Jak wybrać najlepsze miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych? 

źródło Gustavo fring, Pexels

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem popularności fotowoltaiki. Wynika to z kilku czynników. W czasach, kiedy ceny energii elektrycznej są bardzo niestabilne i należy się spodziewać podwyżek cen, fotowoltaika wydaje się być doskonałą alternatywą. Ponadto, instalacje PV gwarantują niezależność energetyczną.

Hurtownia Fotowoltaiczna SWATT

fot. SWATT

Jednak, aby system fotowoltaiczny przynosił realne korzyści, musi być odpowiednio dobrany i zaprojektowany. Tylko w takim przypadku może generować oszczędności. Na rynku występuje wiele rozwiązań, które optymalizują pracę instalacji. W pierwszej kolejności trzeba jednak zadbać o podstawowe zasady umiejscowienia paneli fotowoltaicznych. Nieprzemyślany montaż, może skutkować stratami energii wynoszącymi nawet do kilkudziesięciu procent. Dlatego też przedstawiamy czynniki, którymi należy się kierować podczas wyboru miejsca montażu modułów fotowoltaicznych.

Kąt nachylenia i azymut paneli fotowoltaicznych

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych mieści się w przedziale między 30 a 40°. Bardzo często kąt nachylenia dachu odpowiada tym wartościom. Co w przypadku, kiedy nachylenie połaci jest niekorzystne dla umiejscowienia paneli fotowoltaicznych?
Pierwszym rozwiązaniem może być zastosowanie konstrukcji wsporczej dla modułów. Bardzo często, rozwiązanie to stosuje się w przypadku dachów płaskich. Drugim wariantem jest rozważenie montażu konstrukcji naziemnej. Ma to swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych z pewnością można zaliczyć możliwość optymalnego ustawienia paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność wygospodarowania przestrzeni w ogrodzie oraz wyższa cena instalacji, wynikająca z droższego systemu montażowego.

Bardzo ważne jest również ustawienie paneli fotowoltaicznych pod względem kierunków świata. Najkorzystniejszym wariantem jest oczywiście skierowanie paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Budując domy wiele lat temu, zapewne nikt nie zakładał możliwości produkowania energii ze słońca na własny użytek. Dlatego też, starsze domy często mają dachy skierowane w kierunkach, które nie są korzystne dla montażu modułów fotowoltaicznych. W takim przypadku, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest montaż instalacji naziemnej.

Fot. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu | Źródło: William Mead, Pexels

Elementy zacieniające panele fotowoltaiczne 

Podczas wyboru miejsca montażu paneli fotowoltaicznych, trzeba także uwzględnić wszystkie ewenementy, które mogą rzucać cień na naszą instalację fotowoltaiczną. Może to być infrastruktura dachowa, inny budynek czy też drzewa. W tym przypadku, kluczowa jest wiedza projektanta.

Nawet 3% zacienionej powierzchni paneli fotowoltaicznych może zmniejszyć uzyski energetyczne o 25%. Wynika to ze specyfiki połączeń między ogniwami i modułami. Komponenty są łączone szeregowo, dlatego też zawsze będą dostosowywać swoje parametry do najsłabszego ogniwa. Jeśli nasza infrastruktura dachowa jest bardzo rozwinięta, należy rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi lub zastosować optymalizatory mocy. Oba te rozwiązania, niestety podnoszą cenę instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne to newralgiczna część instalacji PV. Ich optymalne rozmieszczenie jest kluczem do wydajnego funkcjonowania systemu i generowania oszczędności. Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić projekt, który przygotuje dla nas wykonawca inwestycji.

Kompletny asortyment do wykonania instalacji fotowoltaicznej, w tym: wysokiej jakości panele fotowoltaiczne, inwertery, akcesoria do montażu znajdziesz tutaj: www.swatt.pl


Data publikacji: 2022-01-07

Podobne technologie i poradniki


31.10.2023 | Energia ekologiczna
Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy...
22.09.2023 | Energia ekologiczna
Zbudowana w dzielnicy Połęże (wschodnia część Gdańska)...
29.06.2023 | Energia ekologiczna
Wraz ze wzrostem popularności instalacji PV, na...
14.06.2023 | Energia ekologiczna
Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, o które najczęściej,...
22.05.2023 | Energia ekologiczna
Panele fotowoltaiczne dobieramy koncentrując się na ich...
27.02.2023 | Energia ekologiczna
Kupując systemy montażowe pod panele fotowoltaiczne wybieramy...
21.12.2022 | Energia ekologiczna
Firma RECA SOLAR zbudowała instalację fotowoltaiczną na...
26.08.2022 | Energia ekologiczna
Wysoka jakość i pełne bezpieczeństwo Profesjonalne podejście...
14.07.2022 | Energia ekologiczna
W niepewnych czasach warto postawić na bezpieczne...
19.01.2022 | Energia ekologiczna
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych...