Spieki i konglomeraty. 7 faktów, o których musisz wiedzieć.

1. Płyty wielkoformatowe? Dekton? Silestone? Gdzie najlepiej się sprawdzą?  Wyobraźmy sobie, że projektujemy przestrzeń, która będzie często narażana na działanie różnych czynników mogących ją uszkodzić lub zabrudzić. Jednocześnie chcemy, aby była reprezentacyjna i służyła nam długo. Wielkoformatowe powierzchnie marek takich jak Silestone lub Dekton są stworzone do takich przestrzeni. Niesamowicie trwałe i starannie zaprojektowane tak, aby kolorystyka i wzornictwo podkreślały estetykę projektowanych wnętrz i budynków. Są wykonane z najtwardszych minerałów, to materiały stworzone do zadań specjalnych.

2. Na jakie powierzchnie stosuje się tego rodzaju materiały? W tej dziedzinie mamy praktycznie nieograniczone możliwości, ponieważ wielkoformatowych płyt można używać na wszelkich powierzchniach. Blaty, okładziny poziome i pionowe, podłogi, fronty mebli i drzwi to tylko niektóre z możliwości. Konglomeraty Silestone są idealne do wnętrz, spieki Dekton to materiał wykorzystywany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Powierzchnie te są produkowane w różnych grubościach, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie materiału do potrzeb. Na zewnątrz Dekton pomoże w aranżacji tarasu, grilla, basenu, czy zewnętrznej kuchni. Możemy więc dowolnie tworzyć styl przestrzeni, trwale zabezpieczając intensywnie użytkowane lub narażone na czynniki zewnętrzne powierzchnie.

3. Czy takie płyty sprawdzą się tylko w dużych apartamentach i domach? Absolutnie nie. Możliwość indywidualnego dopasowania materiału do powierzchni pozwala na swobodne wykorzystanie również w niewielkich przestrzeniach – częstą praktyką jest zastosowanie jednego fragmentu płyty np. na blat kuchenny, a pozostałego elementu na blat lub okładzinę łazienkową. Czasem wykorzystanie takiego materiału w wielkim formacie pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń, ze względu na brak łączeń i fug.

4. Czy wykorzystując taki materiał możliwe jest stworzenie jednorodnej wzorniczo powierzchni, np. blatu kuchennego z umywalką i takiej samej okładziny ściany nad blatem? W większości przypadków z jednej płyty możemy stworzyć różne, połączone ze sobą płaszczyzny. Tę samą płytę wykorzystuje się do wykonania blatów i okładzin ściennych, które zabezpieczają przed plamami. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku materiałów z charakterystycznym wzorem, np. żyłą. Co więcej, możemy pokusić się też o rozwiązanie takie jak zintegrowany z blatem zlew Silestone Integrity. Jest wykonany z tego samego materiału, ale nie posiada żadnych łączeń ani kątów prostych. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne w miejscach, które są narażone na ciągłe zabrudzenia.

5. Gdzie można zamówić Silestone i Dekton? W celu realizacji projektu należy skierować się do pracowni kamieniarskich, salonów mebli lub montażystów, którzy współpracują z firmą Cosentino, producentem tych powierzchni. Warto pamiętać, że takich materiałów, ze względu na ich wagę i wymagania transportowe nie można kupić w hurtowni czy sklepie tak, jak np. płytek, albo paneli podłogowych. Zamówienie takiego materiału wiąże się nieodłącznie z jego obróbką, montażem, transportem czy pomiarem.

6. Jak wygląda montaż takich płyt? Czy zabudowa kuchenna i łazienkowa musi być wcześniej specjalnie przygotowana? Powierzchnie wielkoformatowe są indywidualnie przygotowywane do każdego zamówienia, wymagają profesjonalnej obróbki dedykowanymi narzędziami, a także prawidłowego montażu. Ze względu na wagę tych materiałów, należy sprawdzić zabudowę, aby upewnić się, że podparcie jest odpowiednio wytrzymałe. Przygotowaniem technicznym powinni więc zająć się odpowiednio przeszkoleni specjaliści z salonów mebli, studiów projektowych lub pracowni kamieniarskich.

7. Co składa się na koszt ostateczny inwestycji w powierzchnię wielkoformatową?
Zamówienie materiału zawsze wiąże się z kosztami związanymi z ich obróbką, montażem, pomiarami oraz transportem. Są to koszty dodatkowe, które należy wziąć pod uwagę poza ceną samego materiału. Aby znać całkowity koszt tej inwestycji, w każdym przypadku należy zwrócić się o indywidualną wycenę swojego projektu u specjalisty, który oferuje usługi związane z wykonawstwem mebli lub powierzchni kamiennych.

Dołącz do społeczności profesjonalistów i zamów próbki na https://bit.ly/CosentinoLiderBudowlany


Data publikacji: 2021-11-10

Podobne technologie i poradniki


fot. Maciej Marszałkowicz, projekt: arch. Joanna Gostkowska....
Premiera kolekcji Silestone Urban Crush, najnowszej propozycji...
Zbliżające się wielkimi krokami Targi Warsaw Home...
fot. BRICOFLOR | Grobcord Poznaj pomysł na...
Idealne płyty na taras Taras stanowi swoiste...
Silestone® by Cosentino wprowadza na rynek swoją...
Rosh Hanikra – willa marzeń w Izraelu...
Silestone by Cosentino prezentuje Sunlit Days, pierwszą...
Szybka, tania i bezpieczna podłoga do wymagających...
Ultrakompaktowe spieki Dekton od Cosentino to jedne...
Zastanawiałeś się kiedyś co by było, gdyby…...