Zjawisko zanieczyszczenia światłem jest coraz bardziej powszechne. Kiedyś dotyczyło wyłącznie wielkich metropolii, a dziś wkroczyło już nawet na dziewicze tereny – z uwagi na nieprawidłowości w oświetleniu drogowym i przydomowym, stykają się z nim bowiem również mieszkańcy mniejszych miast i wsi. Potrzebna jest więc większa świadomość społeczna, aby projektować małą architekturę z uwzględnieniem zasad prawidłowego gospodarowania światłem – w trosce o naturę i zdrowie ludzi.

Gdy zapada zmrok nad miastami, przy drogach czy wśród gęstych zabudowań wiejskich, widać jaskrawą łunę, która stała się niechlubnym symbolem cywilizacji z uwagi na zanieczyszczenie światłem nocnego nieba. Kwestia z pozoru może wydawać się błaha, lecz negatywne skutki tego zjawiska nie pozostają bez znaczenia na nasze codzienne życie.

W świetlnym smogu
Zanieczyszczenie światłem to przede wszystkim nadmierne oświetlenie nocne, typowe zwłaszcza dla dużych aglomeracji miejskich. Do przyczyn charakterystycznej łuny na niebie zalicza się głównie: niepotrzebne bądź źle zaprojektowane lampy uliczne i bannery reklamowe czy okazałe iluminacje obiektów architektonicznych oraz sportowych. Emitują one światło o zbyt dużym natężeniu, niejednokrotnie także w niewłaściwych kierunkach. Powodują występowanie zjawiska olśnienia, a więc słabszej widoczności otoczenia, co z kolei przekłada się na spadek bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W gęstej zabudowie problemem może okazać się również oświetlenie przydomowe, które rozprasza się na boki i do góry. Miłośnikom gwieździstego nieba dodatkowo zakłóca to jego obraz, utrudniając obserwację astronomiczną. A co najważniejsze, jest uciążliwe dla mieszkańców sąsiednich zabudowań – można zgasić w domu całą elektryczność, ale nadal będzie w nim jasno. Często również lampy uliczne czy przydomowe są montowane na wysokości okien innych budynków, a więc świetlista łuna bez problemu wpada do ich wnętrza.

Problem dziś dotyczy nie tylko wielkich miast – coraz częściej borykają się z nim także mieszkańcy mniejszych miejscowości oraz wsi. Dlatego jeszcze przed zakupem działki budowlanej warto przeanalizować wybraną lokalizację pod tym kątem, a szczególnie dogłębnie należy przyjrzeć się punktom usytuowanym blisko drogi. Jeśli zdecydujemy się na zakup ziemi lub domu w niekorzystnym pod tym względem punkcie, warto poszukać sposobów na ochronę wnętrz przed szkodliwym dla zdrowia zanieczyszczeniem światłem. Zróbmy to także wtedy, kiedy pogorszeniu ulegną warunki zewnętrzne w okolicy naszego obecnego miejsca zamieszkania.

Idealne warunki do snu
Niezastąpione w tym względzie z pewnością okażą się nowoczesne osłony zewnętrzne – markizy.
– Markizy, wykonane z odpornej na czynniki atmosferyczne siatki, są wielofunkcyjne – latem w sposób naturalny chronią pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem, a zimą, gdy dni są coraz krótsze, co zwiększa zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów i zanieczyszczeniem światłem – opowiada Wojciech Chronowski, Menadżer Produktu Markizy w firmie FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien.
Dzięki zastosowaniu markiz, możemy dostosować oświetlenie w domu do naszego indywidualnego chronotypu – nie wszyscy są bowiem skowronkami, niektórzy reprezentują wzorzec aktywności wieczornej i wolą dłużej pospać rankiem w przyjemnym mroku. A sen jest przecież bardzo ważny dla zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej człowieka – to czas, kiedy organizm regeneruje się po całym dniu pracy bądź zabawy i nauki w przypadku dzieci. Zanieczyszczenie światłem jest niekorzystne dla zdrowia ludzi – powoduje zakłócenia w rytmie spania, w efekcie czego budzimy się niewypoczęci.
– To ważna kwestia również w placówkach szkolno-wychowawczych, w których przebywają małe dzieci. Potrzebują one znacznie więcej snu niż dorośli, a więc trzeba stworzyć im odpowiednie warunki do odbywających się cyklicznie drzemek. Taki spokojny odpoczynek umożliwiają właśnie markizy. Przekonało się o tym ostatnio przedszkole „Przystań Elfów”, usytuowane w Ząbkach koło Warszawy, które w ramach akcji społecznej „Markizy FAKRO chronią maluchy” zostało obdarowane tymi nowoczesnymi osłonami zewnętrznymi – dodaje Wojciech Chronowski.

Dawniej ludzie przestrzegali naturalnego rytmu snu i czuwania – kładli się spać o zachodzie słońca, a wstawali o jego wschodzie, co było najbardziej zdrowe dla organizmu. Każda istota żywa potrzebuje ciemności w nocy – tak stworzyła nas przyroda. Jednak rozwój cywilizacji oprócz wielu zalet, przyniósł również negatywne konsekwencje w wielu aspektach życia człowieka, do których można zaliczyć np. zanieczyszczenie światłem. Warto więc korzystać z nowoczesnych rozwiązań, aby im przeciwdziałać. Dom powinien bowiem zapewniać nam odpowiednie warunki do bezpiecznego wypoczynku i odzyskiwania sił witalnych.


Data publikacji: 2016-11-15

Podobne technologie i poradniki


Napędy roletowe STARCUS, zamontowane w tysiącach domów...
Anwis, lider w dziedzinie nowoczesnych technik osłonowych,...
Polski producent komponentów i podzespołów dekoracji okiennych...
W Europie obowiązują stosowne normy dotyczące akustyki...
Większość starych domów posiadających poddasze nieużytkowe, po...
Nadchodząca jesień przyniesie mniej światła słonecznego, które...
Akcesoria do okien dachowych to bardzo ważny...
Nadmiernie nagrzany budynek nie jest przyjaznym miejscem...
Wakacje rozpoczęły się na dobre. Upał zaczyna...
Markizy elektryczne to krok w nowoczesność. Nawet...