Podwieszana ceramika stała się estetycznym znakiem rozpoznawczym nowoczesnych łazienek. Podtynkowy montaż miski sedesowej, bidetu czy umywalki nie byłby jednak możliwy bez solidnych stelaży. Ukryte pod wykończeniem ściany, umożliwiają elegancką aranżację zarówno małych, jak i dużych pomieszczeń.

W przypadku nowoczesnych wnętrz, ukrywanie elementów instalacyjnych stało się powszechną praktyką. Minimalistyczny efekt i przestronność uzyskuje się dzięki przysłonięciu części przyłączeniowych wyposażenia i doborowi oszczędnych w formie sprzętów. Oprócz względów estetycznych, dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest wysoka funkcjonalność. Zabudowa podtynkowa ukrywa  trudne do czyszczenia załamania podłączeń, gwarantując wyższy poziom higieny. Utrzymanie porządku jest łatwiejsze również dzięki pozostawieniu wolnej podłogi, którą w przypadku pojawienia się częstych w łazienkowych wnętrzach zachlapań, szybko przetrzemy. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ergonomii, szczególnie istotna we wnętrzach o małym metrażu, gdzie możliwość zaoszczędzenia cennej przestrzeni znacząco przekłada się na poprawę komfortu użytkowników. Zanim jednak zdecydujemy się na wyposażenie łazienki w podwieszaną ceramikę, warto przyjrzeć się procesowi jej montażu. Na co zwrócić uwagę, dobierając stelaż i sanitariaty tego typu?

Zabudowa mokra i sucha
Wśród dostępnych na rynku stelaży podtynkowych, znajdziemy modele przeznaczone do montażu misek sedesowych, bidetów, umywalek, pisuarów i uchwytów. W zależności od sposobu ich mocowania, wyróżniane są dwa warianty: do zabudowy mokrej oraz suchej. Pierwsze z nich wykonane są z lekkich, stalowych ram, które wymagają dodatkowego wzmocnienia cegłami lub solidnym materiałem budowlanym, odciążającym konstrukcję. Są one montowane w płytkich wnękach, co pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni. Łatwiejszym sposobem mocowania wyróżniają się stelaże do zabudowy suchej.
– Tego typu warianty wykonane są ze stalowych, wytrzymałych profili, których nie trzeba dodatkowo wzmacniać. Ich zaletą jest solidność, uzyskana dzięki maksymalnemu obciążeniu sięgającemu nawet 300kg – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura – Zamocowany stelaż pokrywa się zwykle płytami gipsowo-kartonowymi, które cechują się wysoką odpornością na wilgoć i tworzą dodatkową półkę o szerokości ok. 15cm – dodaje ekspert.
Zanim przystąpimy do zabudowy miski sedesowej, pamiętajmy o kontrolnym uruchomieniu zbiornika spłukującego i sprawdzeniu szczelności wszystkich przewodów instalacji. W przypadku niesprawności działania mechanizmu lub wycieku wody, możliwe będzie natychmiastowe usunięcie usterki.

Podwieszane wyposażenie
Mocowana za pomocą stelaży podtynkowych, podwieszana ceramika zyskuje na popularności głównie dzięki minimalistycznemu i eleganckiemu wzornictwu. Oprócz względów estetycznych, ich niepodważalną zaletą jest również łatwość w utrzymaniu czystości.
– Podwieszane miski sedesowe i bidety to jedne z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu zachowania wysokiego poziomu higieny. Aby ułatwić sprzątanie łazienki, warto wybierać modele o opływowych, prostych kształtach. Brak trudnych do przetarcia załamań pozwoli bowiem na szybkie zdezynfekowanie sanitariatów – podpowiada Aneta Dziedzina – Podwieszenie miski lub bidetu i pozostawienie wolnej podłogi eliminuje szczególnie narażony na gromadzenie się bakterii styku podstawy sanitariatu z podłogą, ułatwiając mycie posadzki.

O czym jeszcze warto pamiętać?
Z uwagi na zabudowanie stelaża, utrudniające dostęp do zbiornika spłukującego, warto jeszcze przed zakupem miski sedesowej zweryfikować trwałość tego elementu. Odpowiedni model, wykonany z solidnego materiału, ograniczy do minimum ryzyko wystąpienia awarii, wiążącej się z koniecznością przeprowadzenia kosztownej naprawy. Zbiornik spłukujący powinien być wykonany metodą rozdmuchiwania, co oznacza, że stworzony jest z jednego elementu. W odróżnieniu od wariantów klejonych, tego typu rozwiązanie nie niesie za sobą ryzyka rozszczelnienia. Uwagę warto zwrócić również na kwestię pojemności tego elementu. Gwarancję oszczędności wody zapewnia obecność ekologicznej funkcji DUO 3/6l, umożliwiającej spłukiwanie jedynie połową objętości zbiornika.


Data publikacji: 2016-07-22

Podobne technologie i poradniki


Kosmetyki, detergenty, ręczniki, akcesoria, a nawet małe...
Mała łazienka to całkiem spory problem aranżacyjny....
Grupa RENEX podsumowała dotychczasowe działania wspierające PUT...
Grupa RENEX poinformowała rozpoczęciu naboru praktykantów i...
Grupa RENEX poinformowała o rozszerzeniu zakresu elementów...
Grupa RENEX podsumowała sukcesy 2022 roku –...
fot. Renex | Uczniowie ze Sosnowca Grupa...
Instalacja jako forma wyrazu artystycznego, od lat...
Jak sprawić, aby łazienka stanowiła spójną całość?...