Zachowanie wysokiego poziomu ergonomii staje się priorytetową kwestią przy aranżowaniu pomieszczenia, z którego przyjdzie korzystać osobom mającym problemy z poruszaniem się. Szczególne znaczenie ma to w przypadku czynności higienicznych wykonywanych w łazience. Jak urządzić wnętrze dopasowane do potrzeb seniorów?

O tym, jak istotne jest wdrażanie rozwiązań, które zagwarantują wygodę i swobodę samodzielnego funkcjonowania osobom starszym, świadczy szereg inicjatyw, mających na celu uświadamianie ich potrzeb. Ustanowiony przez ONZ na 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych czy obchodzony 20 października Europejski Dzień Seniora – to tylko niektóre z okazji, przypominających o rozwiązaniach zapewniających komfort przedstawicielom tej grupy – zarówno w przestrzeni domowej, jak i publicznej. O ile jednak obiekty ogólnodostępne są zwyczajowo wyposażone w rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z chorobami układu ruchu, o tyle w prywatnych mieszkaniach często mogą napotykać się oni na bariery architektoniczne. Jak zaaranżować łazienkowe wnętrze, by gwarantowało bezpieczeństwo i wygodę?

Komfort bez progów
Podstawową kwestią, o którą należy zadbać, aranżując strefę natryskową jest optymalna ilość miejsca, ułatwiająca zarówno wygodne przygotowanie się do kąpieli, jak i sprawne przeprowadzenie czynności higienicznych w kabinie. Drzwi powinny być na tyle szerokie, by umożliwiały swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim lub przejście przy pomocy chodzika. Warto także, by wnętrze było na tyle przestronne, by z łatwością pomieściło siedzisko, ułatwiające zachowanie równowagi podczas mycia.
– W łazienkach, w których priorytetem jest wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu, zastosowanie znajdują kabiny typu walk-in, czyli warianty pozbawione brodzika i progów utrudniających swobodne wejście i wyjście – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform – Otwarta konstrukcja zapewnia komfort poruszania się, a odpowiednio wyprofilowana posadzka eliminuje ryzyko zachlapania podłogi.
Aby dodatkowo ułatwić zachowanie równowagi, warto zastanowić się nad wyposażeniem kabiny w specjalne uchwyty ścienne.

Kąpiel w pełni bezpieczna
W przypadku chęci wyposażenia wnętrza w wannę, warto wybrać model z wygodnym siedziskiem ułatwiającym przeprowadzenie zabiegów higienicznych. Takie rozwiązanie wyeliminuje ryzyko utraty równowagi i upadku. Aby ułatwić wejście i wyjście, możemy zamontować dodatkowy uchwyt ścienny. Aranżując tę strefę, warto pamiętać, że uzupełniona o dodatkowe elementy, takie jak natrysk przesuwny i parawan, z powodzeniem może stanowić także funkcjonalną alternatywę dla kabiny prysznicowej.

Leki i akcesoria pod ręką
By ułatwić samodzielne funkcjonowanie osobom starszym, warto tak zaplanować przestrzeń, by zagwarantować im wygodny dostęp do najpotrzebniejszych elementów – takich jak leki, środki pielęgnacji czy kosmetyki. Jednocześnie, należy pamiętać, aby ulokowanie szafek znajdowało się w bezpośrednim zasięgu ręki, dzięki czemu domownik nie będzie zmuszony do schylania się.
– Rozwiązaniem polecanym do tego typu wnętrz są szafki przeznaczone do montażu bezpośrednio nad umywalką, których fronty pokryte są taflą lustra – tłumaczy Katarzyna Choniawko – Umożliwiają one przechowywanie potrzebnych akcesoriów w najbardziej dogodnym miejscu. W zależności od preferencji, możemy wybrać modele pojedyncze lub takie, które są wyposażone nawet w sześć osobnych półek.
Ciekawym sprzętem, ułatwiającym porządkowanie przestrzeni, jest także ruchomy przybornik – szafka wyposażona w kółka, umożliwiające dowolną zmianę jej umiejscowienia. Wybierając meble, warto zweryfikować, czy modele są wykonane z odpornych na wilgoć materiałów. W warunkach typowych dla łazienkowych wnętrz dobrze sprawdzają się warianty wykonane z płyt MDF pokrytych akrylem.

Dofinansowanie na zmiany
Warto pamiętać, że urządzenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej lub borykającej się z problemami z poruszaniem się możemy przeprowadzić we wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Likwidacja barier architektonicznych, utrudniających samodzielne funkcjonowanie we wnętrzu, obejmuje adaptację i modernizację pomieszczenia oraz m.in. instalację ułatwiających poruszanie się poręczy, kładzenie posadzki antypoślizgowej czy likwidację progów. Informacji na temat warunków przyznawania dotacji przez PFRON udzielają Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie.


Data publikacji: 2016-10-18

Podobne technologie i poradniki


flexartbetonwalls Elastyczny beton architektoniczny flexartbeton 6mm, płyty,...
Służy jako wierzchnia warstwa wykończeniowa powierzchni ścian,...
Czas izolacji i sporych utrudnień dla biznesu,...
Drzwi typu Barn Door zyskują w Polsce...
Standardowe mieszkanie singla to najczęściej kawalerka lub...
Designersko, przytulnie i komfortowo – tak przebiegły...
Któż nie lubi magii Bożego Narodzenia? Błyszczących...
15 listopada 2017r. w prestiżowym miejscu –...
Czasami powieszony w centralnym punkcie lobby obraz...