Sprzęt skradziony w Norwegii odnaleziony w Polsce

Firma Rønningen Maskin AS odzyskała zagęszczarkę tydzień po tym, jak została ona skradziona z magazynu w Årnes. Maszyna została odnaleziona na terenie Polski przy pomocy urządzenia ABAX.

15 października w miejscowości Årnes na południu Norwegii skradziono zagęszczarkę. Sprzęt został wywieziony przez złodziei z placu budowy firmy Rønningen Maskin AS pod osłoną nocy. Kradzież zgłoszono norweskiej policji, jednak ta uznała poszukiwania za bezcelowe.
– „Opierając się na doświadczeniach własnych i innych, znanych mi firm, nie sądziłem, że uda nam się odzyskać zagęszczarkę”, mówi Håkon Rønningen z firmy Rønningen Maskin AS.
Wartość maszyny opiewała na kwotę 70 000 NOK, dlatego właściciel postanowił się nie poddawać i poprosił o pomoc firmę ABAX, której system do monitorowania sprzętu był zamontowany na zagęszczarce.

Trasa ucieczki złodziei
Dzięki technologii GPS i GSM, firma ABAX zlokalizowała zaginiony sprzęt na trasie do Szwecji, w okolicach Finnskogen. Złodzieje kierowali się do portu Ystad, skąd przedostali się drogą morską do Świnoujścia. Ze Świnoujścia zagęszczarka została przetransportowana drogą lądową do Słupska.
Na miejscu firma ABAX połączyła siły z prywatną agencją detektywistyczną w celu dokładnego zlokalizowania sprzętu. Niestety samochód ciężarowy przewożący skradzione mienie wjechał na ogrodzony teren prywatny, na który poszukujący nie zdołali się dostać. Tam zagęszczarka została przeładowana do innej ciężarówki, która ruszyła na południe Polski, jak udało się ustalić na podstawie sygnału GSM. Poszukiwania nadal trwały.
Około południa 23 października w okolicach Wadowic zagęszczarka została wyładowana z pojazdu ciężarowego, co umożliwiło odzyskanie wcześniej zakłócanego sygnału GPS. Dzięki precyzyjnej lokalizacji na mapie, udało się bez problemu ustalić dokładne miejsce przetrzymywania sprzętu. Policja dotarła pod wskazany adres po upływie około pół godziny i zatrzymała sprawców oraz zabezpieczyła skradzione mienie.
– „Pomimo tego, że sprzęt został wywieziony z kraju, udało nam się go odzyskać dzięki fantastycznym wysiłkom ze strony ABAX”, uśmiecha się szczęśliwie Håkon Rønningen.

Bezradność policji kontra nowoczesne technologie
W wywiadzie Håkon Rønningen zwrócił uwagę, że w tym samym czasie w okolicy Årnes miało miejsce kilka podobnych incydentów. Tej samej nocy doszło również do innych kradzieży, a wszystko wskazuje na to, że wydarzenia są ze sobą powiązane. Niestety norweska policja nie ma środków, które pomogłyby w poszukiwaniach sprawców takich zdarzeń i najczęściej śledztwa są umarzane.
-„Rok temu również ukradziono nam sprzęt. Niestety nie posiadaliśmy wówczas żadnego systemu do monitorowania i lokalizacji zasobów, a skradzionych przedmiotów nie udało się odzyskać. To skłoniło nas do zainstalowania modułów śledzących na naszych maszynach, co okazało się świetną inwestycją”, mówi Rønningen.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, sprawę udało się zakończyć szybko i z ogromnym sukcesem, a skradziona zagęszczarka trafiła z powrotem do Rønningen Maskin AS.

O ABAX
ABAX to norweska firma telematyczna, wiodący europejski producent i dostawca elektronicznej ewidencji przebiegu pojazdów, systemów monitorowania pojazdów opartych o GPS, technologii kontrolowania maszyn i urządzeń oraz oprogramowania do zarządzania projektami.
Więcej informacji o ABAX Poland: www.abax.net.pl


Data publikacji: 2018-11-22

Podobne technologie i poradniki


Potencjał możliwości telematycznych możliwych do zastosowania w...
Od pierwszego stycznia 2022 roku ABAX przenosi...
ABAX rozwija swoje rozwiązania telematyczne. Dla kogo...
Liderzy rynku łączą siły, aby zapewnić klientom...
Dzięki interaktywnemu pulpitowi lokalizatora GPS łatwiej uzyskasz...
Czy wiedziałeś, że istnieje łatwy sposób, aby...
Morten Strand, Dyrektor Generalny ABAX oraz Tom...