Ma wszystko, o czym marzą inwestorzy: doskonały wygląd, ponadprzeciętną trwałość i niepowtarzalny charakter. Ten ostatni to w dużej mierze zasługa niezwykłego pochodzenia. Cegła klinkierowa Ochra jest bowiem wytwarzana w legendarnej cegielni Gozdnica.

Stworzona przez firmę CRH Klinkier cegła zawdzięcza swą nazwę jednemu z najdłużej znanych człowiekowi pigmentów. Ochra, uzyskiwana ze specjalnych skał, była stosowana już w czasach prehistorycznych. Od tysięcy lat wprowadza koloryt do świata sztuki i architektury, inspirując kolejne pokolenia miłośników niebanalnej estetyki.

Co ciekawe, w położonej w województwie lubuskim Gozdnicy do produkcji pomarańczowych cegieł legendarny barwnik nie musi być wykorzystywany. W jaki więc sposób uzyskuje się charakterystyczny kolor materiału? To zasługa miejscowych złóż gliny z grupy iłów mioceńskich. Dzięki małej zawartości tlenków żelaza jako jedyne w Polsce umożliwiają one wypalanie cegieł w kolorze żółtym i właśnie pomarańczowym.

Naturalnie uzyskiwana, oryginalna barwa to najbardziej widoczna, ale nie jedyna zaleta cegły Ochra. Jak każdy wysokojakościowy klinkier, oferuje użytkownikom niezwykłą trwałość – zarówno naturalnie uzyskanej barwy, jak i powierzchni, nader odpornej na uszkodzenia mechaniczne.

Inwestorzy doceniają także niską nasiąkliwość klinkieru, dzięki której materiał jest wyjątkowo niepodatny na osiadanie zanieczyszczeń, a w przypadku ewentualnego zabrudzenia – łatwo się go czyści. Jeśli dodamy do tego pełną odporność na mróz, korozję chemiczną i biologiczną, mogącą wywoływać alergie, otrzymamy materiał wyjątkowo trwały i przyjazny użytkownikom.


Data publikacji: 2017-03-23

Podobne technologie i poradniki


31.01.2022 | Elewacje, docieplenia
Atrakcyjność osiedli rośnie dzięki interesującym fasadom Współczesne...
Mineralne płytki klinkierowe ELABRICK to nowa marka...
Wśród szerokiej gamy kolorystycznej elastycznych płytek klinkierowych...
Wygląd fasad domów jednorodzinnych, wielorodzinnych czy obiektów...
Miło nam poinformować, że uruchomiliśmy na naszej...
Podobno gdyby nie detale, nie byłoby wielkich...
Uwaga, uwaga! 1 kwietnia – nie, to...
Od teraz każdy, nawet mało doświadczony wykonawca...