Odpowiednie wibrowanie betonu chroni przed nadmiarem wody, bąblami powietrza oraz nierównomierną gęstością wylewki. Zarówno zbyt intensywne, jak i niedostateczne wibrowanie mieszanki mogą doprowadzić do utraty wytrzymałości betonu. Z pomocą przychodzą buławy wibrujące marki HERVISA dostępne w ofercie firmy LŁ, dzięki którym można uzyskać stosowną gęstość oraz konsystencję betonu.

Dlaczego należy wibrować beton? Jest to czynność regulowana przez polską normę budowlaną, która mówi o tym, że każdy betonowy element wykonywany na placu budowy musi zostać dokładnie zwibrowany. Wpływa to na jego parametry nośności dzięki dokładnemu otuleniu prętów zbrojeniowych i homogenicznemu rozłożeniu wszystkich składników mieszanki. Wibracja betonu sprawia również, że posiada on właściwą odkształcalność statyczną oraz dynamiczną, a zbrojenie jest chronione przed korozją.

Trzy sposoby wibrowania
W ofercie marki HERVISA dostępne są wibratory do betonu o różnych rodzajach napędu: buławy o napędzie mechanicznym, buławy napędzane za pomocą prądu wysokiej częstotliwości oraz listwy wibracyjne napędzane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Buławy wibracyjne służą do zagęszczania mieszanki betonowej po zalaniu szalunku. Intensywne wibracje powodują wybicie nadmiaru wody na powierzchnię oraz uwolnienie powstających podczas wylewania masy bąbli powietrza, co wpływa na równomierną konsystencję mieszkanki. Dzięki wibracjom beton staje się jednorodny (homogeniczny). Listwy wibracyjne służą do równania posadzek betonowych o grubości nawet do 18 cm poprzez stopniowe rozprowadzenie nadmiaru masy, co ułatwia wykonywanie dużych powierzchni w krótkim czasie.

Buławy o napędzie mechanicznym
Buławy wibracyjne o napędzie mechanicznym mają konstrukcję giętkiego wałka, w którym wibracje są tworzone poprzez mechaniczne przeniesienie obrotów elastycznym wrzecionem z napędu elektrycznego do buławy i ukrytego w niej mimośrodu – wału o niesymetrycznej budowie. Rolę napędu pełni 1-fazowy silnik elektryczny CMP o mocy 3 koni mechanicznych. Pozwala on rozpędzić mimośród aż do 9000 obrotów na minutę. Dzięki temu tworzą się bardzo silne wibracje, które po zanurzeniu butli buławy w płynnym betonie powodują jego zawibrowanie, wytrącenie nadmiaru wody, rozbicie pęcherzyków powietrza oraz jednolite wypełnienie szalunku lub formy. Buławy wibracyjne o napędzie mechanicznym marki HERVISA dostępne są w pięciu średnicach – od 28 do 57 mm. Wymiar ten odpowiada za wydajność całego urządzenia – im większa średnica, tym większą ilość betonu można zawibrować podczas godziny pracy. Ponadto długość giętkiego wałka, która może wynieść 3, 4 lub 5 metrów, należy do wyboru użytkownika i zależna jest od rodzaju wykonywanych przez niego prac. Buławy te są dedykowane profesjonalnym wykonawcom robót betoniarsko-zbrojarskich na placach budów.

Buławy napędzane za pomocą prądu wysokiej częstotliwości
Profesjonalne buławy wibracyjne HERVISA zasilane prądem o wysokiej częstotliwości należą do grupy wibratorów HF (High Frequency) i dzielą się na buławy elektryczne oraz elektroniczne. Te pierwsze zasilane są energią uzyskiwaną w przetwornicach 1-fazowych 230 V, 3-fazowych 400 V lub dzięki silnikom benzynowym (4T). Przetwornice zamieniają jednofazowy prąd na trójfazowy 42V/200Hz, który napędza silnik umieszczony na pięciu łożyskach kulkowych wewnątrz buławy. Na wrzecionie silnika znajduje się mimośrodowo umocowana przeciwwaga, która wprawia buławę w drgania. Buławy z przetwornicami elektrycznymi dedykowane są do prac o większym natężeniu. W zależności od modelu można w nich zastosować dwie, trzy lub nawet cztery buławy jednocześnie, co daje możliwość zwibrowania nawet 200m³ betonu w czasie godzinnej pracy. Elektroniczne buławy zalecane są do wykonywania lżejszych prac niż wersje elektryczne z uwagi na mniejszą moc pracy i większą wrażliwość na przeciążenia. Operator urządzenia ma do dyspozycji długi kabel wpinany do prądu z modułem elektronicznym, który odpowiada za przetworzenie parametrów prądu. Przetwornica elektroniczna jest zdecydowanie mniejszych rozmiarów, dzięki czemu można ją umieścić pod włącznikiem na początku węża buławy.

Dzięki temu, ze silnik buławy HF umieszczono wewnątrz butli, wąż jest o wiele bardziej elastyczny, co zdecydowanie podnosi komfort pracy.  Należy pamiętać, że niezależnie od typu buławy, ich butle bardzo nagrzewają się podczas pracy. Chłodzenie zapewnia im woda zarobowa z zaprawy, dlatego powinny być stale zanurzone do ok. ¾ wysokości butli.

Listwy wibracyjne
W ofercie marki HERVISA dostępne są również listwy wibracyjne, które służą do równania posadzek betonowych oraz zagęszczania mieszanki betonowej przy wykonywaniu wylewek. Wyposażone są w przeguby, które ułatwiają manewrowanie, a ich profile wykonane są ze stopu aluminium. Listwy wibracyjne HERVISA dostępne są w wersji z napędem benzynowym lub elektrycznym.

Zastosowanie wibratora sprawia, że beton jest bardziej wytrzymały, dzięki równomiernemu zagęszczeniu mieszanki. Właściwy czas trwania procesu ma kluczowe znaczenie, ponieważ nadmierne wibrowanie może spowodować akumulację kruszywa w niższych partiach, a lżejszych frakcji bliżej powierzchni. Odpowiednie zastosowanie wibratora poprawia także spoistość warstw. Aby zapewnić optymalne ułożenie betonu, należy zacząć od doboru właściwych urządzeń wibracyjnych, a to zależy od ilości mieszanki wymagającej wibrowania. Odpowiednio przygotowany beton to podstawa prac posadzkarskich i betoniarskich, a buławy oraz listwy wibrujące marki HERVISA z oferty firmy LŁ, sprawią, że betonowe elementy wykonywane na budowie spełnią najwyższe wymogi jakościowe.


Data publikacji: 2016-05-24

Podobne technologie i poradniki


Zakupy to nieodłączny element naszego codziennego życia,...
Szlifowanie powierzchni, polerowanie, gratowanie… zakres prac, które...
Posadzkarka Floor Master Typ 130 została wprowadzona...