Ogrzewanie podłogowe wymaga automatyki sterującej. Wie o tym każdy instalator i każdy nabywca tego rodzaju instalacji grzewczej. Ale sterowanie domowym ogrzewaniem to nie tylko eleganckie, funkcjonalne termostaty pokojowe. Równie ważną rolę w jego wydajności grają urządzenia schowane w szafkach montażowych. Takie jak listwa sterująca.

Jak działa listwa do podłogówki?

Urządzenie to steruje pracą siłowników w oparciu o dane z termostatów pokojowych.

Praca tych urządzeń jest ze sobą powiązana. Listwa, siłowniki i regulatory wspólnie sterują przepływem paliwa grzewczego w pętlach podłogówki. Termostaty przesyłają sygnał listwie (porównując temperaturę aktualną do żądanej). Następnie listwa przekazuje sygnał do siłowników, a one otwierają albo zamykają przepływ w pętli – kontrolując ogrzewanie według upodobań użytkowników.

Jaką listwę sterującą wybrać?

Na rynku wybór jest szeroki, dlatego warto zdać się na opinie ekspertów w tym zakresie, czyli instalatorów, gdyż to oni na co dzień pracują z tymi sterownikami.

Podsumowując ich opinie wiemy, że liczą się detale, np. wygodnie przykręcana pokrywa z poręcznym, lecz solidnym mocowaniem. Kolejna ważna sprawa, na którą zwracają uwagę zawodowcy, to rozmiar listwy. Ma on ogromne znaczenia przy umieszczeniu urządzenia w szafce montażowej. Zbyt masywne listwy trudno zamontować – po prostu się nie mieszczą. Płaska, kompaktowa budowa rozwiązuje ten problem.

Następną istotną kwestią jest układanie przewodów. Wyjmowane kostki łączeniowe bardzo ułatwiają pracę, gdyż po przykręceniu lub zamontowaniu listwy na szynie DIN, instalator może wypiąć kostki, połączyć przewody śrubokrętem i ponownie wpiąć kostki razem z zamocowanymi przewodami. Takie rozwiązanie usprawnia montaż, dlatego warto zwracać na to uwagę przy wyborze idealnej listwy centralnej.

Funkcjonalność

Jakie jeszcze cechy, poza ułatwieniami montażowymi dla instalatorów, sprawiają, że listwa pozytywnie wyróżnia się na rynku?

Zasadniczo listwy komunikują się z regulatorami przewodowo lub bezprzewodowo. Jednak warte uwagi są modele o mieszanym typie połączeń, np. w nietypowej kombinacji: 2 wejścia przewodowe i 6 bezprzewodowych, co daje w sumie 8 stref sterowania (zobacz). Taki model jest uniwersalny i z powodzeniem zostanie wykorzystany w każdym budynku – również tam, gdzie trudno poprowadzić tradycyjne przewody.

Przemyślana listwa jest również wyposażona w inne użyteczne funkcje, które poszerzają zakres jej użycia:

• wbudowany moduł kontrolowania źródła ciepła,
• wyjście napięciowe do pomp obiegowej,
• opóźnienie uruchamiania pompy i kotła

Wybór listwy centralnej jest ważnym wyborem tak dla instalatora, jak i dla użytkownika, któremu zależy na wieloletnim i precyzyjnym działaniu sterowników grzewczych. Musi to być produkt przemyślany, zaprojektowana „z głową”, solidnie wykonany.

Tylko wtedy zyskamy wydajną pracę ogrzewania podłogowego, które zminimalizuje straty energii i zmniejszy rachunki grzewcze.

Poznaj listwy sterujące marki ENGO Controls: ECB08M230, ECB62ZB


Data publikacji: 2023-10-17

Podobne technologie i poradniki


10.01.2024 | Automatyka domowa
Systemy sterowania ogrzewaniem ENGO Controls zmniejszają zużycie...
29.11.2023 | Automatyka domowa
Wydajne ogrzewanie domów to wyzwanie dla każdego...
02.06.2023 | Automatyka domowa
Marka ENGO Controls wprowadziła na rynek rewolucyjną...
27.11.2022 | Automatyka domowa
Wybierając regulator temperatury, kierujemy się użytecznością oraz...
05.07.2022 | Automatyka domowa
Domowa automatyka ułatwia nam życie. Przyspiesza procesy,...
18.04.2022 | Automatyka domowa
Na początku roku 2022 firma QL Controls...
Od pierwszego stycznia 2022 roku ABAX przenosi...
29.11.2021 | Automatyka domowa
Odkurzacze bezprzewodowe są obecnie coraz bardziej popularne....
01.04.2021 | Automatyka domowa
Firma Nice Polska, obchodząca w tym roku...
12.01.2017 | Automatyka domowa
Wartość rynku inteligentnego budownictwa rośnie z roku...