Gotowy narożnik z płyty gipsowej – mniej pracy, lepszy efekt

Sprawdź, jak prefabrykowane formatki GK ułatwiają tworzenie zabudowy

Poznaj znaną technologię w nowej odsłonie, dzięki której ograniczysz znacznie prace mokre przy wykańczaniu narożnika, przyspieszysz cały proces budowy lub remontu i zapewnisz bezpieczeństwo użytkownikom danej przestrzeni. Gotowy narożnik z płyty gipsowej to więcej wygody w pracach budowlanych i zachwycający efekt wizualny tworzonej aranżacji. Co jeszcze warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Narożniki z tradycyjnej płyty GK – dlaczego należy je wykończyć?

Płyty kartonowo-gipsowe do suchej zabudowy cenimy za uniwersalność ich zastosowań, łatwy montaż, korzystną cenę i elastyczność w sposobie ich wykończenia. Sprawdzają się jako elementy podwieszanego sufitu, konstrukcje do efektownego montażu oświetlenia, ścianki działowe, zabudowy wnętrz i wyposażenia oraz wszelkiego rodzaju maskownice lub wnęki. Właśnie w tej funkcji stosujemy powszechnie narożnik z płyty gipsowej. Aby jednak należycie spełniał swoją funkcję, konieczne jest jego odpowiednie wzmocnienie aluminiowymi kątownikami lub taśmą. Uzyskujemy w ten sposób wizualny efekt gładkiego prostego rogu, a także zabezpieczamy miejsca szczególnie narażone na pęknięcie płyty i obicia. Gotowy narożnik z płyty gipsowej sprawdzi się w tej roli lepiej, gdyż przyspieszy pracę, ograniczając żmudny i pracochłonny etap prac mokrych.

Gotowy narożnik z płyty gipsowej – co zyskujesz?

Prefabrykowane narożniki to gotowe elementy, które frezuje się i docina na etapie produkcji, dzięki czemu od ręki zamontujesz je w wybranym miejscu. Kształtki pozwalają na uzyskanie dowolnie wygiętej formy, którą można zabudować niemal każdy element w pomieszczeniu. W prefabrykowanych narożnikach nie trzeba osadzać ani szpachlować i szlifować metalowych kątowników. Po montażu, bez oczekiwania na wyschniecie elementów, od razu przystępujemy do wykończenia. Niwelujemy zatem 2/3 prac niezbędnych przy tradycyjnych zabudowach narożnych wykonywanych z płyty GK.

fot. FORMGIPS

Sprawdź przykładowy gotowy narożnik z płyty gipsowej z oferty FormGips

Prefabrykowane narożniki GK – zalety w skrócie

Atutem prefabrykowanych form jest generowanie oszczędności na wielu polach – od finansów po czas. Podsumujmy najważniejsze zalety systemu.

• Nowoczesna technologia, która pozwala architektom projektować formy bez ograniczeń.
• Skomplikowane lub niestandardowe kształty do zabudowy nie stanowią problemu.
• Mniej obliczeń projektowych, detali konstrukcyjnych, mniej pozycji w kosztorysie.
• Niwelacja błędów projektowych i wykonawczych, deformacji powierzchni czy wykończenia.
• Minimalizacja odpadów produkcyjnych.
• Wykonawca zabudowy nie musi samodzielnie wycinać elementów, dopasowywać do siebie i uważnie montować, aby stworzyć harmonijną całość.
• Każdorazowo możemy liczyć na solidnie wykonaną instalację o równej i gładkiej powierzchni.
• Łatwiejsza niż w przypadku tradycyjnej zabudowy GK naprawa elementów w razie uszkodzeń.

Jak powstają prefabrykowane narożniki?

W procesie produkcji bazowy element gotowego narożnika z płyty gipsowej jest frezowany z milimetrową dokładnością. Wycięcie trójkątnego rowka wzdłuż płyty pozwala zagiąć ją do dowolnego kąta. W ten sposób otrzymujemy element o przekroju litery L (kątownik) z krawędzią zabezpieczoną warstwą papieru. Elastyczność technologii umożliwia łączenie kilku nacięć o różnych kształtach oraz nacinanie płyty z obu stron, co daje nieograniczone możliwości tworzenia elementów. Na dalszym etapie produkt może być dodatkowo sklejany, by płyty miały idealnie zachowane kąty zagięcia. Wszystkie wymiary są dostosowane do wymogów projektowych, by zminimalizować prace związane z docinaniem na budowie.

fot. FORMGIPS

Montaż krok po kroku

Gotowy narożnik z płyty gipsowej montujesz za pomocą odpowiednich wkrętów bezpośrednio do aluminiowych profili stanowiących konstrukcję zabudowywanej ściany. W kolejnym kroku szpachlujesz miejsca po montażu wkrętów. Ewentualne punkty łączenia gotowych narożników wcześniej zabezpieczasz poprzez wtopienie taśmy. Po wyschnięciu, malujesz, tapetujesz lub wykańczacz ścianę w inny sposób. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w przestrzeniach użytkowych wielu branż, jak i biurach czy domach. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest stabilne i estetyczne zabezpieczenie i ukrycie rur, okablowania, instalacji, wentylacji, czy ciekawa ekspozycja oświetlenia.

Jak złożyć zamówienie w FormGips na gotowe narożniki z płyty gipsowej?

FormGips to doświadczony producent frezowanych prefabrykatów GK z ponad 20-letnim stażem. Na podstawie dostarczonego przez inwestora lub architekta projektu, eksperci pomagają w doborze najkorzystniejszych rozwiązań – od całych systemów zabudowy po elementy takie jak gotowy narożnik z płyty gipsowej. Jak to działa?

• Wybierasz rodzaj płyty: standardowa, ognioodporna, impregnowana, varioboard.
• Wybierasz odpowiedni do zabudowy kształt elementu z katalogu 
• Podajesz ilość niezbędnych płyt i kształtów i dokładne wymiary, których potrzebujesz.
• FormGips kompletuje zamówienie i dostarcza w najszybszym terminie.

fot. FORMGIPS

Chcesz wiedzieć więcej o prefabrykatach GK? Zapoznaj się ze szczegółową ofertą producenta na stronie www.formgips.pl.


Data publikacji: 2022-11-13

Podobne technologie i poradniki


Marzeniem każdego z nas jest mieć miejsce,...
Salon jest sercem każdego domu – to...
Cemex Polska został partnerem wystawy pt. Kolor...
Wnętrza w stylu glamour emanują luksusem, elegancją...
Tegoroczna edycja konkursu Geberit „Projekt Łazienki 2023”...
Mieszkanie na ostatnim piętrze nowoczesnego apartamentowca przy...
Postaw na dekoracyjne i funkcjonalne osłony z...
Jeśli chcesz nadać pomieszczeniom wrażenie przestronności, warto...