Nowa norma 1004-1 dla rusztowań jezdnych

Świadomy wybór to u nas norma. Wieże jezdne. Aktualizacja normy PN-EN 1004-1

Jakie zmiany wprowadziła nowa norma PN-EN 1004-1 względem poprzedniej i dlaczego powinieneś je znać, dokonując wyboru najlepszej wieży jezdnej dla Twoich potrzeb?

Prace nad aktualizacją normy PN-EN 1004 trwały kilka lat. Faraone uważnie śledziło wszelkie wprowadzane w niej zmiany, analizując je pod kątem własnych patentów i udoskonaleń związanych z zapewnieniem jak najwyższego standardu bezpieczeństwa własnych produktów.

Dlatego też od samego początku, wraz z wejściem w życie uaktualnionej, nowej normy PN-EN 1004-1, oferta Faraone spełnia wszystkie zapisane w niej wymagania. Warto wiedzieć czego one dotyczą i dlaczego zostały wprowadzone. Wiedza ta pomoże Państwu świadomie wybrać najlepsze jakościowo produkty do pracy na wysokości.

Czym jest norma i jakie pełni zadanie?

Należy zaznaczyć, że stosowanie się do normy PN-EN 1004-1 nie jest wymogiem prawnym. Producenci wykorzystują ją, ponieważ stanowi efekt pracy najlepszych specjalistów z całej Europy, w tym również z Polski. Faraone nie tylko stosuje się do najnowszych wymagań w niej zawartych, ale również prowadzi własne badania i testy wszystkich wprowadzanych na rynek produktów, by spełniać własne, niezwykle restrykcyjne standardy bezpieczeństwa.

Cieszymy się, że uaktualniona, nowa norma PN-EN 1004-1 może pomóc producentom w całej Europie opracowywać produkty jeszcze bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Uważamy, że jej znajomość zwiększy również świadomość konsumentów, którzy dzięki niej docenią jakość produktów Faraone. Dlatego chcielibyśmy przybliżyć Państwu jej nowe postanowienia.

Norma PN-EN 1004-1, w przypadku oferty Faraone, dotyczy wież jezdnych z serii Top System Safety  oraz Top Flex Safety. To produkty zaprojektowane i przetestowane zgodnie ze standardami bezpieczeństwa Faraone, które obejmują i spełniają również wymogi nowej normy.

Jakie zmiany w nowej normie są szczególnie istotne?

Producenci wież jezdnych, chcąc spełniać wymogi normy PN-EN 1004-1, powinni zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania swoich produktów, mając na uwadze również ich montaż i demontaż.

Przykładowo, poręcze w wieżach jezdnych Faraone łączą się ze stężeniami i stanowią jeden element mocowany 6-punktowo. Taka konstrukcja znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa użytkowników wież jezdnych. Dzięki niej poręcze można mocować z niższego podestu. Dlatego też nowa norma zaleca stosowanie tego typu rozwiązania również przez innych producentów wież jezdnych.

fot. FARAONE

Faraone słynie z rozwiązań mających na celu zapewnić maksimum stabilności swoich produktów. Obostrzenia związane z nową normą to najlepszy dowód na to, że zaawansowane prace Faraone i wydatki związane z opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo pracy na wysokości, są doceniane i uznawane za konieczne przez najlepszych specjalistów z naszej branży.

Najmniejszy detal ma znaczenie

Opracowana norma jest zgodna z wizją naszych inżynierów. Zwrócono w niej uwagę na odstępy między podestami wież przyjezdnych. Badania Faraone wykazały, że najbardziej optymalna wartość tego parametru wynosi 2 m. Gwarantuje ona komfortową pracę, swobodny dostęp do miejsc roboczych, a także wygodny rozstaw podestów względem potrzeb i charakteru wykonywanych prac.

fot. FARAONE

Nowa norma zaleca maksymalny odstęp między podestami 2,25 m oraz maksymalną wysokość pierwszego podestu 3,4 m. Przy czym, jeśli pierwszy podest jest na wysokości maks. 0,6 m, to dopuszcza się maksymalną odległość od następnego podestu 3,4 m. Wieże jezdne Faraone Top System Safety oraz Top Flex Safety spełniają te wymagania, potwierdzając tym samym, że nowe wytyczne mają swoje uzasadnienie i wpływają znacząco na bezpieczeństwo użytkowania.

Dlaczego rusztowania spełniające normę PN-EN 1004-1 mają większą ilość podestów i poręczy ze stężeniami?

W nowej normie zawarto zapis, który mówi, że tylko jeden podest może być podestem roboczym w tym samym czasie, i co ważne, powinien to być podest najwyższy. Podest pośredni może pełnić funkcję podestu roboczego tylko, jeśli posiada zabezpieczenie boczne – włączając w to bortnice.

Zapis ten znacząco ingeruje w projekt rusztowań. Większa ilość podestów wynika ze sposobu montażu podestów. Dla zachowania maksimum bezpieczeństwa każdy podest powinien być montowany z poziomu niższego, bez wychodzenia poza ramy konstrukcji.

fot. FARAONE

Czy wobec tego produkty tworzone według nowej normy są lepsze?

Należy wyraźnie zaznaczyć, że ostateczny wybór produktu, a tym samym sposób organizacji pracy przy montażu i demontażu wież jezdnych, należy do Państwa. W tym przypadku produkty obu norm spełniają wymogi bezpieczeństwa, jednak wymagają innego podejścia w użytkowaniu.

Faraone prowadzi szereg darmowych szkoleń, również w formie webinariów, by ułatwić Państwu podjęcie decyzji w wyborze najbardziej optymalnego produktu do Państwa potrzeb. Doradzając, bierzemy pod uwagę nie tylko aspekt bezpieczeństwa, ale również ekonomii. Może się okazać, że nie wszystkie usprawnienia, które nowa, uaktualniona norma wprowadza, będą dla Państwa konieczne, zasadne a nawet przydatne.

Najwyższa jakość w najlepszej cenie

Dlatego też, dbając o potrzeby naszych Klientów, w swojej ofercie posiadamy produkty zgodne zarówno ze starą jak i nową normą. Dzięki temu, przy jednoczesnym, bardzo restrykcyjnym przestrzeganiu norm bezpieczeństwa, w trosce o komfort, higienę i efektywność pracy użytkowników naszych produktów, nie narażamy naszych Klientów na niepotrzebne wydatki.

Na koszt eksploatacji rusztowania jezdnego składa się wiele czynników, o których normy nie mówią, a które Faraone również bierze pod uwagę przy opracowywaniu swoich produktów. Są to m.in. czas związany z montażem i demontażem rusztowań, komfort pracy i przemieszczania się po całej konstrukcji, a także jakość i żywotność materiałów, z których konstrukcja jest wykonana.

Faraone, projektując swoje rusztowania jezdne, bierze pod uwagę wszystkie czynniki, zarówno te związane z normami, jak i z charakterem Państwa pracy. Dlatego też swoim Klientom oferujemy projekty indywidualne, spełniające zalecenia normy PN-EN 1004-1, jak i szereg innych, unikalnych oraz praktycznych rozwiązań, opatentowanych i zgodnych ze standardami bezpieczeństwa Faraone.

Zawsze możesz nas o wszystko zapytać?

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o naszych produktach, również w odniesieniu do wszystkich norm i regulacji prawnych niezbędnych do zachowania zasad bezpieczeństwa, zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania, pomogą w wyborze rusztowania optymalnego dla Państwa potrzeb pod względem konstrukcji i poniesionych kosztów, nie tylko związanych z jego zakupem, ale również charakterem Państwa pracy.

Zapraszamy na darmowy webinar

Już dziś zapraszamy Państwa na webinar, pt.: „Świadomy wybór to u nas norma. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o wieżach jezdnych”, który odbędzie się w poniedziałek, 18 stycznia 2022 roku. Poprowadzi go dla Państwa Joanna Nagraba, nasz trener/szkoleniowiec, specjalista ds. BHP, razem z gościem specjalnym, dr inż. Radosławem Gonetem, specjalistą ds. bezpieczeństwa w firmie EcoMS Consulting. Omówimy w nim szerzej przedstawione w tym artykule zagadnienia, a także kwestie, które pomogą Państwu dokonać świadomego wyboru najlepszej wieży jezdnej, idealnej dla Państwa potrzeb. Zapraszamy.

www.Faraone.pl  - Twój partner w pracy na wysokości.

Tab. 1. Aktualizacje zawarte w nowej normie 1004-1 z 2021 roku.

fot. FARAONE


Data publikacji: 2021-12-15

Podobne technologie i poradniki


05.04.2022 | Rusztowania
Rozważałeś kiedyś możliwość zastąpienia swojego rusztowania innym...
23.04.2021 | Rusztowania
Duża płyta o unikalnej konstrukcji. Wczesne rozdeskowanie....
21.10.2020 | Rusztowania
Profesjonaliści z branży budowlanej cenią sobie wysoki...
07.10.2019 | Rusztowania
Niż demograficzny, brak dostępnych fachowców na rynku...
03.08.2018 | Rusztowania
Transport ładunków na budowach pomiędzy kondygnacjami jest...