Szlifowanie powierzchni, polerowanie, gratowanie… zakres prac, które można wykonać z pomocą szlifierek do metalu jest szeroki. W ofercie sklepu fachwar.pl dostępna jest rozbudowana paleta różnego rodzaju urządzeń marki Metallkraft, kierowanych do profesjonalistów: m.in. taśmowe i szczotkowe szlifierki do metalu z systemem odpylania i rozbudowanymi możliwościami wykonywania różnorodnych obróbek. Nie brak tu też urządzeń zaprojektowanych z myślą o majsterkowiczach, co dziś, w czasach, gdy kwitnie moda na własnoręcznie wykonywane przedmioty czy szybkie liftingi wnętrz, jest na wagę złota.

Jak dobrać szlifierkę taśmową do metalu?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie szlifierki, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią dobór rozwiązania, i dotyczy to w równej mierze użytkowników profesjonalnych, jak i hobbystów.

Po pierwsze trzeba zastanowić się, jakie oczekiwania mamy wobec szlifierki, a mówiąc precyzyjniej – jakie rodzaje prac zamierzmy tym narzędziem wykonywać: czy tylko szlifowanie powierzchni, czy może jeszcze gratowanie, czyli usuwanie zadziorów po cięciu lub satynowanie/polerowanie. Trzeba też wziąć pod uwagę kształty i wielkość obrabianych materiałów: czy są to elementy proste, czy zaokrąglone lub z utrudnionym dostępem. Ważnym aspektem jest ponadto intensywność pracy i dobór urządzenia z wystarczającą mocą silnika, a także dopasowanie odpowiedniej ziarnistości papierów ściernych, co znajduje przełożenie na stopień gładkości szlifowanego elementu.

fot. Reach

Koniecznie zwróćmy też uwagę na prędkość biegu taśmy. Im wolniejsza, tym twardszy materiał można wyszlifować, dlatego dobierając szlifierkę warto postawić na urządzenie z podwójną lub płynną regulacją prędkości.

Ważną kwestią zarówno dla profesjonalistów, jak i dla hobbystycznych użytkowników szlifierek jest też odciąganie pyłu, które w większości nowoczesnych szlifierek taśmowych jest oferowane w standardzie.
Zwracajmy też uwagę, w jaki sposób w wybranym urządzeniu odbywa się nakładanie i napinanie taśmy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem są systemy szybkiej wymiany i automatycznego napinania, będące alternatywą dla czasochłonnych w obsłudze pokręteł.

Dla profesjonalistów…

Rozbudowany asortyment sklepu fachwar.pl sprawia, że zaopatrują się tu przede wszystkim profesjonaliści, którzy nie uznają żadnych kompromisów w zakresie jakości obróbki.

Najmniejszymi modelami maszyn kierowanych do nich są szlifierki ręczne, np. Metallkraft RSM 760 do szlifowania, wygładzania i satynowania rur. Tego typu urządzenia sprawdzą się w zakładach ślusarskich, a także w przedsiębiorstwach, które specjalizują się w wykonywaniu konstrukcji metalowych i budowie poręczy. Dzięki obrotowemu ramieniu szlifującemu i regulacji obrotowej szlifierka doskonale poradzi sobie również z obróbką miejsc trudno dostępnych. Niewielkie rozmiary ma też mocowana na stole roboczym szlifierka taśmowo-tarczowa Metallkraft BTS 51 wyposażona zarówno w taśmę, jak i w tarczę szlifującą. Urządzenie wyposażono w wychylne ramię szlifujące, co ułatwia obróbkę trudno dostępnych miejsc.

fot. Reach

Uniwersalną szlifierką przeznaczoną do gratowania szczotkowego stali jest z kolei model Metallkraft BEG 250 (w wersji S wyposażony w zintegrowany odciąg). Posiada regulowaną podporę pryzmową i ochronę użytkownika przed iskrami.

Maszyną, która daje bardzo rozbudowane możliwości: od gratowania elementów do szlifowania na całej długości taśmy jest Metallkraft MBSM 100-130. Przeznaczona jest ona do szlifowania powierzchni, krawędzi i do zaokrąglania, a dwa warianty (model z jedną prędkością do stali oraz z dwiema prędkościami również do stali nierdzewnej) pozwala na dopasowanie urządzenia najbardziej adekwatnego do potrzeb.

W przypadku obróbek takich jak szlifowanie powierzchni, krawędzi i wyoblanie stalowych elementów doskonale sprawdzi się model Metallkraft MBSM 75-200. Urządzenie jest ustawione na specjalnej podstawie, która umożliwia bezstopniowe pochylanie agregatu szlifierskiego. Do wyboru są dwa warianty: jedna prędkość taśmy z zasilaniem 230V lub 400V lub dwie prędkości z zasilaniem 400V.

fot. Reach

Z realizacją podobnych zadań poradzi też sobie model Metallkraft MBSM 75-20, ustawiony na specjalnej podstawie, która umożliwia bezstopniowe pochylanie agregatu szlifierskiego. Dodatkowo maszyna posiada ogranicznik kątowy, a w wersji AS również zintegrowany odciąg pyłu. Wersją kierowaną do tych klientów, których specyfika prac wymaga stosowania szerszej taśmy, kierowany jest model Metallkraft MBSM 150-20, z taśmą o szerokości aż 150 mm (również w wersji AS z odciągiem pyłu).

Metallkraft KRBS 101 to z kolei zaawansowana szlifierka przeznaczona do szlifowania i gratowania każdego rodzaju metalu. Jest ona wyposażona w szczęki zaciskowe, umożliwiające szlifowanie zarówno rur okrągłych, czworokątnych, profili, jak i stali płaskiej (czarnej, nierdzewnej, aluminium). Maszyna ma możliwość szlifowania wzdłużnego na taśmie, a także gratowania. Dzięki szybkiej wymianie rolki prowadzącej taśmę można precyzyjnie dopasować ją do odpowiedniej średnicy rury.

W ofercie fachwar.pl nie brak też urządzeń skonstruowanych z myślą o zastosowaniach przemysłowych. Dostępna w trzech wersjach o różnych wymiarach maszyna Metallkraft MBSM ESE to długotaśmowa szlifierka do metalu, która oprócz szlifowania może też nadawać strukturę oraz polerować metale, szczególnie stal nierdzewną. Posiada ona obrotowy agregat do szlifowania powierzchni i krawędzi, a za płynną regulację prędkości taśmy odpowiada falownik. Komfort obsługi zwiększa możliwość elektrycznej regulacji wysokości stołu.

fot. Reach

…i dla hobbystów

Najmniejszymi urządzeniami z oferty sklepu fachwar.pl są szlifierki ręczne. Na przykład w przypadku satynowania/polerowania powierzchni, czyli ostatecznej obróbki już wyszlifowanych elementów, która ma nadać połysk lub mat, doskonale sprawdzą się satyniarki lub szlifierki ręczne. Jednym z takich urządzeń, jest Metallkraft SM 100, przeznaczone do polerowania, matowania oraz satynowania. Majsterkowicze docenią tę szlifierkę również w przypadku usuwania zabrudzeń lub resztek farb. Model SM 100 przeznaczony jest do obróbki stali nierdzewnej, czarnej, aluminium, a nawet plastiku, a więc nie tylko powierzchni metalowych. Posiada regulowaną prędkość utrzymywaną nawet pod obciążeniem oraz silnik z łagodnym rozruchem i zabezpieczeniem przeciążeniowym.

fot. Reach

Niezależnie od tego, czy szlifierka ma pracować w przydomowym warsztacie, czy też gratować duże powierzchnie, musi spełniać swoją rolę dobrze, a więc nadać obrabianej powierzchni ostateczny szlif. Dlatego dobór urządzenia powinien być poprzedzony namysłem: jakie prace będą nią wykonywane, czy warto kupić urządzenie ze zintegrowanym systemem odpylania, jak odbywa się wymiana taśmy. Urządzenia Metallkraft mają bardzo solidne wyposażenie już w standardzie (np. automatyczna wymiana i napinanie taśmy), co znacznie ułatwia codzienną eksploatację szlifierki.


Data publikacji: 2020-01-14

Podobne technologie i poradniki


Zakupy to nieodłączny element naszego codziennego życia,...
Posadzkarka Floor Master Typ 130 została wprowadzona...
Odpowiednie wibrowanie betonu chroni przed nadmiarem wody,...