Oświetlenie schodów zarówno w przestrzeni publicznej, jak i domowej, może być dużym wyzwaniem. Musi być dobrze przemyślane i praktycznie zaplanowane, aby naj najlepiej spełniało swoje funkcje. W wielu przestrzeniach schody są strefą problematyczną, gdyż wymagają projektu, który uwzględni również bezpieczeństwo użytkowników.
Profil SCALA został zaprojektowany do oświetlania schodów, a jego budowa pozwala na stworzenie systemu, umożliwiającego osiąganie różnych efektów świetlnych. Profil znajdzie zastosowanie w kinach, biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, przestrzeniach przemysłowych, garażach i domach. Nie bez powodu domy zostały umieszczone na końcu tej listy – SCALA, ze względu na swoje wymiary i konstrukcję, zdecydowanie częściej jest wykorzystywana w przestrzeniach publicznych.

ROLA OŚWIETLENIA SCHODOWEGO
Profil SCALA pozwala na nowoczesne oświetlenie schodów, pełniąc przy tym dwie dodatkowe funkcje – zapewnia bezpieczeństwo oraz gwarantuje wygodę użytkowania. Zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się po schodach jest niezwykle ważne, ponieważ podczas korzystania z nieprzystosowanych do użytkowania schodów, można się łatwo potknąć lub przewrócić. Dlatego istotnym elementem profilu SCALA jest gumowy sznur antypoślizgowy, który zapobiega poślizgnięciu się i w efekcie – upadkowi. Jest on niezbędnym elementem profilu. Na bezpieczeństwo wpływa również mocny efekt świetlny, jaki możemy uzyskać – każdy stopień zostanie dokładnie oświetlony i cała strefa schodów będzie doskonale widoczna.

 

Profil SCALA Lumines Lighting w kolorze czarnym anodowanym

Profil SCALA może zostać wykorzystany jako oświetlenie automatyczne, a nawet jako element tak popularnego w ostatnim czasie smart home. Zastosowanie sterowników schodowych pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie światła według wybranych kryteriów czasowych. Można uzyskać efekt rozświetlania stopień po stopniu lub zapalania/gaśnięcia wszystkich stopni w tym samym czasie. Sterowniki dają możliwość personalizacji ustawień i dopasowania ich do projektu.

ZALETY PROFILU SCHODOWEGO SCALA
SCALA występuje w dwóch wersjach kolorystycznych, które podkreślają klasyczną budowę profilu – czarnej i srebrnej. Pozwala to na dopasowanie koloru do projektu wybranego wnętrza.

 

 

profil SCALA wykorzystany jako oświetlenie schodów na klatce schodowej

SCALA pozwala na zbudowanie systemu oświetlenia, który umożliwia osiąganie różnych efektów świetlnych i ich personalizacji w zależności od potrzeb użytkownika. Możemy zainstalować od 1 do 4 taśm w różnych częściach profilu.

 

Alternatywne miejsca montażu taśmy LED w profilu SCALA

SPOSÓB MONTAŻU OŚWIETLENIA SCHODÓW
Montaż odbywa się za pomocą wkrętów montażowych – jest łatwy i intuicyjny, dzięki czemu nie musi być przeprowadzony przez profesjonalnego instalatora, a poradzi sobie z nim każdy. Wkręty montażowe są instalowane w dedykowanych zagłębieniach, które następnie zostają ukryte pod sznurem antypoślizgowym. W przypadku montażu profilu SCALA konieczny jest wybór pomiędzy prawą a lewą zaślepką, w zależności od projektu schodów.

Sposób montażu profilu SCALA

Klosz TERRA stanowi dodatkowe zabezpieczenie – jest on konieczny, ze względu na przeznaczenie profilu, który ma kontakt z wilgocią i brudem. Jest doskonałym elementem ochrony taśmy LED i gwarantem jej pracy oraz wydłużonej żywotności profilu, gdyż podnosi stopień ochrony całej instalacji. Uszczelka, która znajduje się na bokach klosza, zmienia wodoszczelność profilu z IP20 na IP54 (zwykły klosz w stosunku do klosza TERRA). Ponadto przy montażu klosza, można użyć silikonu, uzyskując w ten sposób wodoszczelność na poziomie IP67.

 

Profil SCALA Lumines Lighting wykorzystany jako oświetlenie schodów w sali kinowej

Wszystkich zainteresowanych dedykowanym oświetleniem schodów zapraszamy do sklepu online LED Labs.


Data publikacji: 2019-05-09