Stwórz estetyczne zabudowy instalacji z FormGips

Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na dekoracyjne osłony na rury, który oszczędzi Ci wiele czasu i żmudnej pracy wykończeniowej, wypróbuj gotowe formatki z płyty gipsowo-kartonowej. Zalety suchej zabudowy z płyt GK znane są od lat. W przypadku prefabrykatów atutów jest więcej, bo otrzymujesz wyprofilowane i gotowe do montażu elementy pod konkretny cel. Jak wykorzystać je do maskowania rur lub instalacji? Podpowiadamy.

Dekoracyjne, funkcjonalne, atrakcyjne cenowo – zalety prefabrykowanych kształtek z płyt GK

Estetyka i funkcjonalność w aranżacji wnętrz to połączenie, które wciąż jest na topie. Branża budowlana nieustannie unowocześnia technologie, by usprawnić pracę, minimalizować odpady materiałowe i generować oszczędności kosztów dla inwestora oraz czasu pracy ekipy. Wszystkie te atuty znajdziemy w prefabrykatach kartonowo-gipsowych, stosowanych powszechnie w roli dekoracyjnych osłon na rury. Dlaczego warto?

• Wśród gotowych frezowanych komponentów bez trudu znajdziemy rozwiązania opracowane specjalnie do zabudowy instalacji. I to tych prowadzonych w poziomie, jak i w pionie.
• Gładkie powierzchnie formatek dają niemal nieograniczone pole popisu do estetycznego i dekoracyjnego wykończenia zabudowy pod względem koloru, rodzaju powłoki (farba, tynk), wzorów, a nawet wbudowania dodatkowych elementów jak oświetlenie LED.
• Prefabrykowane kształtki GK są lekkim i cienkim materiałem, który nie wpłynie znacząco na zmniejszenie powierzchni pomieszczenia.
• Jeśli zdecydujemy się na zmianę aranżacji lub konieczny będzie remont instalacji, w łatwy sposób zdemontujemy elementy z płyty GK – bez kucia, kurzu i ciężkiego sprzętu.
• To elementy suchej zabudowy, czyli czeka nas czysta, schludna i szybka praca montażowa.
• Z obudową GK zmieścimy się w wąskich przestrzeniach, jak piony kanalizacyjne, a także uporządkujemy obszar piętrzących się instalacji wokół podłóg czy pod sufitami.

fot. FORMGIPS

Dekoracyjne osłony na rury – jak wykonać?

Montaż dekoracyjnych osłon na rury z płyt gipsowo-kartonowych zrealizujemy w kilku prostych krokach, które można podzielić na trzy zasadnicze etapy.

Prace wstępne – wybór materiałów

Z uwagi na fakt, że najczęściej zabudowujemy rury w pomieszczeniach o dużej wilgotności, narażonych na działanie temperatury, pamiętajmy o wyborze do zabudowy wariantu płyt GK z impregnacją hydrofobową. Wyróżnia je kolor płyty – zielony oraz odpowiednie symbole w opisie – H2 (dawniej GKBi). Drugi ważny aspekt, to dobór odpowiednich kształtów formatek oraz określenie dokładnych wymiarów płyt do konkretnej instalacji rur czy przewodów. Najczęściej stosujemy tu typ korytkowy U-kształtny lub typ narożnikowy L-kształtny. Oba maskują szpecące elementy wnętrza w estetyczny i funkcjonalny sposób. Ale możemy pokusić się także o zabudowę po łuku czy bardziej fantazyjne wzory geometryczne.

fot. FORMGIPS

Prace montażowe

Gotowe frezowane formatki GK montujemy przy pomocy blachowkrętów na uprzednio przygotowanych stalowych profilach UD zamocowanych do ściany. Miejsca styku kształtek oraz punkty mocowania pokrywamy masą szpachlową i taśmą do płyt GK. Po wyschnięciu punktów styku szpachlujemy i wyrównujemy całą zabudowę. Dzięki temu otrzymamy równą i gładką powierzchnię, gotową do stworzenia dekoracyjnej osłony na rury, która będzie komponować się z wystrojem wnętrza. Dzięki frezowaniu oszczędzamy czas na żmudne tworzenie narożników.

Prace wykończeniowe – dekoracja

W zależności od preferencji estetycznych i stylistyki wnętrza, w której wykonaliśmy zabudowę, prefabrykowane kształtki GK można pokryć zarówno farbami różnego typu (np. emulsyjne, arylowe) i koloru, tynkami cienkowarstwowymi, a nawet tapetami. Uniwersalność w wykończeniu to duży atut płyt GK w tworzeniu elementów zabudowy. Przyjrzyjmy się zatem konkretnym rozwiązaniom oferowanym przez jednego z czołowych producentów kształtek GK firmy FormGips.

fot. FORMGIPS

Rozwiązania FormGips do każdego typu obiektów

FormGips od ponad 20 lat dostarcza przedstawicielom branży budowlanej prefabrykowane frezowane komponenty z płyt GK. W bogatym katalogu wzorów, oprócz pomysłów na dekoracyjne osłony na rury, znajdziemy także formatki umożliwiające budowę sufitów podwieszanych, oświetlenia ledowego, zabudowę karniszy czy też elementy do zabudowy ścian (wnęki, meble, półki). Przykładowe rozwiązania FormGips dedykowane do osłony rur i tras kablowych w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, biurach, obiektach administracyjnych czy handlowych to:

Narożnik V-1

Prefabrykowany element w formie klasycznego narożnika w kształcie litery L, szczególnie przydatny do zabudowy poziomej rur prowadzonych wszerz ścian lub sufitów.

fot. FORMGIPS

Korytko V-7

Forma kartonowo-gipsowa w kształcie litery U, idealna do osłony pionów wodno-kanalizacyjnych lub rur c.o. biegnących wzdłuż wewnętrznych ścian budynków.

fot. FORMGIPS

Podejmując współpracę z polskim producentem dekoracyjnych osłon na rury z prefabrykatów GK FormGips, możemy liczyć na:

• precyzję i powtarzalność elementów,
• szybką realizację zamówienia,
• formatki wykonane na wymiar zgodnie z projektem,
• materiał spełniający wymogi nrom budowlanych do danego zastosowania.

Szczegółowa oferta formatek producenta dostępna jest na stronie www.formgips.pl.


Data publikacji: 2022-11-13

Podobne technologie i poradniki


Marzeniem każdego z nas jest mieć miejsce,...
Salon jest sercem każdego domu – to...
Cemex Polska został partnerem wystawy pt. Kolor...
Wnętrza w stylu glamour emanują luksusem, elegancją...
Tegoroczna edycja konkursu Geberit „Projekt Łazienki 2023”...
Mieszkanie na ostatnim piętrze nowoczesnego apartamentowca przy...
Postaw na dekoracyjne i funkcjonalne osłony z...
Jeśli chcesz nadać pomieszczeniom wrażenie przestronności, warto...
Sprawdź, jak prefabrykowane formatki GK ułatwiają tworzenie...