Najpopularniejsze drabiny. Jakie modele wybierają użytkownicy?

Jaką drabinę wybrać? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta – wszystko zależy od tego, jak często chcemy z niej korzystać, do jakich prac będzie nam służyć oraz jakie ma pełnić funkcje. A wbrew pozorom, może ich być naprawdę wiele. Najlepszym przykładem jest trzyelementowa drabina wielofunkcyjna, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród nabywców – zarówno właścicieli domów z ogrodem, jak i fachowców z branży budowlanej czy instalacyjnej.

Drabina wielofunkcyjna, czyli jaka?

Drabina to proste urządzenie pełniące funkcję dostępu do wysoko usytuowanego obiektu (półki, szafki czy maszyny) lub pomocy podczas przemieszczaniu się pomiędzy różnymi poziomami. Taka definicja odnosi się jednak wyłącznie do prostych jednoelementowych modeli przystawnych i stosowanie jej w innym przypadku, byłoby dla nich krzywdzące. Mowa na przykład o drabinie wielofunkcyjnej, która pozwala na wykonywanie różnorodnych krótkotrwałych prac, a niekiedy stanowi także samodzielne stanowisko pracy. Czym się charakteryzuje? – To trzyelementowe urządzenie, najczęściej wykonane z aluminium, które z uwagi na swoją konstrukcję może pełnić funkcje różnych typów drabin, np. przystawnej (jedno-, dwu- lub trzyelementowej), lub wolnostojącej, także z wysuwanym elementem. Co najważniejsze, niektóre z tych funkcji może pełnić jednocześnie (FILM). To więc doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy racjonalnie podchodzą do zakupu narzędzi pracy. Nie muszą kupować dwóch oddzielnych sprzętów, skoro jeden w tym samym czasie, jednemu pracownikowi posłuży jako model przystawny, a drugiemu jako wolnostojący – wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin, rusztowań i pomostów. Aby tak się jednak stało, urządzenie musi spełnić określone normą wymagania.

 

 

Nowa norma – nowe wymagania

Na początku 2018 roku, w normie PN EN 131 wprowadzono długo przygotowywane zmiany. Dotknęły one wszystkich drabin dłuższych niż 3 metry, które mogą być wykorzystywane jako przystawne, wprowadzając obowiązek wyposażenia ich w odpowiedni stabilizator. To zrodziło niemały problem. Na czym on polegał? – Na dostosowaniu do nowych wymagań oferty urządzeń dwu- oraz trzyelementowych, bo w praktyce one również podlegały zmianom. Niełatwym okazało się opracowanie rozwiązania, które pozwoliłoby zachować wszystkie ich funkcje bez uszczerbku na komforcie użytkowania – mowa o wysuwanym elemencie drabiny (dłuższym niż 3 m), który można samodzielnie wykorzystać jako model przystawny, zatem musi być on zakończony stabilizatorem. Nasi konstruktorzy opracowali innowacyjne rozwiązanie o nazwie Trigon, stosowane w wersjach od 3×12 szczebli zarówno w modelu MONTO Tribilo, jak i serii STABILO – wyjaśnia ekspert KRAUSE. Jest proste, a zarazem niezwykle skuteczne. Odpowiada najwyższym standardom projektowym i jest w pełni zgodne z wytycznymi nowej normy PN EN 131. Dzięki niemu, wszystkie trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne KRAUSE w wersji 3×12 i 3×14 szczebli, zachowują przypisane im funkcje, co stanowi o ich przewadze konkurencyjnej.

fot. KRAUSE Sp. z o.o.

Wielofunkcyjność i co jeszcze?

Jednak możliwość użytkowania drabiny trzyelementowej KRAUSE jako dwóch oddzielnych urządzeń to nie jedyna cecha, która decyduje o jej popularności. – Fachowcy, ale i użytkownicy indywidualni szczególnie cenią sobie funkcjonalność, która pozwala na stabilne ustawienie wybranych modeli z tej grupy na schodach, dzięki czemu bezpiecznie wykonamy wszystkie prace w obrębie klatki schodowej czy wokół budynków otoczonych stopniami. O powodzeniu tych drabin z całą pewnością decyduje także ich ogromny zasięg. Mam na myśli trzyelementowe urządzenia 3×10, 3×12 oraz 3×14 szczebli, które w konfiguracji przystawnej rozsuwanej, pozwolą osiągnąć imponującą wysokość roboczą prawie 11 metrów (wersja 3×14). A tego nie zapewni nam żaden inny model – wyjaśnia Krzysztof Godlewski, Dyrektor Handlowy, renomowanego dystrybutora sprzętu do pracy na wysokości firmy HIGHER. Do długiej listy zalet należy dodać jeszcze wykonanie z niezwykle wytrzymałego, a zarazem lekkiego aluminium, dzięki czemu przenoszenie sprzętu nie stanowi problemu. A także serię funkcjonalnych rozwiązań, takich jak specjalne prowadnice czy rolki przyścienne, które ułatwiają rozsuwanie drabiny.


Data publikacji: 2020-02-18

Podobne technologie i poradniki


18.12.2020 | Drabiny
KRAUSE spełnia rosnące potrzeby klientów związane z...
26.11.2020 | Drabiny
Sezon grzewczy się rozpoczął, a to oznacza,...
18.05.2020 | Drabiny
Każda grupa fachowców budowlanych ma swoje ulubione...
05.04.2020 | Drabiny
Główny Urząd Statystyczny przedstawił 31 marca wstępne...
12.02.2020 | Drabiny
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów...
20.08.2019 | Drabiny
Sierpień w ogrodzie to okres bardzo intensywnych...
25.04.2019 | Drabiny
Jaką drabinę powinniśmy mieć w domu? Odpowiedź...
10.04.2019 | Drabiny
Myśląc o rusztowaniu zazwyczaj mamy przed oczami...