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

fot. MDI SOLAR

Montaż paneli na gruncie najczęściej ma miejsce w sytuacji, w której dach domu nie spełnia powyższych warunków.  Czasami dom bywa niekorzystnie położony. W efekcie czego panele będą nasłonecznione tylko przez krótką część dnia. Wtedy pozostaje montaż paneli na gruncie. Jest to wariant, który daje większe możliwości w zakresie powierzchni a co za tym idzie, bez najmniejszego problemu pozwala wykorzystać nieco większą ilość paneli. Tym samym jesteśmy w stanie zbudować bardziej wydajną instalację fotowoltaiczną. Minusem z pewnością jest fakt, że koniecznym jest specjalna, bardziej skomplikowana od tej dachowej, konstrukcja, do której zostaną przytwierdzone panele. Z jej budową jest bowiem związany dodatkowy koszt.

Ponadto montaż paneli na gruncie wiąże się z koniecznością wydzielenia na ten cel fragmentu działki, który nie może znajdować się w cieniu domu czy też drzew. Nie bez znaczenia pozostaje również sam rodzaj podłoża. Grunt musi być na tyle stabilny, aby cała konstrukcja nie zaczęła się z czasem zapadać, co mogłoby doprowadzić do przewrócenia paneli oraz ich zniszczenia. Montaż na gruncie oferuje nam jednak lepszy dostęp do paneli. Łatwiej usunąć z nich śnieg lub warstwę liści, które będą ograniczać wydajność instalacji.

Jak zaplanować montaż paneli fotowoltaicznych?

Dobra wiadomość dla osób rozważających montaż instalacji jest taka, że decyzji o wyborze miejsca dla paneli nie muszą podejmować samodzielnie. O tym, czy montować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie, powinna decydować profesjonalna firma odpowiedzialna za sprzedaż i montaż. My w tym celu zawsze wykonujemy wnikliwy audyt mający za zadanie sprawdzić które z tych rozwiązań jest lepsze w danym przypadku. W precyzyjnej ocenie powierzchni, ukształtowania oraz kąta nachylenia dachu, używamy dronów. Na bazie wykonanych za jego pomocą zdjęć wykonujemy w naszym biurze staranny projekt. A jeżeli montaż ma się odbywać na gruncie, sprawdzamy glebę na działce oraz stopień nasłonecznienia i położenie względem słońca. Tylko dokładna analiza pozwala bowiem zbudować wydajną instalację fotowoltaiczną spełniającą potrzeby wybranego gospodarstwa domowego.

Jeżeli zatem interesuje Cię montaż instalacji fotowoltaicznej lub nie wiesz czy lepiej montować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy nie tylko odpowiedzą na każde pytanie techniczne. Udzielą również wszelkich informacji na temat finansowania instalacji fotowoltaicznej.

Naszą ofertę znajdziesz na stronie: www.mdisolar.pl

MDI Solar
Wał Miedzeszyński 608
03-944 Warszawa
+48 888 799 799
[email protected]


Data publikacji: 2022-01-09

Podobne technologie i poradniki


31.10.2023 | Energia ekologiczna
Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy...
22.09.2023 | Energia ekologiczna
Zbudowana w dzielnicy Połęże (wschodnia część Gdańska)...
29.06.2023 | Energia ekologiczna
Wraz ze wzrostem popularności instalacji PV, na...
14.06.2023 | Energia ekologiczna
Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, o które najczęściej,...
22.05.2023 | Energia ekologiczna
Panele fotowoltaiczne dobieramy koncentrując się na ich...
27.02.2023 | Energia ekologiczna
Kupując systemy montażowe pod panele fotowoltaiczne wybieramy...
21.12.2022 | Energia ekologiczna
Firma RECA SOLAR zbudowała instalację fotowoltaiczną na...
26.08.2022 | Energia ekologiczna
Wysoka jakość i pełne bezpieczeństwo Profesjonalne podejście...
14.07.2022 | Energia ekologiczna
W niepewnych czasach warto postawić na bezpieczne...
19.01.2022 | Energia ekologiczna
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych...