Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej? Jeżeli chcesz szybko i łatwo dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej adekwatnie do swoich potrzeb, możesz zastosować kilka prostych wzorów. Wybór wzoru zależy od tego, jakimi danymi dysponujesz oraz kiedy zużycie energii jest największe (zimą czy latem).

Wzór na moc instalacji fotowoltaicznej

Kwota rachunku miesięcznego w zł x 12 miesięcy x 2 ÷ produkcję roczną z kW = moc instalacji fotowoltaicznej.

Cyfra 2 jest współczynnikiem, który uwzględnia sposób, w jaki energia z fotowoltaiki jest rozliczna przez zakład energetyczny.

Produkcja roczna z kW wynosi około 1000 kWh rocznie dla instalacji skierowanych na południe i około 800 kWh rocznie dla instalacji skierowanych na zachód lub wschód. Dokładniejsze szacunki mogą dla Ciebie wykonać pracownicy SOLEKO.
Przykład: jeżeli rachunek za prąd wynosi 250 zł miesięcznie, to: 250 zł x 12 miesięcy x 2 ÷ 1000 kWh = 6 kW.

Wzór nr 2 – większe zużycie energii zimą

W przypadku, gdy energię elektryczną zużywasz głównie zimą, należy przyjąć wzór: kwota rachunku miesięcznego w zł x 12 miesięcy x 2,2 ÷ produkcję roczną z kW = moc instalacji fotowoltaicznej.

Wzór nr 3 – znamy roczne zużycie energii

Jeżeli wiesz, ile wynosi Twoje roczne zużycie energii (taka informacja znajduje się na fakturze za energię), to możesz przyjąć wzór: zużycie roczne w kWh x 1,2 ÷ produkcję roczną z kW = moc instalacji fotowoltaicznej.

W przypadku, gdy energię elektryczną zużywasz głównie zimą, przyjmij wzór: zużycie roczne w kWh x 1,25 ÷ produkcję roczną z kW = moc instalacji fotowoltaicznej.

Przykład: roczne zużycie energii = 5000 kWh, a szacowana produkcja z instalacji fotowoltaicznej = 1000 kWh na 1 kW, to: 5000 kWh x 1,2 ÷1000 kWh = 6 kW. Czyli w takim wypadku będziesz potrzebować instalacji fotowoltaicznej o mocy 6 kW.

Interesują Cię szczegóły na temat doboru instalacji fotowoltaicznej dla domów mieszkalnych? Chcesz wiedzieć, jak działa system rozliczania energii produkowanej z fotowoltaiki? Zapraszamy do lektury artykułu:

W jaki sposób dobrać moc instalacji fotowoltaicznej dla domu?

Możesz też skorzystać z naszego kalkulatora fotowoltaicznego


Data publikacji: 2020-09-02