Moduły bifacjalne to słowa, za którymi kryje się nowa era w wydajności. Alter Energia Sp. z o.o., będąca dziś czołową jednostką badawczo-rozwojową w kraju jako podmiot gospodarujący na rynku ogniw fotowoltaicznych, to jedna z pierwszych rodzimych firm, która nawiązała współpracę z producentem Jolywood. Wraz z dwuwarstwowymi panelami słonecznymi TOPCon typu N Jolywood, Alter Energia otwiera przed polskimi klientami nowe horyzonty w zakresie wydajności instalacji fotowoltaicznych.

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialną energię słoneczną, powszechnie stosowane ogniwa i moduły PERC często nie są już w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wyższe wydajności. N-Type TOPCon, czyli moduły bifacjalne to technologia jednogłośnie uznawana obecnie za następczynię PERC, która jest zarazem jedną z kandydatek do ulepszenia PERC. Granica wydajności mono PERC wynosi 24,5%, a granica sprawności ogniwa TOPCon wynosi 28,7%. Widać więc, że TOPCon ma absolutną przewagę pod względem potencjału wydajności.

Moduły bifacjalne – maksimum wydajności

Alter Energia Sp. z o.o. wykorzystuje moduły N-Type TOPCon, realizując swoje wydajnościowe projekty wielkopowierzchniowe. Wspólnie z producentami konstrukcji fotowoltaicznych, specjaliści zatrudnieni w Alter Energia Sp. z o.o. opracowali innowacyjny system montażowy, który zwiększa wydajności modułów bifacjalnych.

– Na rynku coraz częściej pojawią się moduły pseudo bifacjalne, które tylko z nazwy mają znamiona zwiększonego atrybutu bifacjalnego. Agresywny marketing firm dystrybucyjnych oraz nierzetelności w opracowaniach kart produktowych to czynniki, które powodują zamęt na rynku i wprowadzają inwestorów w błąd – mówi Zbigniew Wasielewski, Prezes Zarządu Alter Energia Sp. z o.o.

Z tego powodu Alter Energia Sp. z o.o. cyklicznie sprawdza dystrybutorów oraz regularnie opracowuje karty kontroli, aby wyłapywać znamiona oszustwa, z jakimi nasz rynek zaczyna się zmagać. Moduł bifacial, jaki znalazł się w ofercie Alter Energia Sp. z o.o. przechodzi już ostatnią fazę weryfikacyjną, a wyniki analizy techniczno-użytkowej wprawiają w osłupienie.

Moduły bifacial Jolywood

Zaletą produktu, jakim jest moduł „Bifacial” Plus, jest „materiał typu N”.
– Dwuwarstwowy panel słoneczny to zasadniczo panel słoneczny, który może zbierać energię z przodu i z tyłu. Naturalnie gromadzenie większej ilości energii to BONUS. Dwustronne komponenty Jolywood zapewniają doskonałą wydajność i bardziej doskonałe pochłanianie energii dzięki wysokowydajnej pasywacji tylnej powierzchni- wyjaśnia Zbigniew Wasielewski.

Atutami modułów „bifacjalnych są ponadto: dwustronność 80%, w porównaniu z biacyncją PERC 70%, spadek w pierwszym roku 1%, w porównaniu do 2% PERC i roczna degradacja 0,40%, w porównaniu z PERC 0,50%, co oznacza oczywiście dłuższe i bardziej efektywne użytkowanie. Moduły zapewniają również dodatkowe 10% do 30% wytwarzania energii z tyłu i są objęte 30-letnią liniową gwarancją mocy.

Ogniwo słoneczne typu N nie ma naturalnie LID, ponieważ ogniwa typu N używają fosforu zamiast boru, są one odporne na defekty borowo-tlenowe, które powodują zmniejszoną wydajność i czystość struktur typu P. LID (Light Induced Degradation) to utrata właściwości występująca w pierwszych godzinach ekspozycji na słońce, z modułami Crystalline. Może to w szczególności wpłynąć na rzeczywistą wydajność w odniesieniu do końcowych danych fabrycznych testów flash dostarczanych przez niektórych dostawców modułów PV.

– Nie jest jasne, jak wpływa to na osiągi w odniesieniu do określonych wartości STC. Jeśli moduły zostaną posortowane zgodnie z końcowym fabrycznym testem flash w celu określenia ich klasy mocy nominalnej, LID rzeczywiście będzie reprezentował stratę w odniesieniu do STC. Strata LID jest związana z jakością produkcji płytek i może wynosić od 1% do 3% (lub nawet więcej). Wynika to ze śladowych ilości tlenu zawartego w stopionym krzemie podczas procesu Czochralskiego. Pod wpływem efektu ekspozycji na światło te dodatnio naładowane dimery O2 mogą dyfundować przez siatkę krzemu i tworzyć kompleksy z akceptorami domieszek boru. Kompleksy bor-tlen wytwarzają własne poziomy energii w sieci krzemowej i mogą wychwytywać elektrony i dziury, które są tracone w wyniku efektu PV. Krystaliczne krzemowe ogniwa słoneczne domieszkowane borem typu p ogólnie wykazują pogorszenie wydajności konwersji podczas pierwszych godzin ekspozycji na światło słoneczne – mówi Zbigniew Wasielewski.

Ta indukowana światłem degradacja (LID) jest związana z tworzeniem dobrze znanego kompleksu tlenowo-boru, który działa jako szkodliwy defekt i odpowiednio zmniejsza długość dyfuzji nośnika mniejszościowego. Dlatego LID jest powiązane zarówno ze stężeniem boru, jak i tlenu.

Kwestia LeTID z kolei szeroko informuje o jakości, szczególnie w dużych projektach. LeTID to lekka i podwyższona temperatura degradacji indukowanej. Moduły bifacjalne typu N są również wolne od LeTID.

15 lat na materiał i wykonanie produktu dla Europy i 30-letnia gwarancja wydajności uzysku.

fot. ALTER ENERGIA Sp. z o.o.

Na ten moment Alter Energia Sp. z o.o. jako pionier we wdrażaniu innowacji, w tym również – modułów bifacjalnych – i podwyższeniu jakości polskiego rynku fotowoltaicznego jest jedyną spółką, która w realnych warunkach przetestowała ponad 289 modeli ponad 99 producentów na świecie. Uchylając rąbka tajemnicy, spółka weszła na wyższy poziom obsługi klienta, jako profesjonalna jednostka wdrażająca i budująca pod klucz wielkie inwestycje.


Data publikacji: 2020-09-11

Podobne technologie i poradniki


31.10.2023 | Energia ekologiczna
Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy...
22.09.2023 | Energia ekologiczna
Zbudowana w dzielnicy Połęże (wschodnia część Gdańska)...
29.06.2023 | Energia ekologiczna
Wraz ze wzrostem popularności instalacji PV, na...
14.06.2023 | Energia ekologiczna
Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, o które najczęściej,...
22.05.2023 | Energia ekologiczna
Panele fotowoltaiczne dobieramy koncentrując się na ich...
27.02.2023 | Energia ekologiczna
Kupując systemy montażowe pod panele fotowoltaiczne wybieramy...
21.12.2022 | Energia ekologiczna
Firma RECA SOLAR zbudowała instalację fotowoltaiczną na...
26.08.2022 | Energia ekologiczna
Wysoka jakość i pełne bezpieczeństwo Profesjonalne podejście...
14.07.2022 | Energia ekologiczna
W niepewnych czasach warto postawić na bezpieczne...
19.01.2022 | Energia ekologiczna
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych...