Cemex ogłasza zwycięzcę konkursu Förderpreis Beton w Europie Centralnej

W ostatnim czasie odbyły się obrady jury konkursu Förderpreis Beton Central Europe 2022 realizowanego w Niemczech, Polsce i Czechach, podczas których Cemex ogłosił zwycięzcę konkursu za osiągnięcia naukowo-techniczne. Celem konkursu, który miał miejsce w Niemczech, jest zachęcanie młodych naukowców do rozwijania się w branży przy jednoczesnym wsparciu rozwoju produkcji, przetwarzania i zastosowania betonu i konstrukcji betonowych.

Zadaniem konkursowym było znalezienie sposobów ulepszenia właściwości materiałowych, jakości i efektywności kosztowej betonu i konstrukcji betonowych, a także aspektów ekologicznych i technologicznych. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali specjaliści i naukowcy z firm budowlanych zajmujących się produkcją materiałów budowlanych, instytutów badawczych, uczelni i instytutów badań materiałowych z Polski, Czech i Niemiec.

Ogłoszenie zwycięzcy miało miejsce podczas Cemex Beton Forum w Regensburgu w Niemczech – wydarzenia, którego gospodarzem był Ruediger Kuhn, wiceprezes Cemex ds. materiałów na Europę Centralną. Laureatem 20. edycji Förderpreis Beton został dr inż. Tobias Schack z Uniwersytetu w Hanowerze w Niemczech z pracą „Monitoring świeżego betonu w komputerowym systemie wizyjnym w cyfrowej kontroli jakości”.

„To dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność otrzymać tegoroczną Förderpreis Beton Central Europe 2022 Award, sponsorowaną przez firmę Cemex. Myślę, że ta nagroda jest bardzo szczególna, gdyż wyróżnia osiągnięcia zarówno w nauce jak i w przemyśle. Patrząc na samą listę laureatów, uważam, że ogromne znaczenie miało to wyróżnienie już w ostatnich latach, a nawet dziesięcioleciach. Bardzo ważne jest pokazywanie, że osiągnięcia naukowe w technologii betonu muszą być w przyszłości wspierane. Mam nadzieję, że zachęci to młodych naukowców do zajmowania się betonem jako materiałem budowlanym w praktyce oraz pod kątem naukowym, w celu pozyskania nowej wiedzy i opracowania nowych metod, aby możliwe było dalsze rozwijanie technologii i produkcji betonu w przyszłości” powiedział dr inż. Tobias Schack, zwycięzca konkursu.

Ruediger Kuhn, wiceprezes Cemex ds. materiałów na Europę Centralną, skomentował: „Nagroda ta zasłużenie cieszy się wysokim prestiżem w Europie Centralnej, a my cały czas jesteśmy pod wrażeniem wysokiego poziomu pionierskich zgłoszeń, które otrzymujemy. Z dużą satysfakcją obserwujemy, jak kolejne pokolenie naukowców i technologów przesuwa granice, aby przyspieszyć transformację naszej branży i wspierać lepszą współpracę między naukowcami i ekspertami w branży materiałów budowlanych.”

„Oceniane prace konsekwentnie pokazują, że beton jest wciąż materiałem o bardzo dużym potencjale innowacyjnym. Tegoroczna edycja potwierdziła, że druk 3D na trwałe wchodzi w technologie budowania coraz większej ilości obiektów, coraz wyraźniej widać digitalizację produkcji mieszanek betonowych i kontrolę ich jakości. Pojawiły się również ciekawe prace dotyczące nowoczesnych rozwiązań w budownictwie tunelowym” powiedział prof. dr hab. inż. Jan Deja z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek jury konkursu. „Dotychczasowe dwie edycje konkursu, realizowane w trudnym pandemicznym czasie pokazały, że rozszerzenie współpracy na trzy kraje, w których działa firma Cemex, stwarza dobre warunki do zacieśniania współpracy pomiędzy ośrodkami reprezentowanymi w składzie jury” dodaje.

Przedstawiając zwycięzcę podczas Cemex Beton Forum, prof. dr inż. Rolf Breitenbücher z Uniwersytetu Ruhry w Bochum, przewodniczący jury Foerderpreis, powiedział: „Jakość zgłoszeń była wyjątkowo wysoka, dlatego Tobias może być bardzo dumny ze swojego osiągnięcia. Jego praca poświęcona monitoringowi betonu, nie tylko była innowacyjna i jasno wskazywała na rozwój technologii w tym obszarze, ale także skutecznie udało mu się pokonać wyzwania wynikające z pandemii.”

Dr inż Tobias Schack został wybrany przez międzynarodowe jury wraz z czołowymi naukowcami w dziedzinie materiałów budowlanych z Niemiec, Polski i Czech.

Wyróżnienie oraz nagroda finansowa w wysokości 10.000 euro zostały mu przekazane podczas oficjalnej ceremonii, która odbyła się 23 czerwca bieżącego roku w Gdańsku. Wśród finalistów znalazły się również Iveta Nováková z Czech oraz dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska z Polski.

„Zastosowanie materiałów z recyklingu betonu – w moim przypadku były to kruszywa wtórne – zamiast surowców naturalnych do produkcji betonu, mogłoby być interesującym rozwiązaniem dla Cemex. Ciekawe także byłoby wprowadzenie na rynek oferty betonu wykonanego bez cementu i w 100% na kruszywach odpadowych.” – mówi Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, finalistka konkursu oraz autorka pracy pt. Geopolymer concrete with treated recycled aggregates: Macro and microstructural behavior. „Firma Cemex poczyniła wielkie kroki w stronę zrównoważonej produkcji, takie podejście skłania do poszukiwań kolejnych rozwiązań” dodaje.

W Niemczech, Förderpreis Beton cieszy się prestiżem wśród technologów betonu – jest to wiodące wyróżnienie w badaniach nad materiałami budowlanymi. Cemex przyznaje tę nagrodę co dwa lata od roku 1984. W 2020 r., konkurs został poszerzony o Polskę i Czechy.

Dodatkowe informacje

W lutym 2020 roku, firma Cemex ogłosiła strategię klimatyczną o nazwie „Future in Action – Committed to Net Zero CO2,” a w listopadzie 2022 r. aktualizację zakładanych celów. Do 2030 roku firma planuje:
• Obniżenie poziomu emisji CO2 poniżej 430 kg na tonę produktu cementowego, co odpowiada redukcji o 47%*
• Zmniejszenie śladu węglowego na metr sześcienny betonu do 150 kg, co odpowiada 41% redukcji
• Osiągnięcie 65% udziału energii odnawialnej do 2030 r.
• Zmniejszenie emisji z transportu w ramach „Zakresu 3” (Scope 3) o 30% do 2030 r.
• Niskoemisyjne produkty Vertua mają stanowić większość (50%+) sprzedaży cementu i betonu do 2025 r.
• Zagospodarowanie do 40 mln ton odpadów rocznie
* w porównaniu do poziomu bazowego z 1990 r.

O Cemex:

Cemex to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która troszczy się o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Cemex to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. Cemex oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe.
Więcej informacji na www.cemex.pl


Data publikacji: 2023-07-14

Podobne technologie i poradniki


29.11.2023 | Chemia budowlana
10 listopada w miejscowości Wieliszew pojawiło się...
24.11.2023 | Chemia budowlana
Cementownia Rudniki otrzymała wyróżnienie w konkursie „Biznes...
03.11.2023 | Chemia budowlana
EMAS jest europejskim systemem zarządzania i certyfikacji...
27.09.2023 | Chemia budowlana
Cemex Polska otrzymał Złoty Laur Konsumenta. Firma...
18.09.2023 | Chemia budowlana
Cemex Polska wprowadza do sprzedaży, produkowane w...
16.08.2023 | Chemia budowlana
Cemex Polska podejmuje liczne inicjatywy wspierające zachowanie...
26.07.2023 | Chemia budowlana
Cemex jest zaangażowany w realizację światowych działań...
13.07.2023 | Chemia budowlana
Zakończyła się kolejna edycja programu edukacyjnego Builder...
04.07.2023 | Chemia budowlana
Defens Professional to system profesjonalnych klejów dedykowanych do popularnych...
04.07.2023 | Chemia budowlana
Za nami XVII edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm....