Szybszy powrót do zdrowia dzięki akustyce wnętrza?

Stworzenie przez architekta odpowiedniego klimatu akustycznego w placówkach medycznych pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjentów. Ciche pomieszczenia skutecznie redukują stres, pozwalają na swobodną i intymną rozmowę, co przyspiesza proces leczenia i rekonwalescencji. Dlatego też w obiektach medycznych, zwłaszcza w szpitalach, rekomenduje się stosowanie sufitów dźwiękochłonnych, które oprócz doskonałych parametrów akustycznych, spełniają wyśrubowane normy higieniczno-sanitarne, w tym wymagania najwyższej klasy czystości bakteriologicznej B1.

Komfort ponad wszystko
Właściwe warunki akustyczne zarówno w salach chorych, jak i w pomieszczeniach funkcyjnych pozytywnie wpływają na samopoczucie pacjentów i personelu szpitala. W prawie polskim brak jest jednak konkretnych wytycznych dotyczących optymalnych warunków akustycznych w obiektach medycznych.
– W tym zakresie projektanci mogą się jedynie posiłkować Polską Normą PN-B-02151-4:2015-06 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań. Dokument ten nie jest jeszcze obligatoryjnym poradnikiem, ale wyraźnie wskazuje kierunek, w którym należy podążać, projektując poszczególne pomieszczenia obiektów medycznych, takich jak gabinety lekarskie, sale chorych, korytarze itd. – mówi Marcin Przybył z pracowni akustyki Ankom Akustik.

Warto zwrócić także uwagę na dane podręcznikowe, które  wskazują, że przebywanie pacjentów w pomieszczeniach o nieuregulowanej akustyce powoduje szybsze bicie serca, przyspieszenie oddechu, zwiększone ciśnienie krwi oraz ogólne rozdrażnienie.
– Stosowanie sufitów akustycznych wpływa na obniżenie hałasu którego źródłem są głównie ludzkie rozmowy i aparatura medyczna. Niższy poziom hałasu w pomieszczeniu wpływa pozytywnie na człowieka redukując stres, polepsza komunikację werbalną, a pacjentom zapewnia odpowiedni klimat akustyczny w trakcie snu – wyjaśnia akustyk.
– Najlepszym rozwiązaniem do szpitali i innych placówek służby zdrowia jest linia produktów ROCKFON MediCare. Jej asortyment pozwala na spełnienie wymogów w zakresie akustyki i higieny stawianych wszystkim pomieszczeniom szpitali, w tym salom operacyjnym i OIOM-om – mówi Artur Pacyna, Technical Manager ROCKFON

Design ma ogromne znacznie
Dzięki sufitom placówki służby zdrowia mogą stać się bardziej przyjazne. Aktualnie odchodzi się od zimnej szpitalnej atmosfery z minionych lat. Design obiektów służby zdrowia jest dziś jedną z bardzo ważnych kwestii dla architektów. Dzięki temu nowoczesne obiekty medyczne wpisują się w sztukę holistycznego lecznictwa, która zaczyna się od otoczenia.
– Dźwiękochłonne rozwiązania z wełny skalnej dają architektom swobodę projektowania. Szeroki wybór sufitów ROCKFON pomógł stworzyć wiele nowych obiektów medycznych, jak i zmodernizować już istniejące. Oprócz sufitów MediCare, często stosowanym z dobrym skutkiem akustycznym, jak i estetycznym rozwiązaniem są sufity ROCKFON Color-all. Są zwykle wybierane do pomieszczeń oddziałów pediatrycznych. Dostępne w różnych kolorach, przyczynią się do stworzenia ciepłego, przyjaznego, domowego wnętrza – mówi ekspert ROCKFON.

Oprócz znaczenia dla designu i samopoczucia osób przebywających w szpitalnych wnętrzach mają także walor użytkowy. Kolor sufitu można wykorzystać do oznakowania poszczególnych oddziałów, sal lub pięter, wyróżnić nim np. oddziały dziecięce, co znacznie ułatwia nawigację po obiekcie.  

Więcej informacji na: www.rockfon.pl


Data publikacji: 2016-10-17

Podobne technologie i poradniki


01.09.2022 | Izolacje akustyczne
Pauza Ochota to doskonała inwestycja dla osób,...
30.06.2022 | Izolacje akustyczne
Hałas negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i...
17.03.2022 | Izolacje akustyczne
Ściany przy budowie domów mieszkalnych stanowią objętościowo...
21.10.2021 | Izolacje akustyczne
Przestrzenie biurowo-użytkowe to miejsca, w których funkcjonalność...
30.07.2021 | Izolacje akustyczne
Osiedle Sokółka Zielenisz jest oddalone od centrum...
10.05.2021 | Izolacje akustyczne
Rozszerzamy nasz system izolacji akustycznej Nowy produkt...
20.04.2021 | Izolacje akustyczne
W ostatnich latach klatki schodowe odzyskały swoją...
26.07.2016 | Izolacje akustyczne
Pogłos i dźwięki dochodzące z zewnątrz znacząco...
27.06.2016 | Izolacje akustyczne
Niepożądane dźwięki przenikające z zewnątrz do pomieszczeń...