Szafy z drzwiami łamanymi – kompromis między przesuwem a rozwieraniem

Na rynku branży meblarskiej wyróżnić możemy kilka rodzajów otwarcia drzwi w szafach. To tradycyjne otwieranie, bardzo popularne przesuwanie a także składanie/łamanie. Ostatni z wymienionych nie zyskał takiej popularności jak jego poprzednicy, jednak ma wiele zalet, dlatego też zachęcamy do bliższego poznania tego rozwiązania.

Miejsce przed szafą

Systemy ze składanymi drzwiami mają tą przewagę nad tradycyjnie otwieranymi, że ich skrzydło zajmuje o połowę mniej miejsca wewnątrz pomieszczenia. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się np. w węższym przedpokoju lub też sypialni, gdzie obok szafy stoi łóżko i dostęp do mebla jest ograniczony. Przestrzeń „przed” jest nam niezbędna, aby móc komfortowo z niego korzystać. Nikt nie lubi, gdy codzienna czynność wybierania ubrań wiąże się z niewygodnym lawirowaniem w niewielkiej przestrzeni.

Dostęp do wnętrza szafy

Wybierając mebel z drzwiami składanymi zyskujemy dostęp do całej jego zawartości. Inaczej jest w przypadku szafy przesuwnej, gdzie poszczególne jej części musimy otwierać naprzemiennie – nie mamy możliwości zajrzenia do całego wnętrza w jednym momencie. Dodatkowym atutem jest bezkolizyjne otwieranie np. szuflad wewnętrznych – nie będą obijać się chociażby o nie do końca przesunięte skrzydło drzwi. To samo tyczy się np. pantografów.

fot. Laguna Fabryka Okuć

Slide R i Bifold – systemy do szaf z drzwiami składanymi

Laguna, wiodący polski producent okuć meblowych ma w swojej ofercie dwa systemy umożliwiające budowę szaf z drzwiami składanymi/łamanymi. Są to Slide R w wersji wewnętrznej i zewnętrznej oraz Bifold. Oba zastosowanie mają w dwudrzwiowych meblach korpusowych o udźwigu maksymalnym 15 kg na jedno skrzydło. Wypełnieniem frontu może być płyta meblowa o grubości 16-18 mm w przypadku Slide lub aż do 40 mm, gdy zastosujemy Bifold. Systemy zapewnią inwestorowi nieograniczony dostęp do wnętrza szafy, dzięki złożeniu drzwi na jednym końcu mebla. Ponadto, skrzydło wystawać będzie na zewnątrz jedynie o połowę swojej szerokości. Rozwiązania dają duże możliwości aranżacyjne – rynek bogaty jest w wiele rodzajów płyty oferując różnorodne faktury i wybarwienia.

Bifold opiera się jedynie na pracy okucia górnego zaś Slide R prowadzi drzwi dzięki okuciach górnym i dolnym zarazem. Ponadto ten drugi jest systemem nawierzchniowym, czyli takim, w którym ani tory jezdne ani wózki nie są widoczne dla użytkownika szafy. Wyróżniamy jego dwie wersje: wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza zakłada montaż systemu w tzw. ramce szafy, czyli po zamknięciu drzwi krawędzie korpusu są widoczne. W przypadku opcji zewnętrznej – części te są zakryte przez płaszczyznę skrzydła.

Doceń niedocenione

Szafy z drzwiami składanymi łączą w sobie cechy, których brakuje ich konkurencji. Oszczędność miejsca przed meblem, nieograniczony dostęp do wewnętrznych akcesoriów lub zawartości, a także ciekawy wygląd to plusy, które z pewnością pozwolą dostrzec potencjał takiego rozwiązania. Polecamy serdecznie!


Data publikacji: 2022-11-16

Podobne technologie i poradniki


08.12.2022 | Meble
Styl glamour daje ogromne możliwości aranżacyjne, ponieważ...
05.12.2022 | Meble
Najnowsza kolekcja wielkoformatowych spieków Dekton SilverKoast zabiera...
18.10.2022 | Meble
Grupa RENEX poinformowała o wprowadzeniu do stałej...
Rynek budowy mieszkań na wynajem ciągle rośnie....
04.08.2021 | Meble
W zabieganym i szybkim świecie relaks i...
13.08.2020 | Meble
Wygodne miejsce do wypoczynku we własnym domu...
26.04.2018 | Meble
Już od maja 2018 roku, zainteresowani urządzaniem...
28.03.2018 | Meble
Unikatowe rozwiązania i ponadprzeciętne wzornictwo to znak...
22.11.2017 | Meble
Samodzielny montaż szafek łazienkowych czy kuchennych może...
04.04.2017 | Meble
Marka BLANCO pojawiła się z luksusowymi rozwiązaniami...