W ostatnich latach klatki schodowe odzyskały swoją pierwotną funkcję. Nie są już tylko elementem używanym intensywnie tylko w czasie budowy, ale także w czasie eksploatacji budynków. Mimo, że większość nowobudowanych budynków mieszkalnych i biurowych, bez względu na ich wysokość, posiada windy, to nasz siedzący tryb życia i jednocześnie moda na bycie ‘fit’ zmusza nas do spojrzenia na schody trochę inaczej – jako na doskonałe narzędzie do codziennego wzmacniania naszej kondycji fizycznej. Także pandemia spowodowała, że klatki schodowe są częściej wybierane przez lokatorów budynków – wynika to z chęci uniknięcia bezpośredniego kontakt z innymi ludźmi jaki i z ograniczeń w ilości osób mogących jednocześnie przebywać w windzie.

Co dla jednych jest zdrowe, dla drugich może być irytujące, a także prowadzić do różnych chorób. Tym niekorzystnym czynnikiem jest hałas. Zwiększona intensywność eksploatacji klatek schodowych, może prowadzić do przedostawania się z większym nasileniem dźwięków uderzeniowych (pochodzących od kroków) do pomieszczeń biurowych, mieszkalnych czy hotelowych. Materiały budowlane doskonale przenoszą dźwięki, a źródło hałasu jest zazwyczaj trudne do zlokalizowania – chyba każdy z nas odczuł na własnej skórze konsekwencje remontu u sąsiada – sąsiada, który wbrew poziomowi dźwięku wyjącej wiertarki nie mieszka tuż za naszą ścianą tylko kilka pięter pod lub nad naszym mieszkaniem.

Przepisy budowlane wymagają stosowania w nowowznoszonych budynkach rozwiązań, które ograniczają poziom dźwięków uderzeniowych przedostających się z klatek schodowych do pomieszczeń mieszkalnych, biurowych i hotelowych. W zależności od typu budownictwa maksymalny poziom dźwięków przedostających się do tak zwanych pomieszczeń odbiorczych – czyli naszych mieszkań czy miejsc pracy czy wypoczynku – jest różny, ale w każdym przypadku wymagane jest zastosowania rozwiązań, które ten dźwięk redukują. Prawidłowość wykonania zabezpieczeń akustycznych klatek schodowych jest mierzalna, a usługa taka jest oferowana na etapie odbiorów mieszkań przez firmy specjalizujące się w akustyce budowlanej.

Firma Schöck opracowała linię produktów Schöck Tronsole®, które minimalizują poziom dźwięków przedostających się przez ściany do pomieszczeń sąsiadujących z klatkami schodowymi. Elementy Schöck Tronsole® są jednoczenie elementem konstrukcyjnym oraz redukującym dźwięki uderzeniowe – możliwe jest to dzięki opracowanym specjalnie na potrzeby produktów Schöck Tronsole® podkładkom elastomerowym. Bez względu na to w jaki sposób rozwiązana jest konstrukcja elementów klatek schodowych – biegów i podestów – w każdym przypadku można zastosować elementy Schöck Tronsole® i cieszyć się komfortem ciszy.


Data publikacji: 2021-04-20

Podobne technologie i poradniki


01.09.2022 | Izolacje akustyczne
Pauza Ochota to doskonała inwestycja dla osób,...
30.06.2022 | Izolacje akustyczne
Hałas negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i...
17.03.2022 | Izolacje akustyczne
Ściany przy budowie domów mieszkalnych stanowią objętościowo...
21.10.2021 | Izolacje akustyczne
Przestrzenie biurowo-użytkowe to miejsca, w których funkcjonalność...
30.07.2021 | Izolacje akustyczne
Osiedle Sokółka Zielenisz jest oddalone od centrum...
10.05.2021 | Izolacje akustyczne
Rozszerzamy nasz system izolacji akustycznej Nowy produkt...
17.10.2016 | Izolacje akustyczne
Stworzenie przez architekta odpowiedniego klimatu akustycznego w...
26.07.2016 | Izolacje akustyczne
Pogłos i dźwięki dochodzące z zewnątrz znacząco...
27.06.2016 | Izolacje akustyczne
Niepożądane dźwięki przenikające z zewnątrz do pomieszczeń...