Ile kosztuje montaż systemu centralnego odkurzania

Odkurzacz to doskonałe rozwiązanie podstawowego problemu w domu jakim jest sprzątanie. Jak kosztowne jednak jest to rozwiązanie?

Poniższy artykuł złamie kilka stereotypów i przybliży Państwu rzeczywiste koszty tego rozwiązania.
Instalacja systemu centralnego odkurzania dzieli się na dwa podstawowe etapy. Montaż rurek PCV oraz instalację odkurzacza centralnego. Instalacja systemu centralnego odkurzania jest banalnie prosta i zakłada się ją oczywiście przed przystąpieniem do prac wykończeniowych.

Jednak przed nami stoi pierwszy wybór, bowiem w Polsce znajdują zastosowanie dwa rodzaje rurek PCV: białe o średnicy 51 mm i grubości ścianki nie przekraczającej 19 mm oraz niebieskie – droższe o jakieś 20% – o parametrach: 50mm/21mm.

Za podstawowe rozwiązanie zapłacimy do 600 zł przy parametrach powierzchni mieszkalnej między 160-220 m2.
Do kosztów instalacji należy doliczyć również elementy wykończeniowe, czyli gniazda ssące. Ich koszt za sztukę zamkniemy już w 20-25 zł. Jednak ceny tych elementów dochodzą nawet do 200 zł! Przy wielkości mieszkania nie przekraczającej 250 metrów kwadratowych będzie nam potrzebnych około 5-6 gniazd ssących.
 

Drugi etap to wybór odpowiedniej jednostki centralnej. Nie może być jednak mowy o wyborze urządzenia bez zebrania odpowiednich danych (czyli powierzchni, która będzie sprzątana, liczbie gniazd ssących oraz ilości pomieszczeń). Uzbrojeni w te dane dobierzemy odpowiedni model. Jeśli tego nie zrobimy to: albo przepłacimy za jednostkę o zbyt dużej mocy lub wybierzemy odkurzacz, który będzie zbyt słaby, a tym samy nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji, czyli optymalnego zasysania powietrza z kurzem i brudem.

 

Zatem, jeśli posiadamy mieszkanie nie przekraczające 220 metrów kwadratowych z zainstalowanymi sześcioma gniazdami oraz instalacją o długości 20-30 metrów to świetnie wyborem będą odkurzacze Disan ZSA 251 (2897 zł) lub Disan EVO 200 (3398 zł) lub analogiczne urządzenia w wersji z zestawem akcesoriów (wąż, rura teleskopowa, komplet ssawek): ZSA 251 = 2898 zł, EVO 200 = 3569 zł.
Na zakupie jednostki centralnej de facto możemy zamknąć budżet inwestycyjny systemu centralnego odkurzania. Pamiętajmy, że jeśli chcemy zlecić montaż powyższej usługi specjaliście to do powyższej sumy należy doliczyć przynajmniej 15-20% za robociznę.

Co raz większej grupie użytkowników odkurzacza centralnego jednak nie wystarcza podstawowe wyposażenie. Najczęściej używanymi akcesoriami dodatkowymi jest Vroom, stosowany głównie w kuchni i garażu. Urządzenie to, dzięki zwijaczowi węża, świetnie sprawdza się podczas sprzątania auta. Jego koszt to 800-1100 zł w zależności od modelu i długości węża. Bardzo praktyczne są preseparatory montowane do rękojeści rury teleskopowej, które zbierają klocki czy włosy o specjalnego pojemnika (200-250 zł). Bardziej zaawansowane urządzenia to separatory popiołu do czyszczenia kominków, czy separatory zbierające wodę (koszt od 300 do 600 zł).
Absolutną nowością jest również system chowania węża w ścianę, czyli Retraflex. Koszt instalacji takiego rozwiązania jednak trzeba przemyśleć już na etapie projektowania, bowiem stosuje się tutaj specjalistyczne gniazda i dedykowane rurki typu łukowego. Za jeden punkt sprzątający w tym wypadku zapłacimy około 1000 zł, jednak będziemy mieli maksymalny komfort sprzątania. Bowiem wystarczy, iż podepniemy specjalną rękojeść, aby móc zacząć sprzątanie.

Reasumując, aby chcieć cieszyć się systemem centralnego odkurzania w domu o wielkości 180-220 metrów kw. musimy zainwestować około 4000-5000 zł. Z pewnością nie jest to duży koszt patrząc na ogólną kwotę budowy oraz bardzo dużą wygodę, cichą pracę i brak alergenów w przyszłym własnym gniazdku.

 

Odkurzacz oraz instalację kupisz w:
DABROwent Wentylacja – Klimatyzacja – Odkurzacze Centralne
[email protected]
www.dabrowent.pl www.odkurzacze-centralne-bydgoszcz.pl
Tel: +48 52 332 77 93

Adres:
Karola Szajnochy 11, 85-738 Bydgoszcz

 


Data publikacji: 2015-05-05

Podobne technologie i poradniki


Dotrzymujemy słowa przedstawiając kolejną naszą innowacyjną specjalność,...
Do bogatej oferty anemostatów i nawiewników znajdujących...
Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o...
Prezentujemy 3 sposoby opomiarowania garaży zamkniętych detekcją...
Spaliny samochodowe mogą zawierać od 0,5 %...
Nowoczesne rozwiązania techniczne garaży i parkingów podziemnych...
W związku z potrzebą unowocześnienia systemów zabezpieczeń...
W Polsce co roku powstaje kilkadziesiąt tysięcy...
Akademia Lindab zaprasza do udziału w nowym...
Pierwszy na świecie system wentylacyjny z certyfikatem...