W ciągu ostatniego roku moc wygenerowana przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce wzrosła ponad trzykrotnie - osiągnęła wartość 4115,2 MW i nadal rośnie w imponującym tempie. Obserwując ten trend ISOVER rozpoczął współpracę z firmą Texsa, czego owocem jest wspólne rozwiązanie termoizolacji dachów płaskich, na których wznoszone są konstrukcje balastowe pod instalacje fotowoltaiczne.

Rozwiązanie powstało z myślą o budynkach, w których istotne jest zarówno uzyskanie termicznej i akustycznej, jak i ograniczenie zjawiska przegrzewania, a których konstrukcja umożliwia montaż montażu instalacji fotowoltaicznej. W skład systemu wchodzą płyty z wełny mineralnej skalnej ISOVER Dachoterm, folie paroizolacyjne ISOVER oraz termorefleksyjne membrany hydroizolacyjne TEXSA. Zabezpieczenie nimi przegrody pod instalacją fotowoltaiczną pozwoli znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej użytkowanej na chłodzenie i wentylację.

Mocny dach z wełną

Istotne jest, by dach spełniał wymogi w zakresie dopuszczalnych obciążeń związanych z montażem konstrukcji balastowej dla instalacji fotowoltaicznej. Podstawowym zadaniem izolacji dachu jest przenoszenie obciążeń związanych m.in. z zamontowanymi instalacjami, jak i sezonowo zalegającym śniegiem. Dlatego też w nowym systemie ISOVER i Texsa znalazły się twarde wełny skalne, odporne na odkształcenia mechaniczne, o wysokiej gęstości i wytrzymałości na ściskanie (Dachoterm GH i Dachoterm S38). Umożliwiają one swobodne przemieszczanie się ekip montujących aluminiowe szyny i moduły solarne, jak i serwisantów. Płyty są montowane w dwóch warstwach, aby uniknąć mostków termicznych. Wełny ISOVER są niepalne, wykazują najwyższą dokładność w zakresie tolerancji grubości T5, co daje gwarancję 100% szczelności i jakości wykonania.

Termorefleksyjne membrany hydroizolacyjne

Uzupełnieniem warstwy ocieplenia są membrany Texsa PVC/TPO Energy Plus, które charakteryzują się wysoką emisyjnością i refleksyjnością. Skutecznie odbijają promieniowanie słoneczne, zapobiegając przegrzewaniu powierzchni dachu i powstawaniu naprężeń termicznych, co przekłada się na lepszą wydajność urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych i niższe koszty energii elektrycznej. Z kolei odbite przez membranę promieniowanie słoneczne jest pochłaniane przez moduły solarne. Tak zabezpieczony dach przede wszystkim zwiększa efektywność instalacji fotowoltaicznej, a dodatkowo wpływa na komfort i efektywność pracy pod dachem.

Układ dla budynku: ti ≥ 16°C

wymagany współczynnik przenikania ciepła to Ucmax = 0,15 [W/(m2K)]
• Membrana hydroizolacyjna PVC Vinitex MP Energy Plus lub TPO Texsalon MP Energy Plus
• Wełna mineralna Zestaw gr. 250mm (Dachoterm S38 gr. 210mm + Dachoterm GH gr. 40mm)
• Folia paroizolacyjna Stopair 1104

Układ dla budynku: 8°C ≤ ti ≤ 16°C

wymagany współczynnik przenikania ciepła to Ucmax = 0,30 [W/(m2K)]
• Membrana hydroizolacyjna PVC Vinitex MP Energy Plus lub TPO Texsalon MP Energy Plus
• Wełna mineralna Zestaw gr. 130mm (Dachoterm S38 gr. 90mm + Dachoterm GH gr. 40mm)
• Folia paroizolacyjna Stopair 1104

Więcej na: https://www.isover.pl/news/isover-i-texsa-nowe-rozwiazanie-izolacji-dachow-plaskich-z-instalacja-fotowoltaiczna


Data publikacji: 2021-07-07