Jak uczynić pracę operatora łatwiejszą i bezpieczniejszą

Balansery, zwane inaczej (nie przez przypadek!) odciążnikami, to urządzenia, których głównym zadaniem jest niwelowanie ciężaru narzędzia, jakiego używa operator, a więc – odciążenie go i usprawnienie codziennej pracy. Są one najczęściej podwieszane do przeznaczonych do tego celu wysięgników lub innych elementów konstrukcyjnych. W znacznym stopniu zwiększają bezpieczeństwo operatora, ułatwiając przy tym wykonywane zadanie i redukując negatywny wpływ długotrwałej obsługi narzędzi ręcznych. Stosuje się je m. in. na ręcznych liniach montażowych i serwisowych. Różne rodzaje balanserów produkcji włoskiej marki TECNA znajdziemy w ofercie sklepu gravitas.pl.

Jak wybrać właściwy balanser?

Na początek nieco teorii. Decydując się na konkretny rodzaj balansera, trzeba wcześniej odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które sprawią, że wybrany produkt będzie dobrze spełniać swoje zadania. Należy kierować się kilkoma parametrami wybranego rozwiązania, w tym: udźwigiem, długością i rodzajem linki, materiałem, z jakiego wykonana jest obudowa i rodzajem haka. Balansery objęte ofertą sklepu gravitas.pl mają udźwig od 0,2 do nawet 180 kg. Mniejszy udźwig oznacza mniejszy zakres równoważonej wagi i możliwości regulacji, a więc urządzenie o udźwigu rzędu 1–3 kg będzie charakteryzować się zakresem udźwigu ok. 1 kg.

Balansery o bardzo dużym udźwigu (do 180 kg) mają zakres ok. 20 kg. Długość linki dostępnych urządzeń może sięgać od 1,6 m do 3 m. Najczęściej stosuje się linki nierdzewne, co pozwala na wykorzystanie ich w przemyśle spożywczym. Niektóre balansery wyposażone są w mechanizm umożliwiający blokadę linki w dowolnym położeniu. Obudowy wykonane są zwykle z tworzywa sztucznego lub metalu (aluminium lub stal).

fot. Reach

O czym pamiętać?

Kierując się chęcią uzyskania płynniejszego sposobu nastawienia wagi oraz wolnego powrotu urządzenia, przy wyborze balanserów z bogatej oferty sklepu gravitas.pl należy upewnić się, czy nastaw nie jest zbyt duży. Balansery pracują w pozycji góra-dół, a mechanizm odśrodkowy chroni urządzenie przed zbyt szybkim spadaniem. Zewnętrzne elementy metalowe wymagają smarowania smarami, które nie zawierają kwasów. Balansery o zakresie do 60 kg wyposażone są w hamulec blokujący linę. Jeśli operator porusza narzędziem podwieszonym do balansera w różnych kierunkach, konieczne jest zastosowanie specjalnego haka obrotowego zapobiegającego skręcaniu się linki.

Balansery TECNA – do różnych ciężarów, do różnych potrzeb

Włoskie balansery sprężynowe produkcji TECNA dostępne w ofercie sklepu gravitas.pl służą do redukcji negatywnego wpływu wielogodzinnej pracy z użyciem narzędzi ręcznych na liniach montażowych i serwisowych. Siła równoważąca magazynowana jest w nawiniętej sprężynie w kierunku przeciwnym do siły ciążenia. W przemyśle stosuje się je do pozycjonowania węży zasilających w surowiec, ustawiania odciągów, napinania przewodów, redukcji ciężaru włazów, bram segmentowych, rolet i klap.

Balansery linkowe serii Tecna 9300-9303 używane są do podwieszania urządzeń pneumatycznych, elektrycznych i hydraulicznych, ułatwiając i przyśpieszając ich obsługę. Niwelując siłę ciężaru podwieszonego urządzenia, pozwalają na manewrowanie nim w pionie. Ich cechy charakterystyczne to udźwig rzędu 0,4 – 1 kg, wytrzymała konstrukcja nylonowego korpusu, linka z nierdzewnej stali, regulacja udźwigu, ogranicznik skoku i pomocnicze zawieszenie bezpieczeństwa.

fot. Reach

Urządzenia serii Tecna 9311-9313 wyposażone są natomiast w korpus z aluminium, a siła równoważąca generowana jest za pomocą sprężyny bębnowej. Wykorzystuje się je na stacjonarnych stanowiskach pracy, mogą też być stosowane w strefach zagrożonych wybuchem gazu. Seria Tecna 9336-9340 obejmuje balansery linkowe i sprężynowe o udźwigu 8 – 10 kg posiadające obudowę wykonaną z odlewu aluminium. Precyzyjna regulacja pozwala dostosować siłę równoważącą do masy narzędzia w przedziale od 2 – 14 kg, a urządzenie dodatkowo zabezpieczone jest przed upuszczeniem ładunku na skutek pęknięcia sprężyny.

fot. Reach

W skład serii Tecna 9451-9456 wchodzą balansery linkowe służące do równoważenia ciężaru przy pracach z ciężkimi narzędziami o masie od 100 do 180 kg. Opcjonalnie możliwość nożnej kontroli blokady. Posiadają żebrowaną, uszczelnioną, podwójną konstrukcję monoblokową z aluminium, wyposażone są w kabel kontrolny i zabezpieczenie odśrodkowe. W ich przypadku niezwykle korzystnym rozwiązaniem jest możliwość zatrzymania ładunku na dowolnej wysokości.

fot. Reach

Wybór odpowiedniego balansera zależy od kilku różnych czynników. Obok parametrów urządzenia (udźwig, długość i rodzaj linki, materiał obudowy) należy zwrócić uwagę na środowisko, w jakim urządzenie będzie funkcjonować. Niezwykle istotne są mechanizmy zabezpieczające danego modelu, ponieważ jakakolwiek awaria może przynieść zagrożenie dla zawieszonego narzędzia, a przede wszystkim dla obsługującego je człowieka. W tym przypadku bardzo ważna jest pomoc zaangażowanego i profesjonalnego doradcy. Dostępne w ofercie sklepu gravitas.pl balansery linkowe marki Tecna zapewniają duży komfort pracy oraz całkowite bezpieczeństwo operatorów. Klienci sklepu mogą liczyć na indywidualne i nieszablonowe podejście, które pozwoli na spełnienie nawet najbardziej wymagających oczekiwań.


Data publikacji: 2020-01-30

Podobne technologie i poradniki


21.04.2022 | Podnośniki
Riwal został członkiem wspierającym International Powered Access...
10.02.2022 | Drabiny
Historia marki Faraone sięga roku 1969. Na...
11.03.2019 | Podnośniki
Marzec 2019 – Riwal, lider w branży...