Profil RETO Lumines Lighting

Odpowiednio zaplanowana i oświetlona kuchnia to funkcjonalne i wygodne miejsce, gdzie wszystko znajduje się w zasięgu ręki. Planując nowoczesną kuchnię, coraz częściej mamy do czynienia z pomieszczaniami otwartymi na przestrzeń mieszkalną. Dobór mocy i barwy światła znacząco wpływa wtedy nie tylko na komfort i bezpieczeństwo pracy, ale również staje się integralną częścią designu całej przestrzeni.

Najczęściej stosowane w kuchni oświetlenie LED przybiera formę linii światła zainstalowanej pod szafkami lub półkami. Linia oświetlenia staje się głównym źródłem światła zadaniowego, służącego do oświetlenia stanowiska pracy.

Do tego typu instalacji wykorzystywane są dedykowane profile aluminiowe, w których umieszcza się taśmę LED. Jak wybrać odpowiednie profile, żeby cieszyć się dobrze zaprojektowanym systemem oświetlenia? Zapraszamy do lektury.

Oświetlenie LED pod szafkami – kątowe

Przestrzeń robocza w kuchni bardzo często lokowana jest pod szafkami, a to z kolei determinuje najczęściej stosowane rozwiązanie, jakim jest montaż profili kątowych w miejscu łączenia się szafek ze ścianą. Ich budowa umożliwia skierowanie światła pod kątem w kierunku przestrzeni roboczej.

Do tego typu instalacji, najczęściej wybieranym modelem jest klasyczny profil o kącie padania światła 45°. W przypadku profili Lumines Lighting, zastosujemy profil kątowy C. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy podjąć decyzję, jakiego rodzaju klosz oraz taśmę LED wybierzemy do montowanego zestawu. Ze względu na niewielkie gabaryty samego profilu, to właśnie dobór taśmy oraz klosza decyduje o intensywności i barwie uzyskanego światła.

Alternatywą dla klasycznego profilu kątowego jest profil H Lumines Lighting, który ze względu na swoją niesymetryczną budowę, umożliwia wybór kąta padania strumienia światła między 30 lub 60 stopni, w zależności od sposobu montażu.

Profil C Lumines Lighting

Profil H Lumines Lighting

Oświetlenie LED pod szafkami – nawierzchniowe czy wpuszczane?

Inną, ciekawą opcją, jest profil RETO Lumines Lighting. Model ten wymaga instalacji dwóch taśm LED, co daje mocne doświetlenie pomieszczenia. Taśmy są jednak montowane w nietypowym miejscu. Ukrycie taśm LED w zagłębieniach profilu powoduje, że strumień światła jest odpowiednio złagodzony, a linia światła jest jednolita, bez widocznych „oczek” diod. Domyślna instalacja profilu zakłada montaż prostopadły do powierzchni blatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, źródło światła nie jest bezpośrednio widoczne z sąsiednich pomieszczeń. W ten sposób pozbywamy się tzw. efektu olśnienia. Podobnie jak w przypadku profilu H, profil RETO pozwala na wybór kąta padania światła.

Profil RETO Lumines Lighting

Dedykowane zaślepki do profilu umożliwiają regulację kąta świecenia podczas montażu i wybór opcji 15° lub 30°. To rozwiązanie pozwala na skierowanie delikatnej wiązki światła w wybranym kierunku.

Profil RETO Lumines Lighting

Oświetlenie LED pod szafkami – wpuszczane

Do oświetlania przestrzeni pod szafkami doskonale nadają się również profile wpuszczane, które montuje się w specjalnie przygotowanym otworze. Profil zostaje schowany w wyfrezowanym rowku i nie wystaje ponad poziom szafki, co jest bardzo estetycznym i minimalistycznym rozwiązaniem.

Profil Z Lumines Lighting

W takiej sytuacji stosujemy profile wpuszczane: B, G i Z Lumines Lighting. Różnią się one wysokością, która ma wpływ na to, jakie efekty świetlne możemy osiągnąć. Im wyższy profil, tym bardziej rozproszone światło otrzymamy. Najniższy profil Z, w połączeniu z transparentnym kloszem, pozwoli na uzyskanie bardzo intensywnej linii światła z widocznymi punktami świetlnymi.

Oświetlenie LED pod szafkami – porady

Przed montażem profilu warto przemyśleć dobór odpowiedniego klosza. Różny materiał, z którego tłoczone są klosze do profili, wpływa na poziom przepuszczalności światła. Przy wyborze klosza należy także wziąć pod uwagę wysokość profilu, czyli odległość taśmy LED od klosza.

Profil C Lumines Lighting

Mając na uwadze bezpieczeństwo i komfort pracy w kuchni, powinniśmy zwrócić uwagę na moc światła i odpowiednio dobrać jej poziom. Istotne jest również wybranie taśmy LED z możliwie najwyższym wskaźnikiem oddawania barw (CRI). Wpływa to na naturalność kolorów oddawanych przez oświetlone przedmioty. Do oświetlania przestrzeni roboczych polecamy barwę neutralną – około 4000 K.


Data publikacji: 2019-09-24

Podobne technologie i poradniki


27.07.2023 | Oświetlenie
fot. AQForm | IKI round E27 wall...
21.09.2022 | Oświetlenie
Wybierając dziś oświetlenie do wnętrza domu nie...
06.12.2021 | Oświetlenie
Nowoczesne spojrzenie na design Nowoczesne trendy projektowania...
06.12.2021 | Oświetlenie
Nowoczesna sztukateria stała się nieodzownym elementem wykończeniowym,...
01.06.2020 | Oświetlenie
Okrągłe profile LED to rozwiązanie niezwykle praktyczne...
05.05.2020 | Oświetlenie
Nowoczesne kinkiety ścienne. Wykonane z aluminium, stanowiące...
23.04.2020 | Oświetlenie
Wybierając lampy do mieszkania czy przestrzeni biurowej,...
24.01.2020 | Oświetlenie
Obecnie oczekuje się, by oświetlenie schodowe, oprócz...
19.12.2019 | Oświetlenie
Lampy wiszące to jeden z najciekawszych rodzajów...
12.11.2019 | Oświetlenie
Łazienka jest miejscem, które wymaga dobrze przemyślanego...