Instalacje fotowoltaiczne – rola brokerów na rynku OZE

Zweryfikuj zanim zainwestujesz!

Rynek odnawialnych źródeł energii, który obejmuje również instalacje fotowoltaiczne, rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie, a branża w Polsce, choć relatywnie młoda, dojrzała już do wielkich infrastrukturalnych projektów. Bo przecież każdemu inwestorowi zależy na restrykcyjnym przestrzeganiu założeń budżetowych, na kontroli wydatków, a co najważniejsze – na terminowych i realnych dostawach zamówionych elementów. To wymaga od dostawców nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale także profesjonalizmu i zaangażowania.

Instalacje fotowoltaiczne bez haczyków

Dziś śmiało można stwierdzić, że polski rynek wypracował już mechanizmy godne światowych standardów i trafiają na niego coraz lepsze produkty, wytwarzane przez wiodących graczy na globalnym rynku fotowoltaicznym. Mechanizm działania wygląda analogicznie jak w przypadku innych rynków: monter kupuje towar od hurtowni, ta zaś zaopatruje się u dystrybutora, który z kolei nabywa produkt bezpośrednio z fabryki. Klient końcowy otrzymuje towar spełniający jego wymagania.

W przypadku małych instalacji fotowoltaicznych, gdzie cena inwestycji nie jest aż tak wysoka, jest to jak najbardziej korzystne dla całego rynku. Jednak w przypadku dużych inwestycji infrastrukturalnych nie jest to już tak oczywista sprawa. Koszty pośredników często są zawyżone, a co gorsza – nie wiedzą oni, co sprzedają. Takim praktykom sprzeciwia się firma Alter Energia Sp. z o.o. Jako przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem w zakresie instalacji fotowoltaicznych, Alter Energia oferuje swoim inwestorom usługę brokerską, polegającą na weryfikacji rynku fotowoltaicznego, uszczegółowieniu warunków dostaw, realności ceny, a co najważniejsze – realności jakości produktowej.

Cena instalacji fotowoltaicznej – ważna, ale nie tylko ona się liczy

Współpracując z firmami brokerskimi w całej Europie, m.in. w Hiszpani, Niemczech, w Holandii, W Wielkiej Brytanii, a nawet w Chinach, Alter Energia Sp. z o.o. posiada realne informacje na temat danego produktu, sytuacji finansowej producenta, warunków dostaw etc. Swoim klientom, którzy planują duże inwestycje, firma oferuje profesjonalną usługę polegającą na bezpośrednich zamówieniach na określonych warunkach. Wraz z partnerami m.in. z Wielkiej Brytanii, pracownicy firmy analizują ciągle rynek i wyciągają konstruktywne wnioski na temat dostaw i jakości obsługi. Cały proces obsługi polskich klientów planujących duże inwestycje w instalacje fotowoltaiczne nie jest aż tak złożony. Po pierwszym spotkaniu z klientem jest przygotowywany raport na temat potrzeb i terminów, następnie Alter Energia Sp. z o.o. weryfikuje rynek w celu znalezienia odzwierciedlenia oczekiwań klienta.

Następnym krokiem są negocjacje, które odbywają się najczęściej w 3 rundach. Alter Energia Sp. z o.o. zna wcześniej budżet klienta, zna również możliwości fabryki bądź dostawcy, jednak działa z zachowaniem klauzuli bezpieczeństwa, która ma za zadanie chronić zarówno interes kupującego, jak i sprzedającego. Zadaniem, jakie stoi przed spółką, jest niezakłócony proces negocjacyjny oraz droga do osiągnięcia zadowalającego porozumienia pomiędzy podmiotami negocjacyjnymi.

Alter Energia Sp z o.o. za usługę nadzoru i negocjacje cenowe pobiera wynagrodzenie zarówno od kupującego jak i sprzedającego. Oczywiste jest, że każdej fabryce zależy na sprzedaży, jednak doświadczenie kilkunastu lat działalności z zakresie instalacji fotowoltaicznych sprawia, że szczególnie duże znaczenie mają stałe dostawy, a nie jednorazowe transakcje. Dlatego szanujące się fabryki mają swoje reguły i raczej tzw. „drobnicy” nie sprzedają bezpośrednio do jednorazowych klientów. Firmy z doświadczeniem posiadają możliwości negocjacyjne w postacie projektów, o czym dystrybutorzy wiedzą i akceptują te założenia.

Minimalizacja ryzyka podczas zawierania transakcji jest kluczowa, gdyż obecnie na polski rynek cyklicznie napływają oferty na e-maile od nieznanych dotąd producentów. Monterzy i hurtownie są zasypywani ofertami zakupu komponentów instalacji fotowoltaicznych za bardzo niską cenę i często dają się złapać w pułapkę.

Na rynku fotowoltaicznym za ceną idzie jakość.

Oczywiście istnieją możliwości redukcji ceny, jednak to jest zależne m.in. od wolumenów. Duże ilości zamówień to projekty, które dzięki usłudze brokerskiej, jaką świadczy Alter Energia Sp. z o.o. mogą stać się bardziej opłacalne. Profesjonalne podejście, jakie oferuje spółka, spotkało się z ciągle rozwijającą się bazą kooperatów. Firma na stałe współpracuje z inżynierami w Chinach, którzy za drobną opłatą przygotowują całościowy raport na temat dostawcy.

Potrafią wejść do fabryki, przeanalizować inżynieryjnym okiem park maszynowy, zebrać dane na temat sytuacji finansowej danego podmiotu. Oczywiście wszystko odbywa się przy udziale fabryk, gdyż to one zapraszają przedstawiciela na wizję. Dobre fabryki nie kryją swoich atutów, o czym już dużo firm z Polski mogło się przekonać, wizytując jednego czy drugiego producenta na miejscu, w Azji.

Korzystając z usług brokerskich klient ma pewność, że wprowadza na rynek markę godną polecenia, ze znakomitą reputacją, otwierając sobie tym samym drogę do dalszej ekspansji oraz do redukcji kosztów związanych z dużymi inwestycjami w zakresie instalacji fotowoltaicznych.


Data publikacji: 2019-12-16

Podobne technologie i poradniki


31.10.2023 | Energia ekologiczna
Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy...
22.09.2023 | Energia ekologiczna
Zbudowana w dzielnicy Połęże (wschodnia część Gdańska)...
29.06.2023 | Energia ekologiczna
Wraz ze wzrostem popularności instalacji PV, na...
14.06.2023 | Energia ekologiczna
Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, o które najczęściej,...
22.05.2023 | Energia ekologiczna
Panele fotowoltaiczne dobieramy koncentrując się na ich...
27.02.2023 | Energia ekologiczna
Kupując systemy montażowe pod panele fotowoltaiczne wybieramy...
21.12.2022 | Energia ekologiczna
Firma RECA SOLAR zbudowała instalację fotowoltaiczną na...
26.08.2022 | Energia ekologiczna
Wysoka jakość i pełne bezpieczeństwo Profesjonalne podejście...
14.07.2022 | Energia ekologiczna
W niepewnych czasach warto postawić na bezpieczne...
19.01.2022 | Energia ekologiczna
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych...