Więcej światła! Jak pomysłowo rozjaśnić wnętrze?

Nadchodząca jesień przyniesie mniej światła słonecznego, które naturalnie rozświetla mieszkanie. Już teraz warto pomyśleć, jak dzięki kolorom i aranżacyjnym sztuczkom wprowadzić do wnętrza więcej światła. Dzięki temu coraz krótsze dni nie będą nam straszne.

Jeśli chcemy optycznie rozświetlić i powiększyć wnętrze, postawmy na jasne kolory ścian. Planując malowanie, wybierzmy farbę w odcieniach bieli, beżu lub delikatnych pasteli. Można je połączyć z kolorami neutralnymi w ciepłych tonacjach. W ofertach producentów znajdziemy farby z rozświetlającymi pigmentami lub specjalnymi dodatkami jak brokat i mika. Ściana pokryta taką farbą będzie wygląda niebanalnie i odbije więcej światła. Jeśli remont nie wchodzi w grę, wnętrze można rozjaśnić za pomocą zasłon i rolet, dodatków i odpowiedniego oświetlenia.  

Zwiewne zasłony i jasne rolety
Warto pozbyć się ciężkich i ciemnych długich zasłon. Zamiast nich postawmy na białe firanki i delikatne zasłony ze zwiewnego materiału. Jeśli zależy nam na ochronie prywatności i regulacji nasłonecznienia, dobrym pomysłem będą rolety.
− Dla rozświetlenia wnętrza warto wybrać rolety w jasnych kolorach lub w ciepłych, słonecznych odcieniach. W tym przypadku szczególnie ciekawe są rolety w poziome pasy z tkaniną typu Dzień Noc. Poza oryginalnym dekoracyjnym charakterem dają możliwość kontrolowania ilości naturalnego światła, które wpada do pokoju, bez konieczności podnoszenia rolety – mówi Leszek Jarema, ekspert marki PRAKTO, producenta osłon okiennych.

Lustra, metale i szkło – czyli rozświetlające dodatki
Nowe narzuty, poduszki, dywaniki – koniecznie w jasnych kolorach i wykonane z miękkich materiałów. Pomogą szybko odświeżyć wygląd salonu i stworzyć przytulny nastrój w jesienne i zimowe wieczory. Naturalne tekstylia świetnie uzupełnią meble z jasnego drewna. Nie zapominajmy o dużych lustrach, które optycznie rozświetlą wnętrze, zwłaszcza jeśli któreś zawiesimy naprzeciwko okna.
Jeśli dla naszego budżetu to zbyt duża inwestycja – postawmy na dodatki ze szkła i metali. Wazon z przezroczystego lub kolorowego szkła wystarczy postawić na parapecie lub stole, a pięknie odbije światło. Możemy również sięgnąć po przedmioty z metalicznym błyskiem jak miedziana lampa, stolik w kolorze stali, złota rama lub połyskujące srebrne wzory na tkaninach i ceramice. Są teraz bardzo modne, nadadzą wnętrzu wyrafinowanej elegancji. Ciepłe czy zimne metale – wszystko zależy od stylu aranżacyjnego i naszych upodobań.

Postaw na dobre oświetlenie
Najlepiej wybrać światło białe, najbardziej zbliżone do naturalnego. Nie polegajmy na jednym źródle światła. Centralne oświetlenie warto uzupełnić oświetleniem punktowym – halogenami lub listwami LED, szczególnie w pomieszczeniach naturalnie ciemnych, w których nie ma okna, jak łazienka, garderoba lub przedpokój. Pamiętajmy, że najlepiej rozmieszczone oświetlenie jest na wysokości naszego wzroku, nie powinno zaś padać z góry, bo wtedy tworzy nieprzyjemne dla oka cienie. Warto też bliżej przyjrzeć się mocy sztucznego światła – optymalne moce żarówek to 60W (kuchnia i jadalnia), od 75 do 100W (do czytania – w salonie i w lampkach nocnych) oraz od 60 do 75W (oświetlenie boczne w łazience i przedpokoju).


Data publikacji: 2016-09-16

Podobne technologie i poradniki


Napędy roletowe STARCUS, zamontowane w tysiącach domów...
Anwis, lider w dziedzinie nowoczesnych technik osłonowych,...
Polski producent komponentów i podzespołów dekoracji okiennych...
W Europie obowiązują stosowne normy dotyczące akustyki...
Zjawisko zanieczyszczenia światłem jest coraz bardziej powszechne....
Większość starych domów posiadających poddasze nieużytkowe, po...
Akcesoria do okien dachowych to bardzo ważny...
Nadmiernie nagrzany budynek nie jest przyjaznym miejscem...
Wakacje rozpoczęły się na dobre. Upał zaczyna...
Markizy elektryczne to krok w nowoczesność. Nawet...