Odcienie szarości na elewacji: poznaj najmodniejsze kombinacje

Ciemnoszary, jasnoszary, popiel, antracyt, prawie czerń – odcieni szarości jest znacznie więcej. I co ważne, znakomicie sprawdzają się tworząc kolorystykę nowoczesnych i stylowych domów. Nic dziwnego: w szarościach gustują inwestorzy, a dla nich tworzą „na szaro” projektanci dachówek, rynien, stolarki okiennej i drzwiowej, bram garażowych, a przede wszystkim farb elewacyjnych i tynków.

Szarość: nowy początek

Przez lata szarość uznawana była za nieciekawą, pozbawioną fantazji. Głównym argumentem technicznym przeciwko stosowaniu szarości na elewacji był fakt, że ciemne kolory absorbują energię słoneczną, fasada się nagrzewa i szybciej się starzeje, a w domu robi się gorąco. Na skutek naprężeń termicznych dochodziło do zniszczeń takich jak pęknięcia, rysy, odspojenia, wybrzuszenia na elewacji. Tynki i farby nowej generacji, niepodatne na te zagrożenia, odmieniły jednak postrzeganie szarości.

fot. WEBER

– Jakość zastosowanych produktów, w szczególności pigmentów, decyduje nie tylko o tym, jaki kolor uzyskamy na fasadzie, ale także jak długo będzie on zdobić nasz dom – mówi Krzysztof Siemak, Senior Product Manager, ekspert firmy WEBER. – Oznacza to, że produkt elewacyjny musi być odporny na oddziaływanie czynników atmosferycznych, a także gwarantować odpowiednią siłę krycia oraz barwienia. To zakres podstawowy. Nowoczesne komponenty produktów oferują nieco więcej. Obok odporności na rozwój korozji biologicznej, posiadają właściwości samooczyszczające. Warto także zwrócić uwagę na technologie chłodzące, jak np. pigmenty o specjalnych właściwościach, tzw. cool pigments zastosowane w najciemniejszych kolorach palety Hematyt marki Weber. Cool pigments odbijają znaczną część energii słonecznej, co powoduje że nawet bardzo ciemna powierzchnia nagrzewa się w znacznie mniejszym stopniu, niż przy użyciu standardowych pigmentów. Minimalizuje to ryzyko ewentualnych uszkodzeń związanych z naprężeniami termicznymi.

fot. WEBER

Paleta szarości Hematyt

Odcienie szarości znakomicie łączą się z innymi elementami kolorystycznymi budynku, tworząc z nimi estetyczne kombinacje i nadając elewacji domu charakter zależny od upodobań inwestorów. Jakie połączenia można zastosować?

Subtelne pastele

Jasna szarość to wybór cieszący oko świeżością i optymistycznie nastrajający. Ciekawy, harmonijny efekt może dać zestawienie kilku pastelowych odcieni szarości na różnych elementach elewacji i otoczenia domu.

Zdecydowany antracyt

Mocny, przykuwający uwagę akcent ciemnego odcienia szarości, jak np. antracyt, to kolejny pomysł na charakter budynku. Sprawdza się na dachu, ścianach szczytowych, pozwala tworzyć atrakcyjne wizualnie wykończenia. To opcja, która nawet tradycyjnym projektom nada nowoczesny charakter. Szczególnym zastosowaniem ciemnej szarości są projekty w duchu total look, który upodobali sobie architekci wyspecjalizowani w domach pasywnych projektując tzw. nowoczesne stodoły, proponują ciemną antracytową bryłę od trawnika aż po dach. Wybór nieoczywisty i nie dla każdego, ale niewątpliwie robi wrażenie.

Szarość wśród barw natury

Kamień i drewno, materiały czerpane wprost z natury, bywają coraz częściej łączone z odcieniami szarości również inspirowanymi naturą, taki zabieg dekoracyjny ma wielu zwolenników wśród inwestorów. Zastosowanie różnych materiałów pozwoli zaakcentować poszczególne elementy bryły i wykończenia budynku. Dzięki temu podczas termomodernizacji możemy zmodyfikować wizualnie proporcje domu, podkreślając np. wejście do domu czy taras w ogrodzie.

fot. WEBER

28 odcieni, tysiące pomysłów

Niewątpliwymi zaletami palety barw Hematyt są jej uniwersalność w tworzeniu zestawień kolorystycznych oraz harmonijność. Szarość doskonale współgra z intensywnymi barwami i powierzchniami o różnych strukturach – może stanowić tło dla elementów, które chcemy podkreślić (kamień, drewno, stal), może też być „daniem głównym”, tworząc wizualny charakter domu. W przypadku budowy domu pozwala spełnić najrozmaitsze wizje, z kolei jeśli rozważamy szarość podczas termomodernizacji budynku – możemy spodziewać się zdumiewającej metamorfozy. Warto odkryć potencjał szarej palety tynków i farb Hematyt!

Więcej: www.pl.weber


Data publikacji: 2021-07-06

Podobne technologie i poradniki


25.01.2024 | Chemia budowlana
Pustułka jest sokołem objętym w Polsce ścisłą...
21.12.2023 | Chemia budowlana
12 grudnia organizacje społeczne podpisały się pod...
07.12.2023 | Chemia budowlana
Ruszyła III edycja konkursu „Kreuj zieloną przyszłość...
29.11.2023 | Chemia budowlana
10 listopada w miejscowości Wieliszew pojawiło się...
24.11.2023 | Chemia budowlana
Cementownia Rudniki otrzymała wyróżnienie w konkursie „Biznes...
03.11.2023 | Chemia budowlana
EMAS jest europejskim systemem zarządzania i certyfikacji...
27.09.2023 | Chemia budowlana
Cemex Polska otrzymał Złoty Laur Konsumenta. Firma...
18.09.2023 | Chemia budowlana
Cemex Polska wprowadza do sprzedaży, produkowane w...
16.08.2023 | Chemia budowlana
Cemex Polska podejmuje liczne inicjatywy wspierające zachowanie...
26.07.2023 | Chemia budowlana
Cemex jest zaangażowany w realizację światowych działań...