Atrakcyjność osiedli rośnie dzięki interesującym fasadom

Współczesne zabudowy mieszkalne niczym nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat. Szare bloki sukcesywnie ustępują miejsca kolorowym budowlom, o ciekawej architekturze i nietypowej fasadzie. Nowoczesne elewacje budynków to z pewnością ten element w budownictwie mieszkalnym, który nieustannie ulega znacznym zmianom. Interesujący wygląd zewnętrzny bloków i domów sprawia, że niektóre osiedla zyskują ogromną popularność jeszcze przed ich budową. Wśród dostępnych materiałów elewacyjnych na uwagę zasługują wielkoformatowe płyty fasadowe Scalamid z możliwością indywidualnego nadruku cyfrowego, pozwalające tworzyć niepowtarzalną zabudowę miejską.

Budynek, który wyróżnia się z tłumu

Moda w zakresie architektury nigdy nie była stała. Upodobania inwestorów i mieszkańców ewoluowały pod kątem trendów napływających do nas zza granicy, jak też w związku ze zmieniającymi się na przestrzeni dekad potrzebami domowników. Stała pozostaje chęć zaprezentowania swojej posiadłości w doskonałym świetle. I chociaż bardzo wiele uwagi jak zawsze idzie w kierunku wystroju samego wnętrza domu, to dla współczesnych nabywców nieruchomości coraz ważniejszą rolę odgrywa wygląd zewnętrzny. Z pomocą inwestorom przychodzą różne sposoby wykończenia elewacji – od przysłowiowego baranka na ociepleniu, poprzez rozmaite farby, okładziny z betonu i drewna aż po płyty kompozytowe. Jakie trendy są obecnie popularne? Rok 2022 to zdecydowanie już nie jest czas jednolitej beżowej barwy na fasadzie bloku i domu. Nowoczesne elewacje budynków nie mogą być nudne, gdyż ich wygląd zewnętrzny odpowiada za atrakcyjność całej inwestycji budowlanej.

fot. POZBRUK

Nie ograniczaj się do standardowych wyborów

Często dylemat odnośnie wyboru elewacji związany jest z niewielką paletą kolorów poszczególnych typów fasad. Jeśli poszukujemy ciemniejszych odcieni, poleca się odpowiednio malowane drewno i materiały drewnopochodne. W przypadku szarości, dostawcy sugerują okładzinę betonową, a gdy chcemy wykończyć dom w jasnych barwach, najczęściej wymienia się specjalną farbę. O wiele lepszym rozwiązaniem jest najpierw wybór typu elewacji, a dopiero potem jej koloru.

fot. POZBRUK

Warto poświęcić chwilę na poszukiwania, bowiem znajdziemy na rynku interesujące nowoczesne elewacje budynków, dostępne w znacznie większej liczbie wariantów niż te podstawowe. Materiałem, który niezaprzeczalnie wyróżnia się na rynku w tym zakresie jest wielkoformatowa płyta elewacyjna Scalamid, pozwalająca stworzyć fasadę bez kompromisów. Płyty dostępne są w mnogości wzorów, kolorów oraz struktur, co pozwala dopasować je do absolutnie każdego stylu w budownictwie.

fot. POZBRUK

Jednak prawdziwa unikatowość tego rozwiązania polega na tym, że na te wielkoformatowe płyty producent nanosi… cyfrowe nadruki! Otwiera to zupełnie nowe możliwości aranżacyjne i pozwala realizować nawet najśmielsze projekty. Istnieją także opcje personalizacji takiej płyty, dzięki czemu można wykonać jedyne w swoim rodzaju elewacje na bazie swoich pomysłów oraz przy współpracy z architektem osiedla, konserwatorem zabytków i innymi osobami z zespołu inwestorskiego.

fot. POZBRUK

Ważne jest bezpieczeństwo

Przed wyborem fasady, zwłaszcza w przypadku inwestycji mieszkalnej i publicznej, poleca się dogłębne zapoznanie z charakterystyką techniczną określonych wyrobów. Jednym z najważniejszych aspektów jest oczywiście ich niepalność. Niektóre materiały, takie jak naturalne drewno, poza ich wyjściową impregnacją, mogą wymagać od ostatecznego użytkownika okresowych konserwacji dla zachowania tych właściwości. Dlatego lepiej postawić na takie nowoczesne elewacje budynków, których niepalność uzyskano już na etapie produkcji oraz nie zmienia się przez lata użytkowania.

Wspomniany już wcześniej i innowacyjny w swoim wyglądzie Scalamid to przykład innowacyjnego materiału, łączącego estetykę oraz funkcjonalność. Produkt charakteryzuje się niepalnością (klasa A1), potwierdzoną odpowiednimi testami, dzięki czemu bardzo chętnie wybierany jest do zabudów wielorodzinnych oraz osiedli w ścisłych centrach miast.

fot. POZBRUK

Łatwy montaż

Jak wiadomo, na każdej budowie liczy się właściwie zagospodarowany czas oraz możliwie minimalne komplikacje. Odpowiednie materiały pozwalają szybko i sprawnie zakończyć inwestycje oraz obniżyć koszty całego projektu. Dlatego tworząc nowoczesną elewację budynku, opłaca się wybrać taki materiał, który będzie można łatwo i szybko zainstalować. I to również na tym polu Scalamid zdobywa ogromne uznanie. Wielkoformatowe płyty o wymiarach 3200/2500×1200×8 mm znacznie przyspieszają pracę. Elewację można wykonać o wiele sprawniej niż stosując materiały fasadowe mniejszych wymiarów. Dla ekipy montażowej ważny jest także fakt, że pomimo dużej wielkości, Scalamid cechuje się niezwykłą lekkością (16,8 kg/m2), co pozwala na łatwą manipulację i wygodną instalację. Do montażu można stosować znane systemy, takie jak kotwy, połączenia klejowe, nity zrywalne oraz wkręty. Wielkoformatowe płyty Scalamid mogą być także stosowane na już istniejących budynkach w celu odnowienia ich fasady, bez ryzyka naruszenia ważnych dla domu struktur, w tym np. ocieplenia i okablowania podtynkowego. Producent już na etapie produkcji oferuje wytworzenie otworów i zamków, co jeszcze bardziej skraca i ułatwia prace montażowe.

fot. POZBRUK

Nowoczesne elewacje budynków – jakość na lata

Fasada domu to inwestycja na długie lata, dlatego warto porównać trwałość określonych rozwiązań. Naturalne drewno oraz kamień mogą czasem wymagać dodatkowej konserwacji, a niektóre płyty kompozytowe mogą ulegać wybarwieniom pod wpływem słońca.

fot. POZBRUK

Płyta Scalamid to polski produkt tworzony na bazie naturalnych składników. Okładzinę˙ cechuje odporność na uderzenia i odpryski, nie są jej straszne środki czyszczące, detergenty ani chemikalia. Jedynym zabiegiem konserwującym dla przyszłego użytkownika będzie okazjonalne mycie, ale i tutaj producent przygotował zaskoczenie, bowiem można zamówić płyty Scalamid z warstwą samoczyszczącą. Grafiki wykonane są w doskonałej jakości – nie odbarwiają się i nie blakną. Płyty świetnie radzą sobie ze zmiennymi polskimi warunkami pogodowymi: od mrozów po upały.

fot. POZBRUK

Czas to pieniądz!

Obecnie inwestorzy i wykonawcy muszą stawić czoła problemom związanym z częstym brakiem towaru na półkach oraz długimi kolejkami oczekujących. Warto rozważyć ten problem przed rozpoczęciem prac i wybrać takie produkty, które można zdobyć z magazynu i nie czekać miesiącami na zakończenie prac budowlanych. Nowoczesna elewacja budynku na bazie płyt Scalamid może powstać już w zaledwie 5 tygodni od złożenia zamówienia. Polski producent oferuje szybką dostawę oraz świadczy doradztwo w zakresie wyboru, montażu oraz użytkowania.

fot. POZBRUK

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.scalamid.com


Data publikacji: 2022-01-31

Podobne technologie i poradniki


Mineralne płytki klinkierowe ELABRICK to nowa marka...
Wśród szerokiej gamy kolorystycznej elastycznych płytek klinkierowych...
Wygląd fasad domów jednorodzinnych, wielorodzinnych czy obiektów...
Miło nam poinformować, że uruchomiliśmy na naszej...
Podobno gdyby nie detale, nie byłoby wielkich...
Uwaga, uwaga! 1 kwietnia – nie, to...
Od teraz każdy, nawet mało doświadczony wykonawca...
Finał konkurs Fasada Roku 2017 zbliża się...