Pod koniec 2020 w Polsce funkcjonowało ponad 460 tysięcy domowych instalacji fotowoltaicznych. To oznacza, że już blisko pół miliona rodzin korzysta z własnego, darmowego prądu. Tak duży sukces był możliwy dzięki dotacjom i ulgom podatkowym które w pewnym stopniu przyspieszają zwrot z inwestycji.

Jak działa fotowoltaika?

W przypadku odbiorców indywidualnych, prąd wytworzony przez instalację fotowoltaiczną nie może być w żaden sposób sprzedany. Produkcja ma zaspokoić własne potrzeby domowników. Gdy świeci słońce, panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, jest on następnie przetwarzany przez falownik na prąd zmienny (czyli taki jaki płynie w gniazdku elektrycznym). Wyprodukowany przez fotowoltaikę prąd jest w pierwszej kolejności zużywany przez urządzenia podłączone w domu. Dlatego warto ustawić timer w pralce czy zmywarce na godziny gdy produkcja jest największa.

Niewykorzystany nadmiar prądu jest zliczany przez specjalny, dwukierunkowy licznik i oddawany do lokalnej sieci energetycznej. Dzięki temu z ekologicznego prądu mogą skorzystać również sąsiedzi a duże elektrownie są odciążone w ciągu dnia. Oddany do sieci prąd nie jest jednak tracony. Dwukierunkowy licznik zlicza zarówno pobraną jak i oddaną energię i zakład energetyczny uwzględnia to w ostatecznym rozrachunku. Oddane do sieci kW można odebrać w ciągu jednego roku w 80%. Można więc uznać, że zakład energetyczny kosztem 20% wyprodukowanej energii daje właścicielowi fotowoltaiki magazyn energii o wysokiej sprawności i nieograniczonej pojemności.

Instalacja fotowoltaiczna jest zawsze dobierana w taki sposób aby wiosną i latem, gdy warunki do produkcji są najkorzystniejsze, wyprodukować i „zmagazynować” taki zapas energii aby wystarczył na jesienne i zimowe miesiące. Właśnie taki system rozliczeń pozwala obniżyć rachunki za prąd w skali całego roku prawie do zera.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika która zostanie dobrze dobrana do potrzeb energetycznych domowników jest w stanie zapewnić darmowy prąd przez kilkadziesiąt lat. Zbilansowanie produkcji i zapotrzebowania sprawia, że rachunki za pobór energii powinny wynosić zero złotych. W takim przypadku na rachunku pozostaje jedna pozycja do opłacenia, czyli opłaty stałe. Znajdują się one na każdym rachunku ale ponieważ przeważnie wynoszą od kilku do kilkunastu złotych, mało kto na nie zwraca uwagę. Dzięki fotowoltaice rachunki mogą spaść  do kilkunastu złotych których nie da się na chwilę obecną uniknąć.

Aby mieć darmowy prąd trzeba jednak najpierw zainwestować w instalację fotowoltaiczną. W domu w którym obecne rachunki wynoszą około 320 złotych dobrze sprawdzi się instalacja o mocy 5.7 kWp. Takiej wielkości instalacja w Sunvival.pl kosztuje na tę chwilę około 23 000 zł  wraz z montażem.

Przy montażu instalacji fotowoltaicznej można skorzystać z różnych dopłat, takich jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze. W dotychczasowych edycjach oferowały one 5 000 dopłaty do fotowoltaiki.

Zakup fotowoltaiki można też odliczyć od podatku. W rocznym zeznaniu podatkowym wystarczy podać cenę fotowoltaiki pomniejszoną o pozyskanie dotacje. W ten sposób można odzyskać 17%, 19% lub 32% poniesionych kosztów.

Czyli na przykładzie….

Dopłata bezpośrednia 5000 + ulga termomodernizacyjna (23 000 – 5 000) * np. 17% = 8 060 oszczędności na samej instalacji fotowoltaicznej. Czyli realna cena fotowoltaiki to około 15 000 zł

Z kolei, tej wielkości instalacja pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd około 3 700 zł rocznie. Gdyby fotowoltaikę porównać do lokaty bankowej na którą wpłacamy 15 000 zł, to musiałaby mieć naprawdę dobre oprocentowanie wynoszące ponad 20% w skali roku aby przynieść takie zyski. Co więcej dobra instalacja fotowoltaiczna może bezobsługowo pracować przez kolejne 30 lat. Biorąc pod uwagę, że praktycznie co roku prąd drożeje, to może się okazać, że fotowoltaika przez kilkadziesiąt lat pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt lub ponad kilkaset tysięcy złotych.

Wysoka jakość gwarancją długowieczności fotowoltaiki

Kluczem do wysokich oszczędności na prądzie, dzięki fotowoltaice jest odpowiedni dobór i montaż instalacji. W Sunvival.pl projektanci jak i instalatorzy zajmują się zarówno dużymi farmami fotowoltaicznymi, fotowoltaiką dla przemysłu jak i instalacjami na domach. Dzięki temu dobre praktyki i doświadczenie pozwalają mieć pewność, że instalacja będzie służyć przez kolejne dziesięciolecia. Jeśli coś ma służyć i generować duże oszczędności przez kolejne 30 lat to należy również zastosować komponenty odpowiedniej jakości. W naszych instalacjach używamy falowników wiodących marek takich jak Fronius czy Solar Edge. Również stosowane przez nas panele fotowoltaiczne Ja Solar czy polskie Selfa, należą do światowej czołówki pod względem jakości.


Data publikacji: 2021-03-11

Podobne technologie i poradniki


31.10.2023 | Energia ekologiczna
Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy...
22.09.2023 | Energia ekologiczna
Zbudowana w dzielnicy Połęże (wschodnia część Gdańska)...
29.06.2023 | Energia ekologiczna
Wraz ze wzrostem popularności instalacji PV, na...
14.06.2023 | Energia ekologiczna
Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, o które najczęściej,...
22.05.2023 | Energia ekologiczna
Panele fotowoltaiczne dobieramy koncentrując się na ich...
27.02.2023 | Energia ekologiczna
Kupując systemy montażowe pod panele fotowoltaiczne wybieramy...
21.12.2022 | Energia ekologiczna
Firma RECA SOLAR zbudowała instalację fotowoltaiczną na...
26.08.2022 | Energia ekologiczna
Wysoka jakość i pełne bezpieczeństwo Profesjonalne podejście...
14.07.2022 | Energia ekologiczna
W niepewnych czasach warto postawić na bezpieczne...
19.01.2022 | Energia ekologiczna
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych...