Spoinowanie i szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych – co warto wiedzieć?

Płyty gipsowo-kartonowe to świetny sposób na krzywe ściany i szybką przebudowę pomieszczeń – na przykład podzielenie dużej przestrzeni na mniejsze, bardziej funkcjonalne pokoje. Montaż jest stosunkowo prosty, natomiast dla trwałego i zadowalającego efektu ważny jest sposób wykończenia.

Spoinowanie i szpachlowanie zapewnią nam trwałą, wolną od pęknięć powierzchnię, gotową do dalszych prac. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymagające zadanie, a przestrzeganie podstawowych zasad da nam satysfakcjonujący efekt.

fot. Rigips

Gładka powierzchnia

Celem wykorzystania płyt gipsowo-kartonowym jest osiągnięcie równej i gładkiej powierzchni. Dlatego ważnym etapem prac jest dokładne wypełnienie masą konstrukcyjną łączeń, narożników wewnętrznych oraz zewnętrznych, jak również miejsc mocowania wkrętów. Dzięki temu wzmocnimy konstrukcję, unikniemy tworzenia się pęknięć i zadbamy o podstawową estetykę. Płyty gipsowo-kartonowe mają przygotowane fabrycznie zaokrąglone krawędzie. Dzięki temu tworzy się przestrzeń, którą możemy wypełnić masą szpachlową. Jednak w przypadku wykorzystania docinanych płyt, musimy dodatkowo przygotować je pod spoinowanie. W tym celu ścinamy krawędzie pod kątem 45 stopni na głębokości około 2/3 grubości płyty. Możemy do tego wykorzystać strug kątowy bądź nożyk trapezowy.

fot. Rigips

Odpowiednie przygotowanie powierzchni

Łączenia płyt, jak również miejsca mocowań wkrętów, należy odpylić i oczyścić, a przycinane przez nas krawędzie dodatkowo zagruntować dla lepszego nakładania masy. Przy tak przygotowanej powierzchni możemy bez obaw przystąpić do spoinowania. Do tego etapu prac warto wykorzystać masę z dodatkiem włókien, na przykład Rigips® Q1 Zaczyna. Dzięki uzupełnionemu w ten sposób składowi masa szpachlowa mocniej wiąże i zapobiega powstawaniu pęknięć na łączeniach. Ponadto wspomniana masa cechuje się dużą wydajnością. Masę nakładamy na szczeliny poprzecznymi ruchami stalową pacą, zwracając uwagę, by dokładnie wypełnić przestrzeń pomiędzy płytami. W przypadku zastosowania masy szpachlowej wymagającej użycia taśmy spoinowej, umieszczamy ją precyzyjnie w mokrej masie, by szczelnie przylegała do podłoża. Po związaniu pierwszej warstwy nakładamy drugą, a ewentualne nierówności redukujemy przy pomocy papieru ściernego bądź siatki.

Zobacz: https://www.rigips.pl/masa-szpachlowa-rigips-q1-zaczyna

fot. Rigips

Szpachlowanie a wytrzymałość

Spoinowanie łączeń to podstawowy etap wykańczania płyt, na którym można poprzestać na przykład w sytuacji, gdy jest to pomieszczenie gospodarcze i aspekt wizualny nie jest ważny lub też płyty mają zostać pokryte płytkami ceramicznymi. Jednak w pozostałych przypadkach – dla estetyki wykończenia – należy wykonać kolejne szpachlowanie, które wypełni najmniejsze ubytki oraz nierówności, wygładzi i ujednolici całą powierzchnię. Tak przygotowane podłoże będzie cechowała większa wytrzymałość na czynniki zewnętrzne i w efekcie będzie nam służyć przez znacznie dłuższy czas.

W tym etapie dobrze sprawdza się m.in. masa finiszowa Rigips® Q2-Q3 Kończy. Dzięki obecnym w składzie polimerom uzyskujemy lepszą przyczepność do podłoża, co zdecydowanie usprawnia jej rozprowadzanie na powierzchni płyt. Ponadto, po wyschnięciu masa szpachlowa łatwo poddaje się szlifowaniu. Produkt dostępny jest nie tylko w wersji sypkiej, ale również w wariancie Rigips® Gotowa Q2-Q3. Nie wymaga ona rozrabiania z wodą, co oszczędza czas, który jest wymagany na osiągnięcie odpowiedniej konsystencji. Co ważne, masa Rigips® Gotowa Q2-Q3 przechowywana w zamkniętym wiaderku nadaje się do ponownego wykorzystania.

Zobacz: https://www.rigips.pl/masa-szpachlowa-rigips-gotowa-q2-q3-konczy

O czym pamiętać:

• Podłoże powinno być czyste i suche, wolne od kurzów i pyłu
• Zanieczyszczona woda użyta do rozrobienia masy wpływa negatywnie na jej jakość
• Zadbaj o czystość narzędzi
• Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu osłabia jakość szpachli


Data publikacji: 2021-07-07

Podobne technologie i poradniki


07.12.2023 | Chemia budowlana
Ruszyła III edycja konkursu „Kreuj zieloną przyszłość...
29.11.2023 | Chemia budowlana
10 listopada w miejscowości Wieliszew pojawiło się...
24.11.2023 | Chemia budowlana
Cementownia Rudniki otrzymała wyróżnienie w konkursie „Biznes...
03.11.2023 | Chemia budowlana
EMAS jest europejskim systemem zarządzania i certyfikacji...
27.09.2023 | Chemia budowlana
Cemex Polska otrzymał Złoty Laur Konsumenta. Firma...
18.09.2023 | Chemia budowlana
Cemex Polska wprowadza do sprzedaży, produkowane w...
16.08.2023 | Chemia budowlana
Cemex Polska podejmuje liczne inicjatywy wspierające zachowanie...
26.07.2023 | Chemia budowlana
Cemex jest zaangażowany w realizację światowych działań...
13.07.2023 | Chemia budowlana
Zakończyła się kolejna edycja programu edukacyjnego Builder...