Pomysł na ściankę działową w pokoju bez wysiłku i tanio

Nowa odsłona płyt GK do suchej zabudowy – odkryj możliwości

Jeśli cenisz otwarte przestrzenie w swoim domu, ale z jakichś względów potrzebujesz czasowego wydzielenia stref i podziału większej przestrzeni na mniejsze, polecamy nowoczesną zabudowę z prefabrykowanych formatek GK. Dlaczego płyty kartonowo-gipsowe to wciąż świetny pomysł na ściankę działową w pokoju? I jak sprawić, by nowa przestrzeń była funkcjonalna, a jednocześnie tworzyła atrakcyjny element aranżacji wnętrza? Podpowiadamy!

Pomysł na ściankę działową w pokoju – różnorodne warianty zabudowy

Decydując się na postawienie ścianki działowej w pokoju, mamy wiele opcji. W zależności od potrzeb inwestycji, wizji aranżacji, budżetu i metrażu pomieszczenia wybrać możemy różne technologie. Tradycyjne ściany murowane, nowoczesne zabudowy aluminiowo- szklane, lamele drewniane, drzwi przesuwne, własne kompozycje z regałów, mebli, zasłon, europalet lub roślin pnących, czy też ścianki z płyt gipsowo-kartonowych. To rozwiązanie od lat sprawdza się wtedy, gdy chcemy prace wykonać szybko, w korzystnej cenie, bez angażowania całej załogi monterów, z zachowaniem bezpieczeństwa konstrukcji domu i prostego demontażu, gdy ścianka przestanie być nam potrzebna. Z takiego pomysłu na ściankę działową w pokoju skorzystamy jeszcze bardziej, wybierając nowoczesną technologię prefabrykowanych i frezowanych kształtek GK. Dlaczego?

Zalety gotowych elementów z płyt GK w skrócie

• Mocne i sztywne elementy, które zapewnią bezpieczne oraz stabilne ścianki oraz intymność i izolację akustyczną przy zastosowaniu między warstwami wełny mineralnej.
• Zdecydowanie szybszy czas budowy ścianek niż przy tradycyjnej płycie GK.
• Frezowanie eliminuje pracochłonne zakładanie narożników i półnarożników.
• Elementy docięte i sklejone wedle wytycznych projektowych do bezpośredniej instalacji.
• Czysty i suchy montaż oraz demontaż.
• Dokładność wymiarowa i oszczędność materiałów.
• Elastyczność formy do kształtowania zabudowy (zginanie, łączenie).
• Możliwość ukrycia elementów instalacji, dodania gustownego oświetlenia LED.

5 nowoczesnych pomysłów na ściankę działową w pokoju z frezowanymi formatkami GK

Ścianki ażurowe – lekko i świetliście

Jeśli w danym pokoju mamy tylko jedno okno i nie chcemy tracić światła w pomieszczeniu po jego podziale, sucha zabudowa z prefabrykowanych płyt GK daje nam możliwość zabudowy ażurowej. Zachowujemy prześwity, nadajemy całej konstrukcji lekkości, a dodatkowa gra światłem i cieniem może wnieść do podzielonego wnętrza nowy wymiar aranżacyjny. Odpowiednia kompozycja oświetlenia samoistnie tworzy przestrzeń, buduje nastrój, wspomaga nas w codziennych pracach i zadaniach.

fot. FORMGIPS

Ścianka jako regał – ergonomicznie

Zabudowa GK w formie regałów, półek lub mebli to pomysł na ściankę działową w pokoju z małym metrażem. W ten sposób, budując nowy element, nie tylko nie tracimy cennej przestrzeni, ale wręcz zyskujemy nową i dodatkowo porządkujemy wnętrze. Z prefabrykowanymi formatkami na wymiar tworzyć możemy całe meblościanki, zabudowy pod telewizor, wnęki dekoracyjne lub funkcjonalne. To prosty i korzystny cenowo sposób na 2w1 – zabudowę z podziałem wnętrza.

Ścianka dekoracyjna – gdy liczy się design

Gotowe formatki z płyt GK pozwalają tworzyć obudowy o różnorodnych kształtach. Elastyczność materiału w projektowaniu sprawia, że atrakcyjnym pomysłem na ściankę działową w pokoju może być także finezyjnie wygięta forma geometryczna, która zdynamizuje wnętrze. Mocny akcent wizualny z jednej strony w zdecydowany sposób zaznacza podział danej przestrzeni, a z drugiej przykuwa uwagę domowników czy gości, burząc nudę tradycyjnej zabudowy.

fot. FORMGIPS

Półścianki i ścianki ¾ – niepełne zabudowy

Gdy przy dzieleniu przestrzeni zależy nam przede wszystkim na czasie i zachowaniu jak największej jasności całego pomieszczenia, postawmy na częściową zabudowę. W tej roli prefabrykowane formatki GK również sprawdzą się wyśmienicie. Szybki i prosty montaż elementów dociętych na wymiar – bez prac mokrych i konieczności czasochłonnego wtapiania i szpachlowania narożników – sprawia, że uzyskamy potrzebny efekt bez wznoszenia pełnych ścian, czy to pod względem wysokości, czy też szerokości pokoju.

Ścianka klasyczna – pełna zabudowa

To najbardziej znany i tradycyjny pomysł na ściankę działową w pokoju z wykorzystaniem płyt GK. Zapewnia maksymalne rozdzielenie powierzchni, czasem kosztem mniejszej jasności pomieszczenia. W pierwszej kolejności niezbędna jest instalacja pionowych profili aluminiowych do podłogi, sufitu i ścian. Na nie nakłada się panele z płyt i w kolejnym kroku decyduje o sposobie wykończenia – samo szpachlowanie, malowanie, tapetowanie. W przypadku pełnej zabudowy konieczne może być także zaprojektowanie przestrzeni na drzwi.

Jak zamówić gotowe formatki GK pod zabudowę?

Jednym z czołowych producentów prefabrykatów GK do zastosowania w aranżacji wnętrz jest firma FormGips. Ponad 20 lat doświadczenia marki sprawia, że mamy gwarancję otrzymania komponentów wysokiej jakości, wykonanych precyzyjnie i na wymiar, spełniających wymogi norm budowlanych. Szczegółowy przegląd wszystkich dostępnych na zamówienie formatek GK producenta, które mogą stanowić ciekawy pomysł na ściankę działową w pokoju i nie tylko znajdziemy w na stronie www.formgips.pl.


Data publikacji: 2022-11-13

Podobne technologie i poradniki


Rok 2024 przynosi rewolucję w aranżacji wnętrz,...
Marzeniem każdego z nas jest mieć miejsce,...
Salon jest sercem każdego domu – to...
Cemex Polska został partnerem wystawy pt. Kolor...
Wnętrza w stylu glamour emanują luksusem, elegancją...
Tegoroczna edycja konkursu Geberit „Projekt Łazienki 2023”...
Mieszkanie na ostatnim piętrze nowoczesnego apartamentowca przy...
Postaw na dekoracyjne i funkcjonalne osłony z...
Jeśli chcesz nadać pomieszczeniom wrażenie przestronności, warto...
Sprawdź, jak prefabrykowane formatki GK ułatwiają tworzenie...