Dlaczego nie warto stosować odwodnień z listwami żeliwnymi?

W odwodnieniach liniowych „AS” stosowane są listwy z kształtowników ze stali gorąco walcowanej o grubości 4 i 5 mm.

Jest to spełniane wymagań z nadmiarem w stosunku do PN-EN 1433:2005 tablica 7.

fot. " AS " PPH Andrzej Sobiesiak

Listwy te wyposażone są w kotwy stalowe i gniazda do mocowania kratek na śruby. Zabezpieczenie antykorozyjne wykonane jest poprzez cynkowanie ogniowe o grubości powłoki 85 mikronów.

Listwy te długości korytka ( 1 m ) wraz z kotwami stanowią element konstrukcyjny wzmacniający wytrzymałość korytek szczególnie korytek niskich.

fot. " AS " PPH Andrzej Sobiesiak

Listwy stosowane przez AS PPH ze stali gorąco walcowanej o grubości 4 i 5 mm mają zdecydowanie lepsze właściwości niż listwy żeliwne stosowane w niektórych produktach na rynku budowlanym. Firma AS PPH przed wielu laty również stosowała listwy żeliwne, od których odstąpiła doświadczając ich mankamenty takie jak:

1. Maksymalna długość 0,5 m ze względów technologicznych (odlewy odkształcają się podczas stygnięcia). Półmetrowe listwy nie stanowią wzmocnienia konstrukcji jednometrowego elementu szczególnie w korytkach „niskich”.

2. Zabezpieczenie antykorozyjne nie może być wykonywane poprzez cynkowanie ogniowe ponieważ w wysokich temperaturach następują odkształcenia (skręcenia). Lakierowanie nie daje takich efektów jak cynkowanie ogniowe, szczególnie na krawędziach ramek, gdzie występuje intensywne ścieranie.

Efektem występowania korozji listew są niejednokrotnie przebarwienia nawierzchni posadzek czy dróg i placów sąsiadujących z listwami jak na załączonym zdjęciu.

fot. " AS " PPH Andrzej Sobiesiak

Firma AS PPH udziela dwunastoletniej gwarancji na listwy stosowane w swoich produktach. Przykładem trwałości listew i wyrobów AS PPH jest załączone zdjęcie odwodnień liniowych AS wbudowanych przed dwudziestu laty na nabrzeżu w Gdańsku w sąsiedztwie wody morskiej.


Data publikacji: 2021-04-06

Podobne technologie i poradniki


01.02.2021 | Systemy odwodnień
Miło nam poinformować, że w ostatnim czasie...
03.12.2020 | Systemy odwodnień
AS-S200K-T System odwodnienia AS-S200K-T to specjalistyczne koryta...
31.03.2017 | Systemy odwodnień
Poprzez posiadanie szerokiej gamy rozwiązań systemowych, firma...
31.01.2017 | Systemy odwodnień
W bieżącym roku 2016, firma AS dostarczyła...
10.10.2016 | Systemy odwodnień
Budowa nowego toru wyścigowego w Kamieniu Śląskim...
20.05.2015 | Systemy odwodnień
Obecnie nie można wyobrazić sobie infrastruktury drogowej...