Leca® BLOK – ściany izolujące przed hałasem 

Ściany przy budowie domów mieszkalnych stanowią objętościowo stanowią największą ilość materiałów budowlanych na każdym obiekcie. Obecnie najczęściej buduje się z ceramiki, gazobetonu i silikatów. Coraz częściej budowane są również domy w innych technologiach. W Polsce od ponad 20 lat istnieje System Leca® BLOK. W skład systemu wchodzą pustaki i bloczki na bazie keramzytu.

Najpopularniejszym produktem jest pustak Leca® BLOK 24. Wyrób dedykowany jest do budownictwa jednorodzinnego. Pozwala na wykonanie ścian o bardzo dużej paroprzepuszczalności, ścian bardzo szybko wysychających i skutecznie izolujących termicznie. Ponadto w budownictwie jednorodzinnych szeroko stosuje się również pustaki o szerokości 12 cm oraz pełne bloczki fundamentowe pozwalające na wykonanie ścian w gruncie o szerokości 24 i 38 cm.

fot. Pustak Leca BLOK 24 

Akustyczne ściany wewnętrzne

W ostatnich kilkunastu latach wprowadzono na polski rynek budowlany również pełne bloczki keramzytobetonowe pozwalające na wykonywanie ścian o wysokiej izolacyjności akustycznej. Wyroby te stosowane są głównie w budownictwie wielorodzinnym choć coraz częściej trafiają również na budowy budynków szeregowych, bliźniaczych i jednorodzinnych. Do wyboru jest tu kilka rozwiązań, pozwalających na uzyskanie izolacyjności akustycznej R’A1 powyżej 50 dB. Są to:

– Bloczek Leca® BLOK akustyczny 18 g (Rw= 57dB);
– Bloczek Leca® BLOK akustyczny 24/20 (Rw 59 dB);
– Bloczek Leca® BLOK akustyczny 22KKS ( Rw= 58 dB).

fot. Leca | BLOK akustyczny 18 g | BLOK akustyczny 24/20 | BLOK akustyczny 22KKS

Ten ostatni produkt przeznaczony jest do wznoszenia ścian oddzielających mieszkania od korytarzy i klatek schodowych w budownictwie wielorodzinnym. Wykonana z tych bloczków ściana spełnia dodatkowe wymagania termiczne dla ścian odgradzających mieszkania od ciągów komunikacyjnych, uzyskując U = 0,858 W/(m2K) (wymagane U < 1 W/(m2K).

Bloczek Leca® BLOK akustyczny 22KKS to nowość na rynku. Pozwala na wykonanie ściany wypełniającej lub konstrukcyjnej o szerokości 22 cm. Ściana oddzielająca mieszkania od korytarzy i klatek schodowych ma w swoim przekroju wkładkę z wełny mineralnej gwarantującą jednoczesne uzyskanie wymaganej izolacyjności termicznej i akustycznej. Ścianę z tych bloczków poddano dodatkowym badaniom akustycznym montując w ścianie puszki instalacji elektrycznej i wykonując podejście wod.-kan. I w tym przypadku rzeczywista izolacyjność akustyczna wyniosła R’w=52 dB.

Bloczek ten został zgłoszony w Urzędzie Patentowym RP pod Nr. P.43661. Zgłoszenie dotyczy zarówno samego wyrobu jak i sposobu wykonania ściany. Zgłoszenia dokonano aby ograniczyć możliwość niekontrolowanego podrabiania bloczków, a tym samym chronić Inwestorów i Wykonawców przed skutkami stosowania niesprawdzonych pod względem technicznym wyrobów.

Wszystkie bloczki akustyczne znajdują zastosowanie w różnych typach budynków. Również usytuowanych w pobliżu lotnisk, ruchliwych arterii, zakładów przemysłowych. Świetnie sprawdzą się do odgradzania łazienek od sypialni czy rozgraniczania różnych stref mieszkalnych, np. pokoju dziecięcego od pomieszczeń, w których mieszkają starsze osoby. Można je też wykorzystać do budowy ścian zewnętrznych izolujących akustycznie od hałasu.

Uzupełnieniem systemu Leca® BLOK jest Leca® KERAMZYT – lekkie kruszywo o wszechstronnym zastosowaniu między innymi do: podłoży i izolacji podłóg na gruncie, izolacji termicznej ścian fundamentowych, drenaży, budowy zielonych dachów, wspomagania systemów retencyjnych oraz prac w ogródku.

Obecnie wyroby systemu Leca® BLOK produkuje i dostarcza bezpośrednio na budowy kilkudziesięciu Producentów zlokalizowanych na terenie całej Polski. Więcej informacji o wyrobach na www.lecadom.pl


Leca Polska sp. z o.o.
83-140 Gniew
ul. Krasickiego 9
[email protected]


Data publikacji: 2022-03-17

Podobne technologie i poradniki


01.09.2022 | Izolacje akustyczne
Pauza Ochota to doskonała inwestycja dla osób,...
30.06.2022 | Izolacje akustyczne
Hałas negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i...
21.10.2021 | Izolacje akustyczne
Przestrzenie biurowo-użytkowe to miejsca, w których funkcjonalność...
30.07.2021 | Izolacje akustyczne
Osiedle Sokółka Zielenisz jest oddalone od centrum...
10.05.2021 | Izolacje akustyczne
Rozszerzamy nasz system izolacji akustycznej Nowy produkt...
20.04.2021 | Izolacje akustyczne
W ostatnich latach klatki schodowe odzyskały swoją...
17.10.2016 | Izolacje akustyczne
Stworzenie przez architekta odpowiedniego klimatu akustycznego w...
26.07.2016 | Izolacje akustyczne
Pogłos i dźwięki dochodzące z zewnątrz znacząco...
27.06.2016 | Izolacje akustyczne
Niepożądane dźwięki przenikające z zewnątrz do pomieszczeń...