Rośnie popularność adaptacji budynków zabytkowych, mają one służyć jako dodatkowa atrakcja dla zwiedzających dany teren czy być pod wynajem. Należy jednak pamiętać, że posiadanie zabytkowej nieruchomości wiąże się z obowiązkami wobec właściciela obiektu. Jego powinnością jest odpowiednie gospodarowanie nieruchomością oraz spełnianie wymogów, które są weryfikowane przez konserwatora zabytków. Odpowiednie dbanie oraz użytkowanie nieruchomości o charakterze zabytkowej niekoniecznie może okazać się łatwe i komfortowe.

Klimatyzacja monoblok jako recepta na zabytki

Wiele osób skarży się na zbyt wysokie temperatury latem, co sprawia, że użytkowanie takiej przestrzeni staje się mało dogodne oraz uciążliwe. Dlatego, aby podwyższyć komfort przebywania w luksusowym wnętrzu, większość właścicieli decyduje się na montaż klimatyzacji, jednak okazuje się, że konserwator zabytków nie wydaje na to zgody. Dlaczego tak się dzieje? Znaczna część klimatyzacji posiada jednostkę zewnętrzną, co powoduje, że nieruchomość jest szpecona i traci swoje unikalne znaczenie, dodatkowo istnieje ryzyko uszkodzenia oraz zniszczenia elewacji. Co zatem można z tym zrobić, jeśli istnieje potrzeba zmodernizowania budynku, który widnieje w rejestrze zabytków? Otóż jest na to rozwiązanie, a mianowicie klimatyzacja monoblok, jak działa i jak montowane jest urządzenie?

fot. Ecoventeam 

Klimatyzacja monoblok jest montowana w ścianie poprzez wykonanie jedynie dwóch otworów, na które nakładana jest kratka wentylacyjna (na czerpnie i wyrzutnie). Klimatyzacja nie posiada jednostki zewnętrznej (monoblok), dzięki czemu montaż jej nie wymaga żadnych zgód administracyjnych, uprawnień F-GAZ ani co istotne zgody konserwatora. A co w przypadku jeśli nie posiadasz zabytku a kamienica, w której mieszkasz, jest wpisana do rejestru budynków zabytkowych? Klimatyzacja monoblok również w tym przypadku sprawdzi się doskonale, ponieważ klimatyzacja UNICO nie wymaga konieczności występowania o wniosek o pozwolenie. Montaż jest całkowicie bezinwazyjny. Dodatkowo brak jednostki zewnętrznej (monoblok) sprawia, że klimatyzacja wygląda na estetycznie spojoną z budynkiem, co sprawia, że spełnia ona wymogi narzucone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (art. 3 pkt 7 Ustawy prawo budowlane).

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej (monoblok) zalety:

fot. Ecoventeam 

• Estetyczny wygląd
• Prosty montaż – wystarczą dwa otwory
• Klasa energetyczna A / A+
• Materiały użyte do produkcji urządzeń UNICO pochodzą z recyklingu
• Możliwość instalacji na powierzchni szklanej
• Oszczędność energii do 30%
• Brak jednostki zewnętrznej
• Sterowanie za pomocą Wi-fi lub aplikacji
• Funkcja grzania


Data publikacji: 2023-05-19

Podobne technologie i poradniki


„O gustach się nie rozmawia” – mawiają....
Wśród wielu osób wciąż panuje przekonanie, że...
Wentylacja idealnie wkomponowana w ścianę czy w...
W obliczu stale rosnących wymagań dotyczących jakości...
Rusza jesienna trasa Lindab RoadShow! Auto pokazowe...
Japoński producent prezentuje nowy, interesujący projekt, który...
Ponad 6 tysięcy przejechanych kilometrów, 11 odwiedzonych...
Rozmowa z Piotrem Wolakiem, Prezesem Zarządu Lindab...
Trudności z koncentracją, bóle głowy, kaszel, nudności...