Farma fotowoltaiczna – opłacalność 2020

Rynek jest gotowy na duże inwestycje w infrastrukturę fotowoltaiczną

Rosnąca popularność fotowoltaiki nikogo nie dziwi dziś, gdy naturalne zasoby się kurczą, ceny energii idą w górę, a stan planety jest gorszy niż kiedykolwiek do tej pory. Coraz więcej inwestorów rozważa zasadność ulokowania kapitału w większym przedsięwzięciu, jakim jest farma fotowoltaiczna. Opłacalność w 2020 roku i w latach następnych tego typu inwestycji będzie sukcesywnie rosnąć, czemu sprzyjają również korzystne zmiany w prawodawstwie.

Pierwsze kamienie milowe już za nami, a odnawialne źródła energii, przez długi czas traktowane przez polskich włodarzy z dużą dozą nieufności i sceptycyzmu, dziś są jednym z istotniejszych tematów podejmowanych na różnych państwowych szczeblach. Rośnie zarówno zainteresowanie osób prywatnych fotowoltaiką (a także innymi rozwiązaniami pozwalającymi korzystać z darmowej energii czerpanej ze słońca, powietrza czy gruntu), jak i rentowność farm fotowoltaicznych.

– Zarówno rząd, jak i opozycja coraz przychylniej patrzą na inwestycje w odnawialne źródła energii. Nasi reprezentanci wiele lat borykali się z zasadnością inwestycji w darmowe źródła energii, jednak już dziś możemy śmiało powiedzieć, że „rynek jest gotowy”, a opłacalność farm fotowoltaicznych w 2020 roku jest przez to większa niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej, poprzez długi proces legislacyjny, wiele kluczowych inwestycji zostało zahamowanych lub nawet zaniechanych, jednak obecnie śmiało możemy stwierdzić, że ten etap mamy już za sobą – mówi prezes zarządu „Alter Energia” Sp. z o.o. – Zbigniew Wasielewski, który z polskim rynkiem fotowoltaicznym jest związany od 2012 roku.

Rentowność farmy fotowoltaicznej wyższa niż kiedykolwiek wcześniej

W obecnych czasach, przy niskiej rentowności lokat bankowych, przy galopujących cenach towarów w sklepach i słabnącej wartości pieniądza, opłacalność farm fotowoltaicznych sukcesywnie rośnie, przez co wydają się być one najkorzystniejszym i bezpiecznym przystankiem dla kapitału.

Farmy fotowoltaiczne są elementem infrastruktury energetycznej, której głównym zadaniem jest produkcja prądu przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Całość instalacji jest starannie zaplanowana pod względem lokalizacji modułów, tras kablowych, stacji transformatorowych i rozmieszczenia systemów wizyjnych, które monitorują i kontrolują pracę podzespołów i modułów fotowoltaicznych. Starannie zaprojektowana farma jest warunkiem sukcesu.

Alter Energia Sp. z o.o., z siedzibą w Tarnowie Podgórnym od wielu lat kompleksowo obsługuje inwestorów, zapewniając im dostęp do rzetelnej wiedzy – nie tylko analitycznej, ale również technicznej. Dzięki temu inwestor zyskuje pewność opłacalności farmy fotowoltaicznej.

– Budując farmę fotowoltaiczną obowiązkowo należy wziąć pod uwagę perspektywę czasu oraz – co bardzo ważne – koszty utrzymania takiej farmy – mówi Zbigniew Wasielewski. – Jest grono firm, które nakłaniają inwestorów do budowania farm fotowoltaicznych, nie informując ich rzetelnie o tym, z jakimi obowiązkami się to wiąże. Inwestor często nie ma pojęcia na etapie podejmowania decyzji, że są również koszty eksploatacyjne utrzymania takiej infrastruktury – dodaje.

Alter Energia Sp. z o.o. jako główny cel obiera za każdym razem uświadomienie inwestorowi, jakie są koszty wejścia, koszty w trakcie, a także koszty wyjścia z inwestycji. Aby dokładnie wiedzieć, jaka jest rentowność farmy fotowoltaicznej, pracownicy Alter Energii wykonują rzetelne wyliczenia i informują inwestora o tym, jaka jest realna stopa zwrotu oraz jakie komponenty będą zainstalowane na farmie.

– W przypadku rozwiązań technicznych nie ma co iść za modą, tylko stawiać na sprawdzone rozwiązania, gdyż poziom ryzyka wdrażania nowości często inwestora stawia pod ścianą i naraża go nieprzewidywane koszty – podsumowuje Zbigniew Wasielewski.

Firma Alter Energia Sp. z o.o. zapewnia pełny profesjonalizm przy obsłudze takich inwestycji. Warto zaufać doświadczeniu i rzetelności, gdyż liczy się stabilność i bezawaryjność oraz realne korzyści finansowe. To właśnie te czynniki mają kluczowy wpływ na opłacalność farm fotowoltaicznych w 2020 roku oraz w latach następnych.


Data publikacji: 2020-07-27

Podobne technologie i poradniki


31.10.2023 | Energia ekologiczna
Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy...
22.09.2023 | Energia ekologiczna
Zbudowana w dzielnicy Połęże (wschodnia część Gdańska)...
29.06.2023 | Energia ekologiczna
Wraz ze wzrostem popularności instalacji PV, na...
14.06.2023 | Energia ekologiczna
Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, o które najczęściej,...
22.05.2023 | Energia ekologiczna
Panele fotowoltaiczne dobieramy koncentrując się na ich...
27.02.2023 | Energia ekologiczna
Kupując systemy montażowe pod panele fotowoltaiczne wybieramy...
21.12.2022 | Energia ekologiczna
Firma RECA SOLAR zbudowała instalację fotowoltaiczną na...
26.08.2022 | Energia ekologiczna
Wysoka jakość i pełne bezpieczeństwo Profesjonalne podejście...
14.07.2022 | Energia ekologiczna
W niepewnych czasach warto postawić na bezpieczne...
19.01.2022 | Energia ekologiczna
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych...