Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost popularności profili aluminiowych do taśm LED, które dla wielu osób stały się podstawą w projektach nowoczesnego oświetlenia. Moda na profile nadal trwa. Jednak warto się zastanowić – czy jest to tylko moda, czy stosowanie profili jest uzasadnione?

Taśma LED w profilu czy bez?

Odpowiadamy stanowczym: w profilu! Nie ma wątpliwości, jak wiele zalet i nowych możliwości gwarantują profile. Na najważniejszych spośród nich skupimy się poniżej.

◾ Profil aluminiowy przedłuża żywotność taśmy LED. Aluminium gwarantuje lepsze odprowadzanie ciepła, a co za tym idzie – chłodzenie taśmy, dzięki czemu będzie ona świecić dłużej. Taśma przyklejona bezpośrednio na inną powierzchnię będzie działać zdecydowanie krócej.

◾ Zastosowanie profilu aluminiowego gwarantuje lepszą przyczepność taśmy LED, dzięki czemu się ona nie odkleja i nie tworzą się wybrzuszenia. Profile posiadają specjalnie przygotowane miejsca na wklejenie taśmy LED, jednak konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża – powierzchnia musi być sucha, gładka i odtłuszczona.

◾ Profile dają dodatkowe możliwości aranżacyjne i dekoracyjne. Dzięki różnym kształtom i odmiennej budowie, pozwalają na zabawę światłem. Ogromną zaletą jest możliwość pracy z profilami do LED – dzięki czemu taką samą taśmą można osiągnąć zupełnie inne efekty świetlne. Zależy to od profilu – gdy sprecyzujemy, na jaki rodzaj profilu się decydujemy (np. nawierzchniowy, wpuszczany), możemy wybierać pomiędzy profilami o różnych wysokościach, biorąc pod uwagę również planowany efekt projektu.

profile aluminiowe B, G, Z Lumines Lighting

◾ Profil nie powinien być traktowany jako dodatek do taśmy LED, a jej obowiązkowy element, również ze względu na to, jak łatwo oba produkty łączą się ze sobą. Każdy profil został zaprojektowany do współpracy z taśmą LED o określonej szerokości (od 8 mm do 12 mm), dzięki czemu zawsze wiadomo, gdzie przykleić taśmę, a sama czynność klejenia jest łatwa i może zostać wykonana przez osobę bez większego doświadczenia.

◾ Profile pozwalają uzyskać efekty, które nie byłyby możliwe do osiągnięcia przy pracy samą taśmą LED. Jest to widoczne szczególnie w projektach z wykorzystaniem profili architektonicznych do gipsowania, które można zamontować na ścianie oraz suficie, a następnie połączyć ze sobą, tworząc w ten sposób nowoczesne oświetlenie liniowe.

 


profile ZATI i SUBLI Lumines Lighting

Dzięki zastosowaniu dedykowanych akcesoriów, profile mogą zostać zamontowane także w formie oświetlenia wiszącego. Jest to nowoczesne i coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie, które stwarza nieskończone możliwości aranżacyjne i umożliwia pracę ze światłem na wysokim poziomie.

 


profil DILEDA Lumines Lighting zamontowany jako oświetlenie wiszące

◾ Profile aluminiowe można z powodzeniem uznać za ochronę dla taśm LED. Ta cecha jest bardzo dobrze widoczna w przypadku profilu TERRA, który został zaprojektowany do montażu w podłodze. Wraz z kloszem tworzy system oświetlenia dostosowany do kontaktu z wilgocią i wodą, zapewniający bezpieczeństwo i trwałość całej instalacji.

 

profil TERRA Lumines Lighting

◾ Profile aluminiowe pozwalają na stworzenie oświetlenia tam, gdzie instalacja samej taśmy LED dałaby dużo gorszy efekt zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i walorów aranżacyjnych projektu. Doskonałym przykładem są tutaj schody, do których coraz częściej wybierane jest dodatkowe oświetlenie LED-owe. Taśma przyklejona bezpośrednio na stopniach mogłaby zostać uszkodzona w przypadku nadepnięcia na nią.

Przyklejenie taśmy na suficie również nie spełniłoby swojej funkcji – taśma zamiast dodawać pomieszczeniu interesującego efektu, nie wyglądałaby atrakcyjnie, efekt punktowy diod LED nie zostałby zlikwidowany, a sama taśma prawdopodobnie szybko odkleiłaby się od powierzchni.

A więc – taśma LED w profilu czy bez niego? Po lekturze artykułu, odpowiedź na to pytanie powinna być o wiele łatwiejsza. Profile aluminiowe są niezbędne przy montażu taśmy LED. Mnogość zalet wynikająca z łączenia taśm z profilami pokazuje, że popularyzacja nowych zastosowań z wykorzystaniem profili jest w pełni uzasadniona. A szeroka gama profili aluminiowych, wraz z kolejnymi nowymi modelami, wróży rozświetloną i nowoczesną przyszłość wielu wnętrzom.


Data publikacji: 2019-02-20