Ultrakompaktowe spieki Dekton od Cosentino to jedne z niewielu materiałów budowlanych, które poza zastosowaniem jako blaty kuchenne i łazienkowe, okładziny ścian, mebli, drzwi czy posadzek, wykorzystuje się również do tworzenia spektakularnych elewacji i fasad. Właściwości techniczne tej wielkoformatowej powierzchni i niewidoczne połączenia krawędzi sprawiają, że Dekton potrafi precyzyjnie dostosować się do złożoności budynku. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także duża gama formatów, odcieni i grubości płyt, pozwalająca na tworzenie bardzo zróżnicowanych kompozycji.

Bez cienia wątpliwości fasada stanowi najbardziej wyróżniający się element budynku, stanowiąc od samego wejścia reprezentacyjną wizytówkę domu. Jednym z najbardziej spektakularnych materiałów do jej wykończenia stają się obecnie powierzchnie kwarcowe. Ultrakompaktowa powierzchnia Dekton, produkowana przez hiszpańską firmę Cosentino, pozwala architektom tworzyć fenomenalne projekty, niezależnie od tego czy są to obiekty mieszkalne, czy też użytku publicznego, zapewniając przy okazji odpowiednią ochronę przed wilgocią, wytrzymałość i kompozycję. Spiek Dekton w postaci bardzo dużych, gładkich płyt elewacyjnych, umiejętnie podkreśla styl i charakter frontowej części nieruchomości.

fot. Cosentino

Spieki kwarcowe już od jakiegoś czasu fascynują architektów estetyką, nieograniczonymi możliwościami projektowymi oraz szeroką gamą kolorów i tekstur. Dzięki najnowocześniejszej technologii produkcji opracowanej przez Cosentino, cząsteczki kwarcu, szkła i porcelany, z których wykonany jest Dekton – pod wpływem 25 tysięcy ton i 1200 st. C – łączą się ze sobą na poziomie molekularnym. Ta technologia sprawia, że materiał ma praktycznie zerową porowatość, co zapewnia mu długotrwałe piękno i czyni go wyjątkowo łatwym w czyszczeniu. Nawet wiele lat wystawiania na działanie warunków atmosferycznych nie wpływa znacząco na estetykę tego rodzaju powierzchni a słońce, deszcz czy mróz w żaden sposób nie zmieniają jego właściwości.

fot. Cosentino

Fasady klejone i wentylowane

Dekton doskonale odnajduje się na elewacjach klejonych oraz ścianach osłonowych. Jest także sprawdzonym materiałem do zastosowania na fasadach wentylowanych, które znacząco wpływają na poprawę termoizolacji budynku. Dzięki właściwościom spieku ultrakompaktowego, można go zastosować zarówno na poziome, jak i pionowe płaszczyzny budynku. Pozwala to ochronić najbardziej krytyczne punkty budynku i wytrzymać najbardziej niekorzystne warunki pogodowe, jednocześnie nadając wyrazistości projektowi zewnętrznemu. Dekton oferuje mnogość rozwiązań w tym zakresie.

fot. Cosentino

Duża paleta odcieni

Na uwagę zasługuje także różnorodność kolorystyczna tych powierzchni, pozwalająca na dużą swobodę projektowania. Materiał można również zastosować przy najbardziej kompleksowych wymogach technicznych – liczne certyfikaty pozwalają na ich wykorzystanie wraz z wieloma systemami montażowymi, zarówno fasad klejonych, jak i wentylowanych. Elewacje ze spieków Dekton mogą być projektowane w pełnej palecie kolorystycznej portfolio, ale nowoczesna technologia produkcji pozwala też na stworzenie indywidualnie zaprojektowanego odcienia, najbardziej pasującego do projektu.

fot. Cosentino

Jak widać, w nowoczesnym budownictwie coraz ważniejsze staje się podkreślenie walorów architektonicznych budynku. Dzięki spiekom ultrakompaktowym Dekton architekci sprawiają, że współczesne budowle wpisują się w pożądany obecnie nurt minimalistycznej geometrii. To jednak nie wszystko. Z ich pomocą osiągnąć można zupełnie nieoczekiwane, lekkie kształty fasady czy elewacji, tworzące iluzję płynącej na wietrze budowli – wystarczy spojrzeć na fasadę budynku Gunni & Trentino w Madrycie. Podczas prac nad projektem fasady warto zwrócić się do ekspertów Cosentino, producenta powierzchni Dekton. Poza wsparciem produktowym, specjaliści zapewnią przede wszystkim doradztwo w kwestii sprawdzonych systemów montażu tego typu struktur.

Dołącz do społeczności profesjonalistów na www.cosentino.com

***
Grupa Cosentino to rodzinna firma o zasięgu globalnym, która wytwarza wysokiej jakości, innowacyjne powierzchnie dla branży architektury i projektowania wnętrz oraz zajmuje się ich dystrybucją.  
 
Dzięki współpracy z klientami i partnerami ta wiodąca spółka wymyśla i przewiduje nowatorskie rozwiązania, które podnoszą jakość życia ludzi i stanowią dla nich inspirację. Jest to możliwe dzięki pionierskim markom, liderom w swoich segmentach rynkowych, takim jak Silestone®, Dekton® i Sensa by Cosentino®. Są to zaawansowane technologicznie powierzchnie, które pozwalają tworzyć unikatowe przestrzenie i projekty w domach oraz w przestrzeni publicznej. 
 
Swój rozwój Grupa opiera na międzynarodowej ekspansji, innowacyjnym programie badawczo-rozwojowym, poszanowaniu środowiska naturalnego i zasad zrównoważonego rozwoju, trwałym zaangażowaniu we wspieranie lokalnych społeczności, a także na szkoleniach, respektowaniu prawa do równości oraz bezpieczeństwie zatrudnienia. 
 
Produkty i marki Cosentino są dystrybuowane w ponad 110 krajach, a ich sprzedażą Grupa zarządza ze swojej centrali w Almerii (Hiszpania). Obecnie Cosentino działa w 40 krajach, a własne aktywa ma w 30 z nich. Grupa dysponuje 8 fabrykami (z tego 7 w Almerii (Hiszpania) i 1 w Brazylii) oraz 1 inteligentną platformą logistyczną w Hiszpanii, a także ponad 140 jednostkami handlowymi i biznesowymi na całym świecie. Ponad 90% skonsolidowanego obrotu Grupy Cosentino pochodzi z rynków międzynarodowych, co wg forum dla wiodących marek w Hiszpanii

(Leading Brands of Spain Forum – FMRE, wyd. 2018) czyni Cosentino najbardziej umiędzynarodowioną spółką w Hiszpanii. 


Data publikacji: 2021-04-22