Kiedy warto zamontować instalację PV i o czym należy pamiętać?

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych zainstalowana moc fotowoltaiki wraz z początkiem lutego br. przekroczyła 4 GW. Dynamiczny rozwój tego sektora OZE pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się inwestowanie w systemy PV. Kiedy jest najlepszy czas ich montaż i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas przygotowań?

Montaż systemu PV dla domu jednorodzinnego zajmuje z reguły jeden dzień, a dla firmy – od dwóch do trzech dni. Zależy to oczywiście od wielkości mocy i stopnia skomplikowania instalacji. Choć proces ten nie trwa długo, bardzo ważne jest, by został przeprowadzony przy dogodnych warunkach atmosferycznych i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Kiedy przeprowadzić montaż systemu PV?

Montażowi instalacji PV powinna towarzyszyć sprzyjająca pogoda. Przeciwskazaniem do mocowania paneli i konstrukcji są bowiem opady deszczu i śniegu oraz ujemne temperatury. Z tego względu najbardziej optymalne pory roku to wiosna, lato i jesień. Zakładanie systemu PV jest jednak możliwe również zimą, jeśli przebiega ona łagodnie i są spełnione powyższe warunki. Możemy wtedy liczyć na szybszą realizację usługi (w firmach instalacyjnych są mniejsze kolejki) i zimowe promocje na fotowoltaikę, które oferuje wiele firm.

fot. AS ENERGY

Bezpieczny montaż instalacji fotowoltaicznej

Bez względu na porę roku, w trakcie której zamontujemy instalację PV, musimy pamiętać o zasadach BHP. Instalator systemów fotowoltaicznych wykonuje bowiem zawód o podwyższonym stopniu ryzyka. Wynika to z faktu stałej styczności z urządzeniami elektrycznymi będącymi pod napięciem, a także z zagrożeniami powodowanymi przez wykonywanie pracy na wysokości oraz związanymi z przemieszczaniem ładunków o różnych gabarytach i różnej masie. Dlatego Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki opracowało Instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczestników szkoleń na instalatorów. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 metr nad poziomem podłogi lub ziemi. Na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi powinny być zainstalowane balustrady o wysokości co najmniej 1,1 m chroniące pracowników przed upadkiem. Jeżeli ze względu na rodzaj i warunki wykonywania prac zastosowanie balustrad jest niemożliwe, należy stosować inne skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem. Instalator systemów PV powinien być wyposażony w indywidualne środki ochrony w postaci osobistego sprzętu zabezpieczającego z szelek i linki asekuracyjnej z amortyzatorem oraz drabinę lub rusztowanie, ewentualnie podnośnik.

fot. AS ENERGY

Odpowiednie przygotowanie do montażu instalacji PV

Z kolei przed montażem modułów na dachu konieczne jest sprawdzenie jego stanu oraz dopuszczalnego obciążenia. Obliczmy też powierzchnię montażową. Można przyjąć, że instalacja o mocy 3 kWp będzie powodowała obciążenie całkowite ponad 240 kg. Dlatego, jeśli stwierdzimy, że dane pokrycie lub więźba dachowa jest w złym stanie, to należy ją naprawić przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej.

Trzeba także określić wymiary i lokalizację infrastruktury zacieniającej (np. kominy, anteny, drzewa, budynki sąsiadów). Zwróćmy też uwagę na pokrycie dachu (blachodachówka, papa, dachówka ceramiczna czy cementowa). Ma to znaczenie przy doborze rodzaju konstrukcji wsporczej pod moduły.

Czas montażu zależy od wielkości samej instalacji PV, powierzchni i kąta pochylenia dachu oraz rodzaju pokrycia dachowego. Montaż paneli, okablowania i inwertera może zająć od jednego do kilku dni.

Instalacja fotowoltaiczna jest w zasadzie bezobsługowa. Ale trzeba pamiętać o regularnych przeglądach, żeby nie stracić gwarancji. Należy ją też czyścić, ponieważ pył, kurz, ślady ptasich odchodów mogą obniżyć sprawność instalacji. Lepiej nie robić tego samemu, ponieważ możemy porysować panele, co także wpłynie na ich wydajność.

– Ocenę stanu dachu, szczegółowe zaplanowanie mocy czy wreszcie sam montaż i późniejsze serwisowanie należy powierzyć sprawdzonej firmie, która w profesjonalny sposób przeprowadzi całą inwestycję. Niewidoczne gołym okiem błędy mogą zaważyć na bezpieczeństwie i wydajności całego systemu. A przecież chcemy cieszyć się niskimi rachunkami za prąd przez kilkadziesiąt lat – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy firmy RuckZuck, właściciela marki AS Energy.

# # #

Informacje o AS Energy:

AS Energy to marka działająca na rynku odnawialnych źródeł energii, która oferuje wszystkie potrzebne elementy do montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie. Dzięki współpracy ze światowymi liderami sektora energetyki słonecznej (K2, Jinko Solar, Solis) proponuje szeroki wybór komponentów najwyższej jakości. Oferta produktowa skierowana jest do klientów biznesowych: instalatorów, firm wykonawczych, biur projektowych, sklepów oraz hurtowni solarnych.

Więcej informacji na stronie: www.asenergy.pl


Data publikacji: 2021-06-28

Podobne technologie i poradniki


26.08.2022 | Energia ekologiczna
Wysoka jakość i pełne bezpieczeństwo Profesjonalne podejście...
14.07.2022 | Energia ekologiczna
W niepewnych czasach warto postawić na bezpieczne...
19.01.2022 | Energia ekologiczna
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych...
09.01.2022 | Energia ekologiczna
Kiedy decyzja o zakupie własnej instalacji jest...
07.01.2022 | Energia ekologiczna
źródło Gustavo fring, Pexels W ostatnich miesiącach...
03.12.2021 | Energia ekologiczna
Przez ostatnie kilka lat systemy fotowoltaiczne na...
14.11.2021 | Energia ekologiczna
Bezpośrednie ogrzewanie prądem jest bardzo opłacalne, gdy...
25.10.2021 | Energia ekologiczna
NASZA REALIZACJA W MIEJSCOWOŚCI PIASECZNO, ZAGOSPODAROWANIE CAŁEGO...
27.08.2021 | Energia ekologiczna
Panele są jednym z kluczowych elementów instalacji...
28.06.2021 | Energia ekologiczna
Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która zwraca się...